Zemlje bivše Jugoslavije izvor su radne snage za slovensko gospodarstvo u usponu.
Uslijed manjka radne snage u pojedinim strukama, slovenski se gospodarstvenici u potrazi za adekvatnim profilima radnika već neko vrijeme okreću zemljama u okruženju. Od srpnja ove godine ukinuta je i zabrana zapošljavanja hrvatskih radnika, ali je manjak toliko velik, a gospodarstvo u usponu, da samo uklanjanje zabrane neće biti dovoljno, upozoravaju.
U slovenskoj tvrtki za ispušne automobilske sustave, Akrapovič, nedostatak zavarivača riješili su stimulacijom od 250 eura postojećim zaposlenicima koji preporuče ili dovedu potencijalne buduće radnike. Tim je načinom u relativno kratkom roku otvoreno 80 novih radnih mjesta, dok dio radnika pristiže i iz strukovnih škola zemalja u regiji.
“Škole zavarivače obrazuju do određenog stupnja, a zatim učenici dolaze k nama na praktičnu obuku. Ako se dokažu, zaposlimo ih”, komentirao je izvršni direktor Akrapoviča Uroš Rosa za Finance. Do sada su tako zaposlili 35 radnika iz BiH, a sličan sustav imaju i za hrvatske radnike, kojih je 20 također nedavno zaposleno.
Novopridošlim se radnicima pomaže pri pronalasku smještaja, poslodavac im plaća tečaj slovenskoga, a i sami poslodavci uče hrvatski i srpski jezik.
Dio je to nove strategije koju su tamošnji poslodavci morali primijeniti ako žele zadržati kvalitetne radnike, pišu Finance a prenosi Poslovni dnevnik.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Komentari:
Tuga što se od radnika radi kod nas.