Smanjeno zalijevanje primjenom malča

U ove vruće ljetne dane nastojimo sačuvati povrtnjake i cvjetnjake od žege višekratnim zalijevanjem. Visoke temperature potiču brzo isparavanje vode pa se čini da je naš trud uzaludan. Kako bi smanjili isparavanje vode, a time i česta zalijevanja, rješenje je u malčiranju.

Malčiranje je prekrivanje tla slojem materijala anorganskog ili organskog podrijetla sa ciljem smanjivanja isušivanja tla. Pored toga sprječava se i rast korova. Ukoliko je materijal za malčiranje organskog podrijetla, razgradnjom obogaćuje tlo organskom tvari i potiče rad korisnih mikroorganizama u tlu.

Na manjim površinama možemo za svoj povrtnjak koristiti priručne materijale koje često smatramo otpadom u vrtu, a koji su itekako korisni. Pokošenu travu koja nam nakon košnje smeta deponiramo u manje izloženi dio vrta te iskoristimo kao pokrivač povrća na gredici. Suho lišće, pljevu, piljevinu ili drugi organski otpad iz domaćinstva može se koristiti kao materijal za malčiranje.

U ukrasnom djelu vrta treba koristi malč koji je estetskim izgledom primjereniji toj namjeni vrta. Rijetko se cijeli vrt prekriva, ali je poželjno da se malčira površina oko vrijednih i zahtjevnijih biljaka u vrtu (ruže, ukrasne trajnice i dr.). Prekriva se površina oko debla stablašica i grmova koja obuhvaća zonu korjenove mreže. Gredice jednogodišnjeg bilja su uglavnom omeđene pa se prekriva cijela gredica.

Kora drveta

Estetski gledano najljepši je malč kore drveta, lijepo izgleda, obavlja funkciju, a kao podloga jače ističe ukrasnu vrijednost biljaka, posebno cvatućih. Kora drveta je jako zahvalan materijal za malčiranje. Najčešće se koristi usitnjena kora crnogoričnog drveća. U trgovinama su u ponudi gotova pakiranja raznih veličina komadića kore. Za manje površine je primjerenija više usitnjena kora, a za veće površine krupnije usitnjena. Najčešće se koristi u ukrasnom dijelu vrtu zbog izrazito lijepog izgleda. Kora spada u tvrđe materijale za malčiranje koji su biorazgradivi pa mikroorganizmi trebaju više energije da bi je razgradili pa time troše i hranjiva iz tla, posebice dušik. Stoga je prije samog malčiranja potrebno izvršiti prihranu gnojivima na osnovi dušika.

Pokošena trava i slama

U svakom održavanom vrlu ima pokošene trave, koja je problem pri skupljanju i uklanjanju sa travnjaka. Prostire se sloj trave visine oko 5 cm, no on će se uskoro slegnuti i smanjiti na polovicu. Trava je kao malč kratkog vijeka pa je treba obnavljati svaka 2-4 tjedna što se poklapa sa intervalima košnje, uredno održavanih travnjaka. Ne koristiti travu kao malč ukoliko je travnjak tretiran herbicidima.

Stručne savjete zatražite od agronoma u Sjemenarninim agrocentrima ili pozivom Agro Podrške na 063/700-700.

 

STIHL akumulatorski setovi – dostupni u Sjemenarni, ovlaštenom STIHL trgovcu

 

 



Zadnje dodano

  • Ostalo
  • Sport

Josip Marić, dječak s Downovim sindromom iz Mostara, brončani na Europskom kupu

Josip Marić, dječak s Downovim sindromom iz Mostara i član Judo klub Borsa, osvojio je…

25 minuta prije
  • Vijesti

Maturantima Širokog Brijega grad će pokriti troškove maturalne večere

Grad Široki Brijeg i ove će godine pokriti troškove maturalnih večera za sve maturante srednjih…

47 minuta prije
  • Košarka
  • Sport

HKK Široki u srijedu igra utakmicu sezone: Svi navijači pozvani na Pecaru

Košarkaši Širokog u srijedu od 17 sati na Pecari igraju utakmicu sezone u okviru 6.…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Hrvoje Maleš vraća se u hrvatski nogomet

Bivši predsjednik HNK Hajduk Hrvoje Maleš nositelj je liste i kandidat za predsjednika Nogometnoga saveza…

2 sata prije
  • Vijesti

Kamata za “Viaduct” dnevno raste za 18.000 KM, aktivno još 5 arbitraža

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović danas je predstavio zakonska…

2 sata prije
  • Vijesti

Kreditna linija za rješavanje stambenog pitanja mladih u FBiH postaje operativna

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević i predsjednik Uprave Union banke…

2 sata prije