Šok i nevjerica u 90. minuti: Magnusson pogodio za slavlje Islanda nad Hrvatskom

Island je u šestom kolu tekućih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo nanio prvi poraz Hrvatskoj trijumfiravši u Reykjaviku u 90. minuti golom Magnussona za pobjedu 1:0. Bila je to utakmica bez velikih prilika s osjetno većom željom domaćih reprezentativaca i kao nagrada za tu veću želju na kraju je stigao taj gol kojim je Island zasluženo slavio i na vrhu poretka bodovno se izjednačio s Hrvatima.

Domaćini su počeli u svom stilu borbeno, pa se već nakon 20-ak sekundi dogodila pogreška u obrani Hrvatske, što Islanđani ipak ne koriste budući da šut Hallfredssona s kojih 15 metara udaljenosti biva izblokiran.

Gudmudsson je u 4. minuti bio u skoku na sedam metara od Kalinićevoga gola, ali pritisak Pivarića je bio taman dovoljan da ovaj ne uputi kvalitetan šut. Četiri minute kasnije prva dobra akcija Hrvatske nakon Modrićevog proigravanja za Perišića koji pokušava pronaći nekog od napadača, ali sada Islanđani odlično izbacuju i otklanjaju opasnost.

Nakon tih uvodnih desetak minuta slijedilo je razdoblje lošije igre pa se do okončanja prvih 45 minuta teško dolazilo do prave prilike. Domaći su ipak u 36. minuti zaprijetili preko Sigurdssona iz slobodnjaka kada lopta odlazi kojih pola metara od gola, a u 39. minuti je Lovren u petercu otklonio jednu opasnost.

Islanđani su radili pritisak i na otvaranju drugoga poluvremena, međutim prvu veliku šansu imala je Hrvatska u 55. minuti kada je Perišić s desne strane uputio prizemnu loptu, a Kalinić iz jako dobre situacije s kojih sedam metara udaljenosti šutirao malo pored vratnice.

Brozović je iz daljine pokušao u 66. minuti, bio je to odličan šut, ali je Halldorsson krajnjim naporom izbacio loptu u udarac iz kuta. Inače, Brozović je svega tri minute prije toga zamijenio gotovo neprimjetnog Nikolu Kalinića, uz Mandžukića možda i najlošijeg igrača ovog dvoboja.

U završnici dvoboja najprije šansa za Island kada volej Gilfya Sigurdssona blokira Vida izbacujući loptu u korner, a minutu kasnije Jedvaj dubinskom loptom pronalazi Mandžukića koji u obećavajućoj situaciji si daje predug for tako da i ta prilika odlazi u nepovrat.

Lovre Kalinić u 89. minuti skida zicer Gudmudssonu koji se našao u najboljoj šansi na utakmici, no nakon kornera Magnusson je najviši u skoku i glavom trese Kalinićevu mrežu za veliko slavlje Islanđana, za pobjedu s kojom su nakon šest odigranih kola ove skupine bodovno poravnati s Hrvatskom, jer i jedni i drugi na vrhu ljestvice imaju po 13 bodova, dok su Ukrajina i Turska na samo dva boda iza njih pa nas u nastavku kvalifikacija očekuje itekako zanimljiva borba ove četiri reprezentacije za plasman na Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji.