Tihi spasitelji: Rođaci iz dijaspore omogućuju preživljavanje za mnoge u BiH

Novčane doznake iz dijaspore i dalje ostaju ključan izvor prihoda za mnoga kućanstva u BiH.

Njihova važnost raste u uvjetima ekonomske nesigurnosti i slabe domaće proizvodnje

Priljev novčanih sredstava iz dijaspore u Bosnu i Hercegovinu bilježi rekordne iznose. Pokazuju to službeni podaci, ali i informacije “s terena” o potrošnji i konverziji eura kao dominantne inozemne valute, piše Večernji list BiH.

Jasno je da bez pomoći rođaka iz inozemstva mnoge obitelji u BiH ne bi imale dovoljno sredstava za preživljavanje pa se onda kao o “sreći u nesreći” može govoriti o ovoj posljedici masovnog iseljavanja iz BiH u ratu i poraću.

Socijalna davanja

Pristigli ukupni osobni transferi, koji obuhvaćaju novčane doznake iz inozemstva, dosegnuli su u četvrtom tromjesečju prošle godine 3,98 milijardi KM.

Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni tekući transferi iz inozemstva, uključujući i strane mirovine, dosežu 5,46 milijardi maraka.

Najveći iznosi osobnih transfera zabilježeni su u drugom i trećem tromjesečju, a iznose više od 1,1 milijardu KM, dok je u prvom tromjesečju zabilježeno 859 milijuna KM, a za četvrto tromjesečje predviđa se blagi pad na 918 milijuna KM.

Ostali tekući transferi, uglavnom strane mirovine, također su u porastu, s ukupnim iznosom od 1,47 milijardi KM, od čega 1,34 milijarde KM otpadaju na socijalna davanja.

Ukupno gledano, Bosna i Hercegovina je u 2024. godini primila oko 5,46 milijardi KM iz inozemstva kroz novčane transfere.

Istodobno, podaci Centralne banke BiH i Svjetske banke pokazuju rast doznaka od 2,3 milijarde KM u 2014. na gotovo 4 milijarde KM u 2024. godini. Prema metodologiji Svjetske banke, koja uzima u obzir i kompenzaciju zaposlenih, doznake su za 2023. iznosile čak 5,14 milijardi KM, dok se procjena za 2024. još očekuje.

Ovi podaci potvrđuju stabilan rast iz godine u godinu, osim u 2020., kada je zabilježen pad zbog pandemije. I dok obje institucije bilježe uzlazni trend nakon 2020., Svjetska banka dosljedno prikazuje veće iznose, s naglašenim skokom između 2022. i 2023. godine.

Prema anketi o potrošnji kućanstava u BiH za 2021./2022. godinu, koju je objavila Agencija za statistiku BiH 2024., 4,6% stanovništva prima novac iz inozemstva.

Prosječan broj primljenih doznaka po kućanstvu u posljednjih 12 mjeseci je 5,3, dok je prosječan godišnji iznos 2276,28 KM.

Najviše sredstava dolazi iz Njemačke, skandinavskih zemalja, Sjeverne Amerike, ali i susjednih država.

Važno je napomenuti razliku u metodologiji. Dok Centralna banka BiH evidentira isključivo osobne transfere, Svjetska banka uključuje i plaće sezonskih i privremenih radnika iz BiH u inozemstvu.

Usporedba BiH i susjeda

Novčane doznake iz dijaspore i dalje ostaju ključan izvor prihoda za mnoga kućanstva u BiH.

Njihova važnost raste u uvjetima ekonomske nesigurnosti i slabe domaće proizvodnje. S obzirom na to da čine više od 10% BDP-a zemlje, dijaspora ne samo da pomaže pojedinačnim obiteljima već značajno doprinosi ukupnoj makroekonomskoj stabilnosti Bosne i Hercegovine.

Zanimljivo je usporediti priljev novca iz dijaspore u BiH s onim u susjednim zemljama, koje također imaju veliku iseljeničku populaciju.

U Srbiju je tako iz inozemstva građanima te države 2023. godine uplaćeno 4,99 milijardi eura, što je za gotovo pola milijarde više u odnosu na prethodnu godinu.

Vrijednost inozemnih doznaka u Srbiji premašila je ukupnu vrijednost stranih ulaganja. Doznake iz inozemstva primaju većinom građani starije životne dobi u Srbiji, a one dolaze iz svih krajeva svijeta, najviše iz Njemačke, Švicarske, Austrije, Francuske i Sjedinjenih Američkih Država.

