BiH je ostala kooperativni partner u borbi protiv terorizma, iako joj kapaciteti ostaju ograničeni, a malo napretka je postignuto u reformama zakona i propisa zbog političke krize izazvane secesionističkom retorikom i opstrukcijom institucija na razini države od lidera entiteta Republike Srpske, kao i disfunkcijom entiteta Federacije Bosne i Hercegovine zbog napetosti između Hrvata i Bošnjaka i koncentracije na uske političke interese, objavio je u utorak američki State Department u svom izvješću o terorizmu koji obuhvata 2021. godinu.
U 2021. godini nije bilo poznatih registriranih građana Bosne i Hercegovine koji su pokušali putovati na strana bojišta, iako se neki bivši strani borci i članovi njihovih obitelji i dalje nalaze u Iraku i Siriji. Bosna i Hercegovina i dalje je voljan partner u vraćanju bivših stranih boraca i u srpnju je osnovala međuagencijsko koordinacijsko tijelo za nadgledanje budućih napora u repatrijaciji, navodi se u izvješću.
Međutim, u istragama vezanim za borbu protiv terorizma, međuljudski i međuagencijski sukobi i izolacija sprječavaju potpuno efektivnu suradnju, navodi State Department.
Podsjećaju da u Bosni i Hercegovini nije bilo prijavljenih terorističkih incidenata u 2021. godini.
Nova nacionalna Strategija za prevenciju i borbu protiv terorizma 2020.-2024. nije usvojena i međuagencijska radna grupa koja je formirana u svibnju radi njenog izrade još radi na tome. Ministarstvo sigurnosti je u ožujku osnovalo međuagencijsko koordinacijsko tijelo za razvoj plana za repatrijaciju, gonjenje ili reintegraciju bivših stranih boraca iz Iraka i Sirije i tijelo je krajem 2021. godine završavalo plan za sveobuhvatnu vladinu akciju.
Državno tužiteljstvo i SIPA su dobili obuku od različitih programa američkih agencija, uključujući program ATA, OPDAT i Program za međunarodnu kriminalističku obuku i pomoć.
U 2021. godini je bilo ograničeno održavanje obuka uživo. Policijska suradnja na višim razinama je i dalje bila otežana zbog političke krize i složene vlasti u Bosni i Hercegovini.
Postojeći sporovi oko nadležnosti države i entiteta sprječavali su napredak u ažuriranju zakona i regulativa za prikupljanje i uporabu informacija o putnicima u skladu s međunarodnim standardima. Ipak, postignut je neki napredak u poboljšanju sustava i tehnologije za kontrolu granica.
U 2021. godini je pet osoba vraćenih iz stranih terorističkih formacija osuđeno, dok je jedan optuženik oslobođen optužbi. Proces su pratili američki partneri koji su pružali mentorsku podršku bosanskohercegovačkim istražiteljima i tužiteljima.
Bosna i Hercegovina je članica MONEYVAL-a i član je Egmont grupe. Zbog političke krize, malo napretka je postignuto u ažuriranju zakonodavstva protiv pranja novca i financiranja terorizma.
Također, nisu izvršene procjene nacionalnih rizika kao što zahtijeva MONEYVAL. Jedna osoba je optužena za financiranje terorizma u 2021. godini, što predstavlja neki napredak, ali tužiteljstvo treba unaprijediti kapacitete za tu vrstu slučajeva.
Sudstvo u BiH ima tendenciju blagog pristupa optuženima za terorizam, posebno prema ženama koje se gotovo uvijek ne smatraju mogućim kriminalcima. U 2021. godini nije bilo zamrzavanja imovine na osnovu UNSCR-ova, ali vlasti u BiH surađuju s američkim ministarstvom pravde.
U Bosni i Hercegovini i dalje postoji opasnost od terorizma izazvanog nasilnim ekstremističkim ideologijama i nacionalističkim skupinama.
Politička kriza u 2021. uzrokovana je retorikom etničkih lidera, dok su glavne religijske zajednice nastavile raditi zajedno kroz Međureligijsko vijeće kako bi promovirale toleranciju i suprotstavile se bilo kakvom obliku nasilja usmjerenog prema njihovoj zajednici.
USAID-ov Ured za tranzicijske inicijative je završio svoj program za sprječavanje i suzbijanje nasilnog ekstremizma. U gradu Bihaću, Bijeljini, sarajevskoj općini Centar, Doboju, Jablanici, Prijedoru, Srebreniku i Tuzli djeluje mreža “Strong Cities Network” koja se bavi sprječavanjem nasilnog ekstremizma.
Ured državnog tužitelja nastavlja surađivati sa Sjedinjenim Državama, regionalnim susjedima i zemljama Europske unije na istragama protiv terorizma. Bosna i Hercegovina je članica ili sudionica UN-a, OESS-a, Regionalnog kooperacijskog vijeća za jugoistočnu Europu i Vijeća Europe, navodi se u izvješću State Departmenta.
(www.jabuka.tv)
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…
Komentari:
To je vaše oružje. I vama će doći glave
SDA poziva na neustavne aktivnosti. Komsic i njegovi simpatizeri su protiv EU, Schmidta i demokracije. To je leglo potencijalnih kamikaza. Oni bi volili nemire, sukobe nego izgubiti fotelje…
J.te Komsic...voda je poskupila i sve ostalo...
Poturice treba pratiti,podlaci su to..