Škotska nakon jedanaesteraca izbacila Srbiju, Mađarska na nevjerojatan način do EURO-a

Hrvatska nogometna reprezentacija doznala je i posljednjeg, trećeg suparnika u skupini D Europskog prvenstva iduće godine, a bit će to reprezentacija Škotske koja je u finalu play-offa u Beogradu pobijedila Srbiju sa 5-4 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je susret završio 1-1.

Škotska je tako izborila svoj prvi EURO nakon 1996. godine.

Zanimljivo, Škoti su i u polufinalu slavili nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedivši Izrael sa 5-3 poslije 0-0 nakon 120 minuta igre.

Škotska je bila bliže pobjedi i u regularnom dijelu susreta. Vodila je 1-0, a Srbija je uspjela izjednačiti tek u posljednjim trenucima susreta.

U prvom poluvremenu nismo vidjeli ništa od nogometa. Bila je to obostrano skromna predstava. Prvu veliku priliku na utakmici vidjeli smo u 51. minuti, Škoti su izigrali srpsku obranu i Robertson se našao u sjajnoj prilici, ali je pucao preko gola. Ipak, samo minutu kasnije gosti su poveli, a zabio je Ryan Christie udarcem s 18 metara.

Gosti su držali prednost sve do sudačke nadoknade, kada je Luka Jović nakon ubačaja iz kornera zabio za 1-1 i produžetke.

U produžecima nije bilo previše uzbuđenja, pa je na koncu o vizi za EURO odlučivala lutrija jedanaesteraca. Odluka je pala u posljednjoj petoj seriji, McLean je zabio, dok je David Marshall obranio udarac Mitroviću.

Prije toga za Škotsku su zabili Griffiths, McGregor, McTominay i McBurnie, a za Srbiju Tadić, Jović, Gudelj i Katai.

Zanimljivo, nakon što je Škotska izborila EP, postalo je jasno kako će Hrvatska igrati protiv dva domaćina, Engleske i Škotske.

Svjetski doprvaci otvaraju EP 13. lipnja 2021. protiv Engleske na legendarnom Wembleyju. U 2. kolu Hrvatska igra protiv Češke u Glasgowu na Hampden Parku 18. lipnja, dok će 22. lipnja ponovno u Glasgowu igrati protiv Škotske.

Plasman na EURO izborili su i Sjeverna Makedonija, Mađarska te Slovačka.

Pandev u 37. godini odveo Sjevernu Makedoniju prvi put na Europsko prvenstvo

Mađarska je drugi EP u nizu izborila nakon velike drame, okrenuvši rezultat protiv Islanda u posljednjih pet minuta utakmice. Gosti su poveli u 11. minuti golom Gylfija Sigurdssona nakon velike pogreške domaće jedinice Petera Gulacsija kojem je prošla kroz ruke nakon što je veznjak Evertona pucao iz slobodnog udarca,

Island je sve do same završnice držao vodstvao, a onda sve prosuo. U 88. minuti je izjednačio naturalizirani Francuz Loic Nego, da bi u drugoj minuti nadoknade veznjak Salzburga Dominik Szoboszlai sjajno pogodio za 2-1.

Mađarska će na EP-u igrati u skupini smrti zajedno s Njemačkom, Francuskom i Portugalom.

Slovačka je u Belfastu nakon produžetaka pobijedila Sjevernu Irsku sa 2-1 izborivši EP na kojem će igrati u skupini E sa Španjolskom, Poljskom i Švedskom.

Sjeverna Makedonija je u finalu play-offa skupine D u Tbilisiju pobijedila Gruziju sa 1-0 po prvi put u povijesti izborivši plasman na EURO.

Junak utakmice bio je 37-godišnji Goran Pandev koji je u 56. minuti postigao jedini pogodak na utakmici, svoj 36. gol u 114. nastupu u dresu nacionalne vrste.

Do play-offa za odlazak na EP Makedonci su stigli s obzirom na to su prošle godine u grupi D Lige nacija bili bolji od Armenije, Gibraltara i Lihtenštajna, a potom su u polufinalu play-offa pobijedili Kosovo.

Sjeverna Makedonija će na EP-u igrati u skupini C u kojoj su i Nizozemska, Ukrajina i Austrija.