Jedno istraživanje od prije dvije godine u Švicarskoj, zemlji iz koje u razne dijelove svijeta stranci šalju najviše novca, pokazalo je da novčane doznake najmanje jednom godišnje u domovinu šalje 29 posto Britanaca, 30 posto državljana BiH, 40 posto državljana Srbije i 46 posto Portugalaca.

Predstavnici druge generacije imigranata u pravilu rjeđe šalju novac u zemlje podrijetla jer su već i slabije socijalne veze s domovinom roditelja.

Prosječni iznos također se jako razlikuje u ovisnosti o nacionalnosti. Na prvom mjestu su Britanci, s prosječne 4000 franaka, slijede Portugalci s 2200 i Nijemci s 1100 franaka.

U nižem dijelu spektra su Talijani sa 650 franaka, imigranti iz Srbije s 460 i iz BiH s prosječna 324 franka. Istraživanje je pokazalo da upravo građani Srbije i BiH novac najčešće šalju kako bi pomogli obitelji i prijateljima, dok Portugalci novac najčešće prebacuju na svoj račun u Portugalu.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • Znači jedni rade u Njemačkoj, a ovi čekaju da im se pošalje.fino..a u Hercegovini nema ko nema 3,r auta,svi kuće i nova roba,izlasci,restorani,more ..nek se kuka da ne prekine dotok novca od ovih sto crnče u Njemackoj..čast izuzecima

    • Evo ja odavno čekam da mi kogod pošalje koji euro ali ništa. I kad dođu ne donesu ništa

  • jedini susjed po ovom tekstu gore je srbija , sve mi se cini daje ovo posto prosrpski portal najvise se pise o stanju i desavanjima u srbiji

  • Stakvim mentalitetom ces uvijek ostati sirotinja al u glavi, kako te bolan nije stid uopce uzeti pare od nekoga, sta si ti cigan neki?? Meni bi bilo ispod casti pitati, a kamoli uzet neciju milostinju fuj fuj

  • Ovo je clanak za kantu smeca, oznake iz inozemstva su razne prirode, mnogi u BiH rade online za strance, pa tako novac dolazi izvana, stavka koja se navodi da neko nekom salje uvidu pomoci se ne evidentira, isto bi onda mogao novac koji odlazi iz BiH se sagladati, nisam glupljeg clanka procitao.

  • Sta ce oni poslat . Znaju tocno kolko puta mogu istisnut majonezu iz tube.... dodju vamo zube radit i servis ,neće da se šišaju tamo prije odmora ,dođu vamo čupavi da mogu deset ojro ostat dobri hahah

Zadnje dodano

  • Glazba
  • Zabava

Tomislav Bralić i Klapa Intrade vrhunskim koncertom oduševili publiku u Međugorju

[gallery ids="776517,776513,776511,776510,776512,776514"] Klapa Intrade održala je u četvrtak navečer veliki koncert pred prepunim amfiteatrom Herceg…

5 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Još jedan važan potpis za Široki: Domagoj Jelavić ostaje na Pecari

NK Široki Brijeg potvrdio je u četvrtak navečer kako je produžio ugovor s još jednim…

7 sati prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Svećenik na vjenčanju zapjevao Olivera i oduševio sve: “Ovo je čovjek koji vodi Crkvi i putu Boga”

Velečasni Mihil Gojani, poznat po srčanom i neposrednom pristupu vjernicima, postao je prava zvijezda društvenih…

7 sati prije
  • Banner
  • Nogomet
  • Sport

Crne Lokve, Lijeva Obala i Kočerin prvi četvrtfinalisti MNL MZ Široki Brijeg

[gallery ids="776495,776494,776490,776475,776472,776473,776474,776476,776477"] Poznati su prvi četvrtfinalisti Malonogometne lige mjesnih zajednica Grada Širokog Brijega nakon što…

8 sati prije
  • Vijesti

Američko veleposlanstvo: Za vizu potreban javni pristup društvenim mrežama

Ukoliko želite dobiti vizu za Sjedinjene Američke Države - jedan od uvjeta je i javni…

8 sati prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Mladi roditelji poginuli spašavajući bebu iz Dunava

Strašna tragedija dogodila se na Dunavu u Rumunjskoj, u blizini divlje plaže kod mjesta Gostinu.…

9 sati prije