Strože kazne u prometu: Vozači će plaćati i do 2.000 KM za prebrzu vožnju

Ministarstvo komunikacija i prometa BiH pripremilo je nove izmjene Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH, kojima je predviđeno povećanje novčanih kazni za najteže prometne prekršaje.

Inicijativa Ministarstva, između ostalog, je da se za određene najteže prekršaje poveća iznos novčane kazne (od 1.000 do 2.000 KM).

Najteži prekršaji

Konkretno, ova kazna bit će izrečena vozaču koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je viša za 50 kilometara na sat od dopuštene.

Ova novčana kazna predviđena je i za vozača koji upravlja vozilom ili instruktora vožnje dok osposobljava kandidata i kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi viša od 1,5 promila. Istu kaznu dobit će vlasnik koji dopusti da njegovim vozilom upravlja osoba koja na to nema pravo, odnosno osoba koja nema pravo da upravlja tom kategorijom vozila. Također, ovu kaznu dobit će i osoba koja upravlja vozilom prije stjecanja vozačke dozvole, pojasnili su za Avaz iz Ministarstva.

Između ostalog, predlaže se da se vozačka dozvola B kategorije prvi put izdaje s rokom trajanja od dvije godine te prilikom svakog idućeg produženja s rokom od 10 godina.

Vozačke dozvole kategorije A i B i potkategorija A1 i B1 izdavale bi se s rokom trajanja od 10 godina. Kategorije C, CE, D i DE i potkategorija C1, D1, C1E i D1E s rokom trajanja od pet godina. Osobama starijima od 65 godina vozačka dozvola bi se izdavala s rokom trajanja od tri godine.

Obuka građana

Ešref Gačanin, predsjednik Udruge konzultanata inženjera BiH, smatra da je Zakon dobro postavljen.

Predviđene kazne su adekvatne za građane BiH, s obzirom na njihova primanja i posljedice koje one izazivaju. Nedostaje veća kontrola nad provođenjem odredbi zakona. Također, nedostaje i obuke građana o tome što će se dogoditi ako osoba telefonira dok vozi, prekoračuje dopuštenu brzinu ili ne drži odstojanje, smatra Gačanin.

Ističe kako mnogi nisu svjesni neodgovornog ponašanja u prometu.

Povećanje kazni može imati efekta, ali veći efekt bi imalo obrazovanje ljudi. Potrebna je i dodatna obuka policajaca koji će provoditi zakon, ističe Gačanin.

Kazne i za tehničke preglede

Inicijativa Ministarstva je da se kaznom u iznosu od 2.000 do 10.000 KM kazni pravno lice ako proglasi tehnički ispravnim vozilo za koje se nakon obavljenog pregleda utvrdi da ne ispunjava bilo koji od uvjeta u pogledu tehničke ispravnosti, pojasnili su.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • Ja sam cuo isto da ce se place dizati srazmjerno povecanju troskova na prometne kazne! Tako da smo win-win al u qurtzu

    • Za nocno ludovanje i grmljavinu motora od auta...spavat se nemoze ..duple kazne..za ovakve..I.sta radi policija iza 11h... ? drk.j.u q...ceve ili spavaju.. jos ove balavurdije zaposlilo veze nemaju...

    • Manijaci koji voze svako jutro prema Mostaru, neki nazovu, neke odmah brisu, uglavnom NE PLATE kaznu, to je za sirotinju, sređuju li se, sređuju kao i sve u ovom apsurdistanu

    • Nece...novci od kazni idu u proracun fbih...a policajcu u dzep too da... samo cuvajte placene kazne.. znaju ih ponovit ..

  • Ovako se najbolje puni državni proračun samo šta će mo sa onim koji nikad vozačke nisu imali niti znaju šta je registrirano auto a stalno su na drumu.

  • Sustavno raseljavanje i uništavanje običnih malih građana . Koji imaju da plate oni to i srede . Teška će ova zima bit i o njoj će se pričat još

  • Udri po običnom narodu, samo udri i ako je ogranicenje brzine 50 ogranici na 30 jer prije ce prekrsaj napraviti

  • Kazne ce kao i do sada plaćati oni jadnici koji nemaju nikoga u mupu.

    Stave ogranicenje 40 ko za vrime fiće i tita di se normalno moze voziti 60 pa pucaju kazne, a onima s bisnim autima sto voze 120 po naredbi oprastaju..

    Postavili na svakom koraku kamere, najlakse tako, sjediti u sobi i gledati slike....
    Kriminalci neka setaju pjeske jer ne prekoracuju brzinu

Zadnje dodano

  • LIFESTYLE
  • Zdravlje i prehrana

Noćni kašalj vam ne da spavati? Ovo su najčešći krivci

Noćni kašalj često remeti san i iscrpljuje organizam, a najčešći uzroci kriju se u astmi,…

11 minuta prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Dirljiv primjer suživota: Hrvat katolik ustupio imanje za džamijski parking u Bugojnu

U vremenu kada su vijesti često ispunjene podjelama, netrpeljivošću i razmiricama, iz Bugojna dolazi dirljiv…

20 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Ljubušaci putuju na Thompsona: Pogledajte kako je gospođa blagoslovila putnike prije polaska

Sve je spremno za koncert Marka Perkovića Thompsona u Sinju, na kojemu se očekuje oko…

46 minuta prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

U tijesto za uštipke uvijek dodajte ovaj sastojak

Prženo tijesto poput uštipaka ili mekika čest je izbor za doručak ili večeru. Ipak, mnogi…

1 sat prije
  • Vijesti

Širokobriješka naselja u utorak bez vode, u Knešpolju najavljeno isključenje struje

Širokobriješka naselja Gradac i industrijska zona Knešpolje u utorak 5. kolovoza ostat će bez vode…

1 sat prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Dan sjećanja na Groblju mira: U čast žrtvama Bleiburga i Križnog puta

Na Groblju mira, simbolu stradanja i spomena na žrtve, 23. kolovoza 2025., pod pokroviteljstvom Hrvatskoga…

1 sat prije