Trovanja hranom sve su češći razlozi zbog kojih građani diljem Federacije Bosne i Hercegovine traže liječničku pomoć, piše Večernji list BiH.
Crijevne bolesti
Da nešto nije u redu s hranom koju konzumiramo, govori podatak Zavoda za javno zdravstvo FBiH, prema kojem je trovanje hranom prošle godine bilo među deset vodećih zaraznih bolesti u ovom entitetu. “Tijekom 2014. godine na području FBiH registrirano je 4289 osoba oboljelih od crijevnih zaraznih bolesti. Stopa obolijevanja je za 0,24% veća u odnosu na 2013. godinu.
U skupini crijevnih zaraznih bolesti najzastupljeniji je enterocolitis acuta (81,60%), na drugom mjestu su trovanja hranom (9,86%), a na trećem salmoneloze (6,08%)”, navodi se u epidemiološkom izvješću Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Od početka ove godine liječničku pomoć zbog trovanja hranom potražile su 352 osobe. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, u listopadu se hranom otrovalo 36 osoba, od čega samo u ZDŽ-u 20, a u Sarajevskoj županiji 13. U istom mjesecu je registrirano i 24 oboljelih od salmonele od čega čak devetero u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, a 12 u Sarajevskoj županiji. Inače, u prvih deset mjeseci salmonelom se u FBiH zarazila 381 osoba.
Što jedemo?
Da se na policama trgovina svakodnevno može pronaći hrana sa sumnjivim rokom upotrebe ili ona kojoj je rok valjanosti odavno istekao, pokazuju i podaci inspekcije RS-a. U prvih osam mjeseci ove godine inspekcija Republike Srpske naredila je povlačenje s polica trgovina oko 115 kilograma hrane, a najčešće su bili u pitanju proizvodi poput mlijeka, sokova i slatkiša kojima je istekao rok upotrebe. Pokvarena hrana može se pronaći i u restoranima, ali i veleprodajnim skladištima.
Naime, u 2015. u dva slučaja je u veleprodajnim skladištima nađeno 16.088 kg pokvarene ili hrane s isteklim rokom koja nije bila označena za uništavanje ni odvojena od ispravne hrane. Na listi opasnih namirnica koju je prije par mjeseci objavilo Ministarstvo poljoprivrede RH našli su se i lješnjaci, kikiriki iz Brazila, Gane i Indije i Južnoafričke Republike koji sadrže aflatoksine, tjestenina iz Kine u kojoj ima i aluminija, crni i zeleni čaj “obogaćen” pesticidima. Naime, pesticida ima i u većini hrane koja se uvozi, od graha i dinja, do paprika i patlidžana, kao i u narančama, breskvama, naru, jagodama i paprikama.
(www.jabuka.tv)
Najmanje dvanaest osoba je ozlijeđeno u napadu nožem koji se u petak navečer dogodio na…
Iako proteini često dobivaju glavnu pažnju kada je riječ o važnim makronutrijentima, vlakna su jednako…
Šestu generaciju jednog od najpopularnijih Toyotinih modela koji će se nuditi (i) kupcima u Europi…
U četvrtak oko 13 sati s vrha zgrade "Mostarka" u Mostaru na pločnik je pala…
Ansu Fati (22) je jedan od prvih nogometaša kojima je Hansi Flick poručio da više…
Ministar zdravstva Sarajevske županije Enis Hasanović donio je odluku kojom je proglašena epidemija leptospiroze u…