Tradicija nije iznevjerena – Hrvatski rukometaši nemoćni protiv Francuza

Hrvatska nažalost nije uspjela i neće igrati u polufinalu Europskog prvenstva u rukometu, međutim s obzirom na ono što su prezentirali u šest odigranih utakmica Červarovi izabranici nisu ni zaslužili to polufinale, jer nisu bili pravi. U susretu koji je prethodio ovom Norveška je pobijedila Švedsku, pa je Hrvatskoj za prolaz dalje igrao i remi, međutim objektivno bolja Francuska slavila je pobjedu 30:27 i s maksimalnim učinkom prošla u polufinale.

Francuzi su imali prvi napad, ali je Nikola Karabatić uputio katastrofalan šut. Prvi napad za Hrvatsku išao je preko Stepančića, koji je možda bio i malo brzoplet, te ga je zaustavio francuski vratar Gerard. Potom su Francuzi izgubili loptu, a Cindrić iz kontre zabio za početnu prednost “Kauboja” od 1:0.

Soraindo s crte postiže prvi gol za Francuze, zatim Štrlek uzvraća zgoditkom s krila za 2:1, nastavlja se igrati gol za gol, pa Francuzi nakon izvrsnog dizanja Mahea s desetak metara poravnavaju na 2:2, no na drugoj strani Cindrić zabija svoj drugi gol za 3:2.

Slijedi francuska serija od 3:0, te oni odlaze na 5:3. Dva od ta tri zgoditka na gotovo identičan način postigao je 20-godišnji Mem, a potom se u strijelce u prvoj francuskoj kontri upisao i Adrien Dipanda.

Nakon francuskih uslijedilo je i hrvatskih 3:0. Prvo Marić s crte, pa Mamić uz iznuđeno isključenje Karabatića, a zatim i Čupić po prvi put u trenucima kada je Francuska imala dva čovjeka manje zbog još jednog isključenja koje je uzrokovano pogrešnom izmjenom. Međutim, Francuzi preko Mema postižu s dvojicom igrača manje gol za 6:6, a nakon što je Štrlek svojim drugim pogotkom doveo Hrvatsku u vodstvo 7:6 Francuzi su uzvratili sa čak četiri uzastopna pogotka i poveli 10:7.

Čupić je iz prvog hrvatskog sedmeraca smanjio na 10:8, a Mamić i na 10:9. Stevanovića nije išlo na golu, pa je Červar pružio šansu Aliloviću, međutim i Lagarde se upisuje među strijelce i Francuska vodi 11:9. Štrlek smanjuje na 11:10, ali slijedi brzi centar i gol Dipande za 10:12. Potom Remili postiže dva gola za 14:10, oba puta nakon hrvatskih pogrešaka u napadu nakon čega su slijedile kontre i golovi na prazan gol.

Mamić postiže gol iz koraka i smanjuje na 11:14, no razigrao se Remili, te svojim trećim pogotkom odvodi Francuze do vodstva od 15:11. Štrlek svojim četvrtim zgoditkom smanjuje na 15:12, ali Hrvatska nakon toga igra najgorih pet minuta na Euru, događa im se neviđena konfuzija, slijede novi francuski golovi i već je 18:12. Kopljar prekida to otužno razdoblje pogotkom za 13:18, ali Mahe iz sedmerca na drugoj strani pogađa i Francuska na poluvremenu vodi s uvjerljivih 19:13.

Francuzi su uvodnih 10-12 minuta drugog poluvremena održavali 5-6 golova prednosti, no nakon kontre Štrleka i novog njegovog zgoditka Hrvatska je u 42. minuti smanjila na 20:24, dok je desetak minuta kasnije rezultat bio 24:26 nakon dvaju uzastopnih golova za Hrvatsku što ih postižu ponovno Štrlek, te Čupić iz sedmerca, pa se zahvaljujući tome ipak ušlo u neizvjesnu završnicu.

Nakon minute odmora Cindrić je smanjio i na minimalnih 25:26, ali su uslijedila dva francuska zgoditka, najprije dizanje Lagardea, a zatim i gol Luke Karabatića s crte za 25:28. Kopljar je smanjio na 26:28, međutim Luka Karabatić još jednom pogađa za 26:29 i dovodi Francuze na korak do šeste pobjede u njihovom šestom nastupu.

Smanjio je Marić na 27:29, zatim Mandalinić imao priliku minutu prije kraja približiti Hrvatsku na -1, ali je Gerard obranio i na kraju je završilo 30:27 za Francusku, s obzirom na viđeno i više nego zaslužena pobjeda Dinartovih izabranika koji su opravdali ulogu prvog favorita ovog prvenstva.

Francuska će u petak igrati polufinalni susret sa Španjolskom, koja je u svom odlučujućem dvoboju za prolaz dalje pobijedila Njemačku 31:27, dok će se u mskandinavskom obračunu Danska i Švedska boriti za drugog finalistu ovogodišnjeg Eura.