Što su turbulencije, kako utječu na letove i mogu li se predvidjeti?

Posljednjih mjeseci nešto se češće piše o turbulencijama, koje zahvaćaju komercijalne zrakoplove, posebice u svjetlu događaja s leta Singapore Airlinesa iz Londona za Singapur.

Let SQ321 24. svibnja ove godine iznad Mjanmara naišao je bio na ekstremne turbulencije, uzrokovane tropskim grmljavinskim olujama, pa je naglo propao. Incident je rezultirao s jednom poginulom osobom i više od 30 ozlijeđenih, a nije bio jedini ekstremni događaj povezan s naglim turbulencijama zraka u civilnoj avijaciji ove godine.

Što je turbulencija?

Turbulencija je kaotično kretanje čestica zraka u relativno malom području i relativno kratkom vremenu. Ponekad je samo neugodna pojava koja uzrokuje trešnju zrakoplova, a ponekad je puno jača i opasnija pa može izazvati i propadanje, pa čak i rušenje, prvenstveno manjih zrakoplova.

Turbulencija se najčešće pojavljuje u oblacima i u njihovoj blizini, pogotovo u grmljavinskim oblacima i olujama. No, postoji i nešto što se naziva “clear air turbulence” (CAT) ili u prijevodu turbulencija u vedrom zraku. Ona je u pravilo manje opasna, ali je vrlo neugodna jer ju je teško detektirati pa može iznenaditi pilote i putnike, piše Bug.hr.

Na formiranje turbulencija u vedrom zraku utječe nekoliko čimbenika, kao što su mlazne struje, temperaturni gradijenti, planinski valovi (kad zrak prelazi preko velike prepreke, planine) te velike cirkulacije zraka u atmosferi. Najčešće se CAT turbulencije događaju na visinama između 7 i 12 kilometara, u tropopauzi, na granici troposfere i stratosfere.

Koliko su češće danas?

Podaci pokazuju da je taj tip turbulencija sve češći, uz pojačanu frekvenciju pojave i intenzitet tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Najznačajniji čimbenik koji tome pridonosi su klimatske promjene.

Studija iz 2023. godine otkrila je da je, primjerice, iznad vrlo korištene avionske rute nad sjevernim Atlantikom, od 1979. do današnjih dana povećana ukupna godišnja pojavnost laganih CAT turbulencija za 17%, srednjih za 37%, a onih najozbiljnijih za čak 55%.

Učestalost pojave turbulencija u svijetu (Foto: Flightradar24.com)

Taj oblik turbulencija koincidira s mlaznim strujama u atmosferi, a njihovo jačanje, uz zagrijavanje cjelokupne atmosfere, pospješuje nastanak turbulencija. Ista studija predviđa da bi turbulencije srednje jačine mogle javljati do 83,9% češće u slučaju kad bi se razine CO2 u atmosferi udvostručile u odnosu na predindustrijsko doba.

Velik je to aktualni izazov za avioindustriju, koja samo u SAD-u godišnje troši oko 200 milijuna dolara kao izravne posljedice CAT turbulencija – od zamora materijala na avionima, preko dodatnog održavanja pa do troškova naknada u slučaju ozljeda putnika i posade. Nepredvidive turbulencije razlog su i zašto posade putničkih zrakoplova preporučuju putnicima da u svojim sjedalima budu vezani tijekom čitavog leta, a ne samo dok je uključen znak koji ih na to obvezuje, piše Bug.hr.

Mogu li se predvidjeti?

Turbulencije u vedrom zraku najteži su oblik što se tiče predviđanja. No, budući da postoje saznanja o tome što i kako ih uzrokuje te s kojim se atmosferskim uvjetima dovode u vezu, moguće je koliko-toliko precizno predvidjeti barem vjerojatnost njihovog nastanka. Ostali tipovi turbulencija mogu se nešto preciznije predvidjeti na temelju meteoroloških podataka.

Stoga vam usput skrećemo pozornost na servis Turbli. Na njemu je moguće vidjeti aktualne karte svijeta i pojedinih regija, s “toplinskim” mapama vjerojatnosti za pojavu turbulencija.

Na njima je moguće vidjeti aktualno stanje, prognozu za do naredna 24 sata, kao i raspodjelu prognoze po nadmorskim visinama. No, takav će pregled od koristi biti većinom entuzijastima i avijatičarima.

Primjer prognoze turbulencija za određeni let (Foto: Turbli.com)

Da bi sve bilo pojednostavljeno i prilagođeno “običnim” putnicima, servis nudi i mogućnost odabira pojedinog leta putničkog zrakoplova, pa na temelju putanje i ostalih parametara daje prognozu. Ona ističe vjerojatnost pojave turbulencija za odabrani let i vrijeme, pokazuje brzine vjetra i pojavu oluja, pa čak i predviđa moguća kašnjenja uslijed promjene meteoroloških uvjeta.

Bojite li se turbulencija, a morate na let – ovim servisom moći ćete provjeriti koliko mirno putovanje vam predstoji. Zbog opisanih složenih mehanizama nastanka turbulencija, potpunu sigurnost u predviđanju jamčiti se ne može, zaključuje Bug.hr.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Odluka koja je šokirala Dinamo: Klub traži hitnu reakciju HNS-a

Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…

7 minuta prije
  • LIFESTYLE
  • Recepti

Neodoljiva carbonara s tikvicama: Kremasti ljetni klasik gotov za 20 minuta

Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…

19 minuta prije
  • Vijesti

Odvjetnici Zorana Galića uputili žalbu Zavodu MIO: Traže da mu se omogući mirovina

Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…

24 minute prije
  • Košarka
  • Sport

Miha Škedelj produžio ugovor s HKK Široki

HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…

32 minute prije
  • Nogomet
  • Sport

Rebić donio konačnu odluku o dolasku u Hajduk

Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…

50 minuta prije
  • Ostalo
  • Sport

Završena grupna faza Lige mjesnih zajednica Grada Mostara

Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…

52 minute prije