Njemački znanstvenici došli su do spoznaje toga zašto čokolada blijedi te zbog čega gornji sloj dobije bjelkastu boju i poprimi drugačiju teksturu.
Zbog sve više žalbi potrošača i kupaca svima omiljene poslastice znanstvenici iz Hamburga odlučili su riješiti ovaj misterij te su došli do zaključka da većina ljudi čuva čokoladu na pogrešnoj temperaturi.
Kako ističu, pohranjivanje čokolade na previše toplo ili pak prehladno mjesto dovest će do takozvanog ‘masnog cvjetanja’, odnosno pojave bijelih čestica čokolade po samoj površini.
Mrvice čokolade podižu se naime na površinu kroz sitne pukotine i to ukoliko ona nije na adekvatnoj temperaturi, a idealna bi, kažu, bila ona od 14 do 18 Celzijevih stupnjeva. Do ovakvog su zaključka došli i tijekom posjeta tvornici daleko najpoznatije švicarske čokolade Lindt, čokoljupcima itekako dobro poznate.
Stručnjaci ističu kako ova pojava cvjetanja nije štetna za zdravlje te kako je čokolada jestiva i nakon što se na njoj dogodi ‘cvjetanje’, no zaključuju da bi se skladištenjem i čuvanjem u adekvatnim uvjetima mogao smanjiti broj pritužbi i osigurati bolji rezultati prodaje proizvođačima čokolade.
Jedna od sugestija je i da se jednom otvorena čokolada što prije pojede jer nakon dužeg boravka na otvorenom također počinje ispuštati takozvane kristalne čestice.
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…
Komentari:
A znanstvenika i istraživanja. Ovo sam ja znao u 4. osnovne