Granična policija samo tijekom protekle godine zaplijenila je preko jedne tone marihuane (1.038,2 kg) koju su šverceri pokušali unijeti u BiH te podnijela prijave protiv 72 osobe, izvela brojna uhićenja, što je svrstava među najuspješnije policijske agencije u BiH.
Preko BiH u EU
Kada je riječ o krijumčarenju marihuane u BiH, ona u najvećem broju slučajeva potječe iz Albanije. Pored “klasične” marihuane, za sada se u BiH švercaju i medicinska marihuana i ulje kanabisa (koji se koriste u liječenju) jer zakonski propisi ne dozvoljavaju proizvodnju i njihov uvoz.
“Marihuana se u BiH krijumčari iz Crne Gore, preko zone odgovornosti jedinica granične policije Trebinje i Hum. Marihuana se krijumčari preko graničnih prijelaza, u skrivenim mjestima ili posebno napravljenim “bunkerima” u putničkim vozilima. Krijumčari je pokušavaju prenijeti i na mjestima mogućega prelaska državne granice izvan prijelaza, pješice ili u vozilima. Prema podacima kojima raspolaže GPBiH, manji dio droge ostaje u BiH, jer su glavno tržište zemlje Europske unije.
Među krijumčarima opojnih droga, uz državljane BiH i susjednih zemalja, sve češće su evidentirani i državljani Albanije. Poduzimamo niz preventivnih i represivnih mjera i radnji u cilju nadziranja državne granice: patrole, nadzor i promatranje, prikupljanje obavještajno-sigurnosnih podataka, postavljanje zasjeda i kontrolnih punktova, te provedbe operativnih akcija i mješovitih ophodnji uz zajedničku državnu granicu BiH sa susjednim zemljama.
Za ove namjene koriste se službeni psi, specijalistička terenska vozila i službena plovila. Također, koristimo suvremene tehničke uređaje: razne vrste senzora za evidentiranje, prelazaka, termovizijske kamere, noćni dvogledi i drugo. Za poslove nadzora državne granice od posebnoga je značaja provođenje mješovitih patrola s policijskim službenicima susjednih zemalja”, kaže za Oslobođenje Sanela Dujković, glasnogovornica Granične policije.
U 2016. GPBiH realizirala je više od 3.600 zajedničkih patrola s kolegama iz susjednih zemalja. GPBiH sudjeluje u identifikaciji i zaprječavanju mjesta pogodnih za ilegalne prelaske državne granice, što predstavlja jednu u nizu metoda koje doprinose učinkovitijem nadzoru državne granice. Zaprječavanje se obavlja postavljanjem kamenih blokova, rampi, zemljanih nasipa… Ta mjesta nadziru službenici GPBiH i policije susjednih zemalja.
U ilegalnom prelasku granice otkriveno je 218 osoba, od kojih 141 prilikom ilegalnoga ulaska u BiH, dok ih je prilikom izlaska otkriveno 77. Otkriveno je 10 slučajeva krijumčarenja ljudi, od čega se u jednom slučaju radilo o organiziranoj grupi.
”U najvećem broju krijumčarene osobe su državljani Turske koji u BiH ulaze legalno, najčešće preko Međunarodne zračne luke Sarajevo. Nakon ulaska u BiH oni pokušavaju ilegalno doći do zemalja Zapadne Europe. Najveći broj pokušaja ilegalnoga prelaska tih osoba evidentiran je na zapadnom dijelu granice sa Hrvatskom. Među migrantima su i osobe s područja Kosova, Bliskoga istoka, a evidentirano je i nekoliko slučajeva pokušaja ilegalnoga prelaska državljana Šri Lanke, Etiopije, Eritreje i Indije”, kaže Dujković.
Krijumčari migranata uglavnom su državljani BiH. Migranti nakon prelaska u Hrvatsku najčešće odbacuju dokumente i na taj način sprječavaju ili odgađaju deportaciju.
