Iako je BiH, što kupnjom, što podjelom imovine bivše Jugoslavije, u trajno vlasništvo dobila zgrade u kojima su se nalazila diplomatsko-konzularna predstavništva, još uvijek veliki broj tih zgrada uopće nije useljen, a i dalje se godinama plaća skup najam za neke druge lokacije.
Stanje rezidencija
Rezidencije koje su dobivene nakon sukcesije imovine bivše Jugoslavije u Beču, Milanu, Budimpešti, Ankari, Madridu…, već više od šest godina zjape prazne i propadaju.
Primjerice, prema nalazima revizije, u zgradu, koja je u vlasništvu BiH, trenutačno je useljeno Veleposlanstvo Srbije, a ni jedna garnitura ministara u Ministarstvu vanjskih poslova BiH ni drugog stručnog osoblja nije pokrenula pitanje zašto se događa takav imovinsko-vlasnički paradoks, piše Večernji list BiH.
Ministarstvo vanjskih poslova BiH nije obavilo analize useljivosti objekata diplomatsko-konzularnih predstavništva u svijetu, jedan je od zaključaka revizije. Proračunskim novcem kupljene su zgrade za smještaj diplomatsko-konzularnih predstavništva u Zagrebu, koja još nije useljena, kao i zgrada u Beogradu, dok je stan u sastavu bh. konzulata Stuttgartu, prema nalazima, djelomično useljen.
Zanimljivo je da je rezidencija u Madridu više puta u izvješćima spomenuta kao objekt koji propada i prokišnjava, ali nikada nije sastavljen konkretan elaborat za njezinu sanaciju i useljenje, dok se na drugoj lokaciji plaća smještaj Veleposlanstva. – Iz navedenog pregleda vidi se kako 7 od 18 objekata koje BiH posjeduje još uvijek nije useljeno.
Četiri objekta koja je BiH naslijedila u sukcesiji imovine bivše SFRJ nisu useljena ni pet godina od njihova preuzimanja. Tri neuseljena objekta nedostatno su zaštićena, zahtijevaju hitnu sanaciju i ubrzano propadaju.
U nekim od objekata koji su naslijeđeni sukcesijom imovine BiH pod zakupom su ostala diplomatsko-konzularna predstavništva zemalja koje su ih ranije koristile tako da je u rezidenciju BiH u Beču dvije godine bilo smješteno hrvatsko Veleposlanstvo, a u zgradi Veleposlanstva BiH u Ankari smješteno je Veleposlanstvo Srbije – stoji u izvješću revizije.
Oni tvrde kako postoji višak prostorija koje BiH plaća za smještaj svog diplomatskog osoblja. Tako spominju primjer diplomatsko-konzularnih predstavništava u Bruxellesu i u Beču koja imaju više ureda nego uredskih zaposlenika.
Apsurdi
Zgrada Veleposlanstva BiH u Beču ima 17 prostorija koje se mogu koristiti kao uredi na oko 375 od ukupno 910 četvornih metara i u nju je smješteno 10 zaposlenika, od kojih su dva vozača koja ne trebaju poseban ured. Šest zaposlenika Misije BiH pri OESS-u smješteno je u zakupljenom prostoru od 174 četvorna metra, koji se mjesečno plaća 2647 eura.
Zgrada u Bruxellesu ima između 40 i 50 ureda raspoređenih na osam etaža s 1450 četvornih metara uredskoga prostora od ukupno 1792 četvorna metra. U objektu je smješteno 19 zaposlenika Veleposlanstva BiH i Misije BiH pri EU od kojih su tri vozača koja ne trebaju poseban ured.
Nadalje je apsurd da je sedam zaposlenika Misije BiH pri NATO-u smješteno u zakupljenom prostoru od 422 četvorna metra u Bruxellesu koji se mjesečno plaća 13.027 eura.
I za kraj podatak kako je za najam prostorija diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH po svijetu lani iz proračuna izdvojeno 13,8 milijuna maraka.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Komentari:
Kako god okreneš,ciganska posla