Srbija ispala sa Svjetskog prvenstva kao zadnja u skupini

Završeno je natjecanje po skupinama na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Posljednja je svoje utakmice odigrala skupina G, iz koje Brazil prolazi kao prvoplasirana momčad, a Švicarska kao drugoplasirana.

Brazil je već ranije osigurao plasman u osminu finala, a ni poraz 1:0 od Kameruna mu nije oduzeo prvo mjesto. Švicarska je prolaz izborila 3:2 pobjedom nad Srbijom.

U utakmici punoj preokreta Švicarci su poveli u 20. minuti golom Xherdana Shaqirija. Udarcem s desne strane nakon ubačaja Rodrigueza matirao je Milinković-Savića, a lopta je još promijenila smjer od Pavlovića.

Srbi su odgovorili nakon svega šest minuta preko Aleksandra Mitrovića. Švicarci su mu ostali previše prostora, Tadić je ubacio s lijeve strane, a Mitrović iz trka krasno pogodio glavom.

U 35. minuti Srbija je nakon greške Freulera stigla i do preokreta zahvaljujući Dušanu Vlahoviću. Bio je u teškoj situaciji, okružen Švicarcima, ali je uspio provući loptu do mreže. Ipak, ovaj puta su i Švicarci brzo odgovorili. Odigrali su lijepu akciju u 44. minuti, a Widmer je poslao loptu pred gol za Breela Embola koji nije imao težak zadatak pogoditi za 2:2.

Već u 48. minuti dogodio se novi preokret. Remo Freuler vratio je vodstvo Švicarskoj. Shaqiri je ubacio, a Vargas je krasno petom odložio za Freulera, koji je u trku natrčao na loptu i pogodio pored nemoćnog srpskog vratara.

Tenzije na terenu

Ni ova utakmica Srbije i Švicarske nije prošla bez tenzija. U središtu sukoba ponovno su bili srpski nogometaši te švicarski reprezentativci albanskog podrijetla, Xhaka i Shaqiri. Shaqiri je nakon gola ušutkivao srpske navijače koji su mu zviždali.

Sve je kulminiralo u 66. minuti. Srbi su tražili penal, ali nisu ga dobili te je tu započelo dobacivanje između Xhake i srpske klupe. Xhaka se tom prilikom uhvatio za međunožje. Prebacivanje fokusa s nogometnih na nenogometne stvari kao da je više odgovaralo Švicarskoj jer Srbija do kraja susreta gotovo da i nije zaprijetila protivničkom golu.

Brazil – Kamerun 0:1

Za razliku od prvog poluvremena Švicaraca i Srba, na drugoj utakmici nismo vidjeli previše uzbuđenja. Brazil je dominirao, ali je stvorio tek jednu pravu priliku, a nju je u 14. minuti propustio iskoristiti Martinelli. Kamerun je u trećoj minuti sudačke nadoknade zamalo poveo preko Mbeuma, no njegov pokušaj glavom krasno je obranio Ederson.

U drugom dijelu Brazil je pojačao ritam, ali je promašio brojne prilike. Kamerun je to iskoristio da u 92. minuti zabije gol za pobjedu. Vincent Aboubakar poentirao je glavom nakon ubačaja Ngoma Mbekelija.

Aboubakar je nakon pogotka napravio pravu glupost – skinuo je dres i dobio isključujući drugi žuti karton. Iznenađujuća pobjeda protiv Brazila, koji je bio u kombiniranom sastavu, Kamerunu ipak nije bila dovoljna za prolazak jer je završio s dva boda manje od Brazila i Švicarske.