Sve više djece treba pomoć logopeda

Preventivni pregledi budućih prvašića pred polazak u školu u Republici Srpskoj pokazuju da sve više djece ima problem s govorom, a kako su za Nezavisne novine potvrdili iz dobojskog Doma zdravlja, za 65,3 posto djece preporučen je logopedski tretman.

Mira Cvijanović, logopedica Doma zdravlja u Doboju, kazala je kako su posljednje dvije godine alarmantne kada je riječ o broju djece koja su izravno preporučena na logopedski tretman.

Ove godine 65,3 posto predškolaca preporučeno je za ovaj tretman. Tu su i djeca koja još otprije imaju poteškoće u razvoju, ali taj postotak je zanemariv u odnosu na broj djece koja imaju problem u izgovoru glasova i nekih jezičnih komponenata govora, rekla je Cvijanović.

Objašnjava da oni ne ispituju grafomotoriku, već se najviše baziraju na logomotoriku i izgovor glasova.

Prije je bio slučaj da djeca ne znaju jedan ili dva glasa, ali sada mislim da nema djeteta koje ne odstupa u sedam do osam glasova materinskog jezika, a uzevši u obzir da su djeca s pet i pol godina trebala dosegnuti kompletan govorno-jezični razvoj, to je nešto što uvelike odstupa. No, kada uključite takvo dijete u tretman, očekujući da u rujnu krene u školu, mi taj tretman do tada ne možemo završiti. Polaskom u školu djeca automatski počinju učiti slova, čitati i pisati. Mi pišemo onako kao što govorimo, a ako dijete umjesto “šuma” izgovara “tuma”, naravno da će isto tako napisati, naglasila je Cvijanović.

Glasovi koje djeca najčešće ne mogu izgovoriti, kako kaže, jesu š, ž, č, dž, l, lj i r, ali se događa da ne znaju ni glasove k i g, a koji se uče u uzrastu od dvije do tri godine.

Roditelji to propuste i ostave da se razvije samo. Najveći uzrok tome je dugotrajna upotreba dude, koja narušava kvalitetu govora, zatim predugo konzumiranje pasirane hrane jer su djeca sve izbirljivija u odabiru namirnica, pa, recimo, ne žele žvakati meso, kazala je Cvijanović dodajući da je jedan od uzroka i nedovoljna interakcija s vršnjacima.

Ono što posebno ističe je da je njihova pozornost kratkotrajna, a primijetila je da djeca ne mogu mirno sjediti na stolici dok se uzima anamneza od roditelja.

Djeca su u interakciji s ekranima, gdje je jednosmjerna komunikacija, nemaju potrebu razgovarati, a roditelji ih uglavnom razumiju i ispunjavaju te osnovne potrebe za hranom, emocijama, sigurnošću i nema potrebe da se dijete trudi ili bori za nešto. Jedino djeca koja su uključena u vrtić imaju bolju komunikaciju i bogatiji fond riječi, dodaje ona.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

Komentari:

  • Oduzmite djeci mobitele i kompjuterske igrice pa nek se čitav dan igraju s ostalom dicom ko i mi kad smo bili mali i nema potrebe voditi dicu tim stručnjacima.

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Brazilci zbog Ancelottija ukinuli jedno pravilo

Carlo Ancelotti službeno je imenovan za novog izbornika Brazila, a 65-godišnji Talijan napustit će Real…

2 sata prije
  • Vijesti

Odgođeno suđenje Denisu Buntiću

Odgođeno je prvo ročište bivšem hrvatskom rukometnom reprezentativcu Denisu Buntiću za nasilje u obitelji i…

3 sata prije
  • Vijesti

Novinarku “Provjerenog” ošamarili tijekom snimanja priloga

Novinarska ekipa Nove TV napadnuta je tijekom snimanja priloga za emisiju "Provjereno" o višegodišnjoj devastaciji…

3 sata prije
  • Vijesti

Okončano proširenje graničnog prijelaza Gorica – Vinjani Donji

Projekt proširenja kapaciteta na graničnom prijelazu Gorica – Vinjani Donji uspješno je završen i stavljen…

4 sata prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Širokobriješki maturanti uručili vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”

Maturanti Srednje strukovne škole Široki Brijeg uručili su vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”. Na…

5 sati prije
  • Auto-Moto
  • Banner

Oldtimeri ponovno voze kroz Hercegovinu: Rally “4 grada” kreće iz Širokog Brijega

16. po redu Međunarodni Rally starodobnih vozila "4 grada Hercegovine" održat će se u subotu,…

5 sati prije