Tako je odlučila Vlada Federacije BiH s ciljem da ovakva uredba zaštiti radna mjesta, a rastereti poslodavce. Uredbom je određeno da maksimalna isplata iznosi do 2520 maraka.
Za dobrog radnika poslodavac u privatnom sektoru uradit će mnogo, jer je dobrog radnika sve teže naći, a bez njega. Novoj uredbi će se prilagoditi i privatnik. Anketirani građani žele da plaće budu veće za sve radnike, ali ne misle da je ova odluka pravo rješenje, jer život je skup i nakon 30. lipnja do kada će ona trajati.
Udruženje poslodavaca Federacije BiH pozdravlja odluku Federalne vlade.
Trebaju je poslodavci u što većoj mjeri iskoristiti pogotovo kad je u pitanju realni sektor. Ja mislim da ćemo mi to znati itekako iskoristiti i da ćemo to primijeniti. Poslodavci su na velikom udaru kako zaposlenike zadržati, mislim da kroz povećanje plaće jedna od mjera je kako radnike zadržati unutar kompanije, kazao je član UO Udruženja poslodavaca FBiH Suad Ećo.
Na poslodavcima je da utvrde način isplate, odnosno hoće li biti isplaćeno u šest dijelova ili jednokratno. Važno je naglasiti da isplata nije dio plaće niti naknada, već je isključivo pomoć za radnike.
Ono što je naša procjena Vlada je donijela prvenstveno radi privatnog i realnog sektora, jer oni imaju manja ta primanja. Mi i za državne službenike, namještenike od općina, gradova i županija i Federacije, ćemo sigurno inzistirati da se taj dio uredbe odnosi i na sve organe i sve javne ustanove u FBiH, kazao je Samir Kurtović iz Sindikata državnih službenika i namještenika FBiH.
U Sindikatu osnovnog obrazovanja Županije Sarajevo zatražili su od županijske Vlade da ova vrsta pomoći bude isplaćena svim radnicima u predškolskim ustanovama i osnovnim školama na području ove županije.
Ovakva pomoć je potrebna u svim onim sektorima gdje imamo prosječnu plaću koja je ispod 2000 maraka. Pozivamo sve poslodavce da isplatu tu neoporezivu naknadu svim radnicima u FBiH, tvrdi Saudin Sivro iz Sindikata osnovnog obrazovanja ŽS.
To je kratkoročna mjera, Vlada ima dovoljno manevarskog prostora da smanji namete koje poslodavci imaju na neto plaću, ti nameti su 70 posto, mišljenja je profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA-e Aziz Šunje.
Odluka koju je donijela Vlada Federacije nije obavezujuća, ona daje mogućnost isplate pomoći radnicima. Iako je činjenica da svaki poslodavac želi zadržati radnike, neki neće moći isplatiti ovu pomoć. Iz Sindikata smatraju da bi dugoročno rješenje bilo smanjivanje doprinosa poslodavcima, ali i povećanje minimalne plaće, te se nadaju da će se ova pitanja riješiti, nakon što “istekne rok” ovoj neobavezujućoj odluci.
(www.jabuka.tv)
Novinarska ekipa Nove TV napadnuta je tijekom snimanja priloga za emisiju "Provjereno" o višegodišnjoj devastaciji…
Projekt proširenja kapaciteta na graničnom prijelazu Gorica – Vinjani Donji uspješno je završen i stavljen…
Maturanti Srednje strukovne škole Široki Brijeg uručili su vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”. Na…
16. po redu Međunarodni Rally starodobnih vozila "4 grada Hercegovine" održat će se u subotu,…
S ciljem informiranja maturanta o potrebama na tržištu rada, Agencija za rad i zapošljavanje BiH…
Zbog redovnog servisiranja tunela Bijela Vlaka večeras od 18:00 sati doći će do obustave prometa…
Komentari:
Na kraju ce opet drzavni i partijski uhljebi ovo jedini dobiti. Oni koji zive na tudjoj grbaci i apsolutno nista ne pridonose drustvu. Nek te je stid i sramota svoje djece uhljebcino beskorisna. U sto ti zivot prolazi. Cekas da ti neko dadne pored zdravih ruku i nogu. Stidi se.
Što bi me bilo stid. Zagrij stolicu pa....
14.21,
A jesi li ti grijao stolicu?
Grijala. Bez štele posao dobila. 😂
21,33,
Aha jesi. Svi su tako grijali koji dobiše diplome.
Evo dokaza da para ima...
A zašto dijele kao ovcama
sol...
E moj Narode...
Koja glupost pa da oni žele dati te pare dali bi u kuverti i tako nisu operezovane.
Mislim nitko od privatnika nece dat
Ljudi, stigla je Gesara.
Ovo su prepisali od njemaca..prave gazde sto imaju veliku dobit i puno radnika to djele sa radnicima po dogovoru najcesce popola.50 ljudi 100000km pola ostaje gazdi cisto bez poreza i nameta u svabiji bi se na to platilo 40% poreza u Bosni nula poreza.
Ajmo trnski gigantu daj nam i ovo
Samo uhljebi vlade su dobili a ostali gledaju i dan danas kako su oni dobili ostali ništa