Nastavak je to procesa započetoga u ožujku, koji je rezultirao strateškim pregovorima i dogovorima tijekom više mjeseci, pa i potpisom strateške suradnje 1. kolovoza, koja se ticala integracija tehnologija u području elektrifikacije i razvoja softverski definiranih vozila. Sve to izrodilo je i odluku uprava dvaju kompanija da se spoje kako bi mogle opstati na tržištu i nuditi i dalje atraktivne proizvode i usluge svojim kupcima, piše Autonet.
Njihovim spajanjem nastat će četvrta najveća autokompanija na svijetu, odmah iza Toyote, Volkswagena i Hyundaija, mjereno prema broju prodanih vozila u ovoj godini. Ugovoru se dodatno može pridružiti i Mitsubishi, koji je u većinskom vlasništvu Nissana, o čemu će odluka biti donesena u siječnju.
Pismo namjere također je potpisano, što znači da je dogovor vrlo vjerojatan. Provede li se u djelo, kombinirana bi zajednička kompanija imala proizvodne kapacitete od preko 8 milijuna automobila godišnje. Spajanje bi bilo najveće u autoindustriji još od formiranja Stellantisa 2021. godine.
Ako se integracija ostvari kako je planirano, Honda i Nissan namjeravaju spajati svoje upravljačke resurse i tehnologije, stvoriti dublje sinergije, poboljšati sposobnost odgovora na tržišne promjene, a očekuju da će poboljšati srednjoročnu i dugoročnu vrijednost zajedničkog poduzeća.
Osim toga, ciljat će i na daljnji doprinos razvoju japanske industrije, biti vodeća globalna tvrtka u području mobilnosti. Integrirat će stoga Nissanovo i Hondino poslovanje s vozilima na četiri kotača kao i Hondine motocikle i ostale srodne proizvode. Prije svega, bit će uspostavljen pripremni odbor za integraciju kako bi se olakšalo spajanje kompanija. Ukupni prihodi nove tvrtke bit će i do 190 milijardi dolara na godinu.
Objavljeno je i sedam točaka u kojima se očekuju sinergijski učinci od spajanja:
Kad je riječ o operativnoj provedbi spajanja, Nissan i Honda planiraju osnovati zajedničku holding tvrtku putem prijenosa svojih dionica, pa će novo zajedničko poduzeće postati vlasnikom obje kompanije. Ipak, planiraju ravnopravno razvijati i održavati brendove Honda i Nissan, pa se imena marki neće mijenjati.
Na datum stupanja na snagu prijenosa dionica, planirano je da Honda imenuje većinu unutarnjih i vanjskih direktora zajedničke holding tvrtke, budući da je po prihodima značajno veća od Nissana. Ostali detalji zajedničke holding tvrtke, uključujući ime, sjedište, predstavnike, sastav uprave i organizacijsku strukturu, bit će definirani do sklapanja konačnog sporazuma.
Zajedno s Mitsubishijem, tri su se tvrtke složile istražiti mogućnost postizanja sinergije na još višoj razini. Mitsubishi Motors namjerava do kraja siječnja 2025. donijeti zaključak o sudjelovanju u poslovnoj integraciji Nissana i Honde, čime bi novi holding mogao imati još veće prihode i dosegnuti do još šireg tržišta.
Finalni bi dogovor o spajanju dvaju ili triju kompanija trebao biti postignut do lipnja 2025. godine. Dioničari svih uključenih proces bi trebali potvrditi do travnja 2026., a u kolovozu te godine s burzi bi trebale biti povučene dionice pojedinačnih kompanija te zamijenjene onima novog holdinga.
(www.jabuka.tv)
U prvom kvartalu 2025. godine broj završenih stanova u Bosni i Hercegovini je 914, što…
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u srijedu je na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS opet…
[gallery ids="759057,759058,759059,759060,759061,759063,759064,759065,759067,759069,759066,759068"] U hotelu Bigeste u Ljubuškom u srijedu je održan uvodni sastanak i radionica…
Izgledate iscrpljeno? Krivci su često tamni podočnjaci i natečenost oko očiju. Donosimo provjerene trikove, koji…
Marko Purišić, poznatiji kao Baby Lasagna, u podcastu Ive Kraljević govorio je o braku sa…
U 35. kolu SuperSport HNL-a nogometaši Hajduka srušili su favoriziranu Rijeku na Poljudu i dodatno…