U posljednje vrijeme sve više muškaraca u BiH vrši provjeru očinstva i pred smrt a od ukupnog broja podnesenih zahtjeva u čak 30 posto slučajeva utvrdi se da podnositelj zahtjeva nije biološki otac djeteta, pokazala su DNK testiranja, pišu Nezavisne.com.
“Česta kategorija su muškarci starije dobi koji u poznim godinama provjeravaju očinstvo prema svojoj zakonitoj djeci. Nerijetko zahtjev podnose i muškarci koji su zaposleni u inozemstvu, a majke djece su državljanke BiH”, kaže Zoran Obradović, rukovoditelj DNK laboratorije Zavoda za sudsku medicinu RS.
Prema njegovim riječima, razlog provjere očinstva u poznim godinama su obično svađe između supružnika koje rezultiraju ovim zahtjevom. Naglašava da do sada nije bilo negativnih rezultata u ovim slučajevima.
Dodaje da godišnje pristigne između 60 i 70 sudskih i privatnih zahtjeva za provjeru očinstva, a 30 posto rezultata bude negativno i utvrdi se da svaki treći nije pretpostavljeni biološki otac djeteta.
Obradović kaže da, kada su u pitanju sudski zahtjevi, uglavnom se radi o utvrđivanju očinstva na zahtjev majke ili o osporavanju očinstva na zahtjev oca djeteta koji je upisan u rodni list kao biološki otac.
Dodaje da u okviru DNK laboratorije Zavoda za sudsku medicinu RS postoji mogućnost postmortalnog utvrđivanja očinstva, gdje se utvrđuje očinstvo preminulih osoba, ali da se to vrši isključivo na osnovu sudskog naloga. U Institutu za genetičke resurse i biotehnologiju, čije je sjedište u Sarajevu, godišnje bude podneseno do 100 zahtjeva za testiranje očinstva, a, kako kažu, svaki peti rezultat bude negativan.
Jasmina Hindija-Čakar, šef laboratorije za forenzičku genetiku u tom institutu, pojasnila je da zahtjevi mogu biti privatnog karaktera ili po nalogu suda.
“Pored velikog broja privatnih zahtjeva i sudovi iz cijele BiH dostavljaju nam rješenja za utvrđivanje očinstva”, naglasila je Hindija-Čakar.
Dodala je da zahtjeve najčešće podnose muškarci, potencijalni biološki očevi, ali i djeca koja žele provjeriti očinstvo. Osim provjere očinstva, kako kaže, dobijaju i zahtjeve za utvrđivanje majčinstva i drugostepenog srodstva.
“Nerijetko dobijamo i zahtjeve za utvrđivanje majčinstva ili čak drugostupanjskog srodstva: brat – sestra, djed/baka – unuk/unuka, tetka/stric/ujak – nećak/nećakinja”, rekla je Hindija-Čakar.
(www.jabuka.tv)
Celje je slavilo protiv Nafte s uvjerljivih 6:1 u 35. kolu slovenske lige. Širokobriježanin Mario…
Prema jednoj aktualnoj studiji, Nijemci rade znatno manje nego ljudi u većini drugih usporedivih zemalja.…
Osječani su uspjeli i plasirali su se u finale HMNL-a. Nakon što su srušili Torcidu,…
Ishod telefonskog razgovora između Vladimira Putina i Donalda Trumpa teško je protumačiti drugačije nego kao…
[gallery ids="758679,758684,758678,758680,758681,758682,758683"] Renault živi retro. Neki će reći da se u Renaultu muče s kreativnošću,…
"Hvala vam na porukama. Emocije su dio nogometa, ali nisam donio nikakvu odluku niti išta…
Komentari:
Bök dao ili smo od majmuna
A šta je sa onom djecom koju su donijele rode ,pa sa onom koja su nađena u glavici kupusa itd....Istraga se proširuje....hahahaha...
A kaže da nije ni skim prija ......
Puno selo kopiladi, svak na svakog liči, koga god zovneš "tata"-mala je greška.
Ovi što sumnjaju, više od pola ih je u krivu... Njihovo je!
pa testiraju se samo sumljivi, kakav je to podatak bezvezni
Šta me briga tko mu je biološki otac. Važno je da se na mene piše i da mene zove tata i da se osjeća mojim djetetom i da mene osijeća za oca. a tko se s kim je'ao da prostite, nije važno.