Kada je riječ o migracijama osoba s područja Bliskoga istoka (Sirija, Irak, Afganistan), evidencije Granične policije BiH, kao i analize relevantnih agencija poput FRONTEX-a i EUROPOL-a ukazuju na to da se BiH ne nalazi na glavnoj ruti. Jedan krak migrantske rute vodi iz Grčke preko Makedonije i Srbije, a drugi preko Bugarske i Srbije prema zemljama EU.
”Međutim, aktualna situacija u zemljama regije, posebno u Srbiji i Makedoniji, gdje duže vrijeme boravi veći broj migranata, ukazuje na moguće aktivnosti migranata i pronalaska alternativnih ruta kretanja prema zemljama EU, koje mogu uključivati i tranzit preko teritorija BiH. U siječnju 2017. u dvama slučajevima otkriveno je pet državljana Sirije i po dva državljana Afganistana i Iraka.
U veljači 2017. u devet slučajeva u ilegalnom prelasku državne granice otkriveno je 13 državljana Pakistana, pet Afganistana, tri Sirije, dva Alžira i po jedan državljanin Iraka, Irana i Palestine. Otkrivena je i jedna osoba bez državljanstva te četiri s područja Kosova. Najveći broj slučajeva otkrivenih ilegalnih migranata u 2017. je na području u zoni odgovornosti Jedinice granične policije Trebinje, tri JGP Bijeljina i jedan JGP Višegrad. Posljednji evidentirani slučajevi u veljači ukazuju na to da migranti iz zemalja visokoga migracijskoga rizika u pojedinačnim slučajevima i u manjim grupama nastoje koristiti teritorij BiH kao tranzitno područje na putu prema zemljama EU, kaže Dujković.
GPBiH je na graničnim prijelazima, u graničnom pojasu i u unutrašnjosti BiH evidentirao 296 kaznenih djela, za koja je prijavljen 351 poznat počinitelj i 13 nepoznatih počinitelja.
Nadležnim tužiteljstvima u BiH dostavljeno je 257 službenih izvještaja. Osumnjičene su 364 osobe, od kojih je 350 fizičkih i jedno pravno lice. Za 296 kaznenih djela najviše je prijavljeno državljana BiH 249, zatim Srbije 35, Turske šest, Hrvatske 26, Albanije i Crne Gore po pet, Makedonije tri, po dva Pakistana, Slovenije, Njemačke, Italije i Austrije, te po jedan državljanin Iraka, Rumunjske, Bugarske, Indije, Poljske, Tanzanije, Palestinske samouprave, Ukrajine, Sirije i SAD-a, dok za 13 osoba nije utvrđeno državljanstvo.
Evidentirano je devet kaznenih djela krijumčarenje ljudi, te jedno kazneno djelo organiziranje grupe ili udruženja za trgovinu ljudima i krijumčarenje migrantima.
”Za krijumčarenje ljudi osumnjičena je 21 osoba, od kojih je devet državljana BiH, sedam Srbije, četiri Albanije i državljanin Indije. Za organiziranje grupe za trgovinu ljudima i krijumčarenje migranata osumnjičeno je pet osoba (četiri državljana BiH i jedan nepoznatoga državljanstva).
Međutim, aktualna situacija u zemljama regije, posebno u Srbiji i Makedoniji, gdje duže vrijeme boravi veći broj migranata, ukazuje na moguće aktivnosti migranata i pronalaska alternativnih ruta kretanja prema zemljama EU, koje mogu uključivati i tranzit preko teritorija BiH. U siječnju 2017. godine u dvama slučajevima otkriveno je pet državljana Sirije i po dva državljana Afganistana i Iraka.
Oružje u bunkerima
Dujković ističe da je najveća zapljena krijumčarenoga oružja u 2016. bila je na graničnom prijelazu Brod, prilikom pokušaja izlaska iz BiH. Oružje je bilo namijenjeno tržištu zapadne Europe.
“U posebno napravljenom bunkeru u vozilu otkriveno je pet automatskih pušaka – četiri kalašnjikova podrijetlom iz više zemalja i ERO Uzi hrvatske proizvodnje, četiri pištolja (Ekol Tuna Grizzly, Protector Automatic, Beretta i CZ M70 9 mm), kao i 381 puščani i 75 pištoljskih metaka. Izvještaj je podnesen protiv triju državljana BiH.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…