Stručnjaci preporučuju: Nemojte puniti baterije pametnih telefona preko noći

Baterije nemojte puniti preko noći, najbolje ih je ne puniti na 100 posto i ne prazniti, a stručnjaci savjetuju držanje telefona na hladnijim mjestima i skidanje zaštitne maske prilikom punjenja.

Baterija i njezino prekratko trajanje vjerojatno su najveći problem za brojne korisnike pametnih telefona. S obzirom na to koliko smo postali ovisni o mobilnim uređajima i koliko ih često koristimo, uspjeh je ako baterija izdrži cijeli dan bez nadopunjavanja baterije te veliki broj ljudi telefon i bateriju za novi radni dan “priprema” tijekom noći, kada smartphone ostaje cijelu noć spojen s utičnicom i ujutro vas dočeka 100 posto napunjen.

No ako ne mijenjate mobitel svakih godinu-dvije i želite da vam baterija zadrži što veći kapacitet, trebali biste prekinuti s noćnim punjenjem jer je ono dugoročno štetno za bateriju. Na ovo su upozorili stručnjaci za baterije s kojima su razgovarali novinari Timea – oni kažu kako punjenje prestaje kada se baterija napuni sto posto, no ona konstantno gubi energiju koja se nadoknađuje kada je punjač povezan, pa dolazi do konstantnog pražnjenja i punjenja baterije.

Problem je u činjenici što takva konstantna nadopunjavanja povećavaju temperaturu, što s vremenom može smanjiti kapacitet baterije te je čak bolje nikada ne puniti bateriju do kraja, rekao je u razgovoru za Time Hatem Zeine, osnivač kompanije Ossia specijalizirane za razvoj tehnologije za bežično punjenje.

On napominje kako ako telefon punite svake noći, to znači da će tijekom jedne godine mobilni uređaj biti spojen s punjačem čak 3 do 4 mjeseca godišnje, što smanjuje kapacitet baterije. Ovo smanjenje kapaciteta korisnici neće osjetiti na početku, no nakon godine i pol, odnosno dvije počinju sve veći problemi, pogotovo za telefone čije se baterije pune svake noći.

John Bradshaw iz kompanije Cadex Electronics kaže kako bi korisnici pametnih telefona trebali izbjegavati potpuno pražnjenje baterije te savjetuje povezivanje telefona s punjačem kada kapacitet baterije padne na 35 do 40 posto. Također, korisno je telefon držati na što hladnijim mjestima jer povišene temperature ubrzavaju smanjenje kapaciteta baterije, a kako bi se izbjeglo zagrijavanje uređaja prilikom punjenja, savjetuje i skidanje zaštitne maske s telefona, prenosi Zimo.hr.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Oštećen travnjak Veleža, dronovi raspršili kiselinu?

U poslijepodnevnim i večernjim satima u nedjelju došlo je do oštećenja travnjaka na stadionu Rođeni.…

8 minuta prije
  • Kultura
  • Vijesti

Predstavljanje romana Mire Gavrana u sklopu Mostarskog proljeća

Program Mostarskog proljeća nastavlja se u utorak, 7. svibnja, predstavljanjem romana „Portret duše“, predsjednika Matice…

51 minuta prije
  • Vijesti

Đurđevdan je: Romi slave svoj najveći praznik

Romi danas slave Đurđevdan (Ederlezi), jedan od svojih najznačajnijih praznika. Nakon đurđevdanskog uranka, jutarnjeg umivanja…

1 sat prije
  • Business
  • Vijesti

Cijena političkih podjela: Bh. gospodarstvo trpi zbog manjka konsenzusa

BiH bi mogla dobiti povećani rejting međunarodnih agencija kada bi domaći političari pokazali više konsenzusa…

1 sat prije
  • Banner
  • Life
  • LIFESTYLE

Više od stotinu biciklista na Ćiro biciklijadi od Hutova do Ravnog

[gallery ids="684139,684148,684145,684137,684136,684138,684140,684141,684142,684143,684144,684146,684147"] Udruga "Herzegovina Bike" u suradnji sa općinom Ravno organizirala je u nedjelju treću…

1 sat prije
  • Business
  • Vijesti

Što se događa s aerodromom u Tuzli?

Međunarodni aerodrom Tuzla je u travnju ove godine ostvario samo 13.158 putnika. Usporedbe radi, ovaj…

2 sata prije