Širokobrijezani posramili Želju na Grbavici

Široki Brijeg je drugi finalist Kupa Bosne i Hercegovine u nogometu, jer je nakon minimalne domaće 1:0 pobjede slavio i u sarajevskom uzvratu protiv prvenstvenog lidera Željezničara, ovog puta s visokih 3:0, te tako posve zasluženo izborio finale u kojem će odmjeriti snage sa Sarajevom.

Junaci širokobriješke pobjede su svi igrači i stručni stožer skupa s njima, međutim sarajevski “Plavi” će posebno dugo pamtiti Dejana Čabraju, koji je zabio dva velemajstorska zgoditka, te asistirao kod trećeg, a isto tako i nesavladivog Luku Bilobrka, koji je zaustavio i dva penala domaćim zvijezdama Zebi i Bekriću.

Gosti nisu ni mogli zamisliti bolji početak susreta pošto su poveli već u 5. minuti. Bivši igrač Širokobriježana Goran Zakarić slabo je gradio jednu loptu koju mu je uzeo Josip Ćorluka i kao i na onoj prvoj utakmici upisao asistenciju, ovaj put odigravši povratnu loptu na koju je natrčao Dejan Čabraja i majstorski pogodio s kojih 12 metara suprotne rašlje domaćeg gola.

U tom trenutku zasigurno je najsretniji čovjek na Grbavici bio gostujući strateg Goran Sablić, jer je u odnosu na prvu polufinalnu utakmicu napravio samo jednu izmjenu što se tiče prve postave poslavši na travnjak spomenutog čabraju umjesto iskusnog Wagnera.

Zeba je uzvratio u 10. minuti iz slobodnjaka, ali je lopta završila povrh gostujućeg gola. Samo dvije minute iza toga novo slavlje gostiju. Čabraja je izveo prvi udarac iz kuta na utakmici i prizemnom loptom idealno pronašao Pandžu koji u punom naletu nogom pogađa po sredini gola s nekih 11-12 metara udaljenosti.

Minutu nakon toga neprecizan je prvi strijelac domaćeg prvenstva Ivan Lendrić, baš kao i u 20. minuti nakon Stevanovićevog ubačaja. Gosti su nastavili s odličnom igrom, pa je u 28. minuti malo nedostajalo da domaći i po treći put ne kapituliraju. U kontri Širokog Brijega Čabraja je odlično poslužio Menala, a ovaj glavom pucao pored gola već savladanog Kjosevskog.

Trener domaćih Slavko Petrović nakon toga iz igre povlači indisponiranog Zakarića, a u vatru gura Stevu Nikolića. Poznaje Petrović dosta dobro neke stvari iz prošlosti na relaciji Stevo – Široki Brijeg, međutim ovo su neka druga vremena i malo drugačije situacije, pa se u 32. minuti nakon pogreške vratara domaćih događa nova prilika za Menala, međutim Marković otklanja opasnost ispred gola Željezničara.

U 35. minuti je i domaćin izborio prvi udarac iz kuta, odmah zatim i drugi, no ništa konkretnog se nije dogodilo osim što su zbog nervoze žute kartone zaradili Bogičević s jedne, te Pandža s druge strane.

Blagojević je u 41. minuti pokušao s nekih 18 metara, ali je lopta otišla iznad gola, a u samoj završnici prvog dijela dogodila se i najbolja prilika domaćina. Nakon prekršaja Ivana Krstanovića dobili su priliku smanjiti iz kaznenog udarca, međutim Luka Bilobrk zaustavlja šut domaćeg kapetana Zajka Zebe nakon čega postaje jasno da domaćinu nema povratka, odnosno da nema ništa od sarajevskog finala, jer u veliku završnicu ide i jedan hercegovački klub. gađao je Zeba lijevu stranu, poluvisokom loptom, ali se Bilobrk ispružio koliko je dug i širok i obranio udarac. Sudac Grbić kao da je jedva čekao da malo “pogura” domaćine, možda za neka ljepša buduća vremena, ali kad ne ide baš ne ide.

Ništa se nije promijenilo ni u nastavku utakmice, jer su gosti nastavili dominirati, pa je tako novu veliku priliku u 52. minuti propustio Menalo, ali objektivno nešto je i vratar domaćih morao zaustaviti. Kažemo nešto, jer je već u 56. minuti po treći put kapitulirao, a ponovno je u glavnoj ulozi bio briljantni Čabraja. Ovoga puta mu je Lončar kroz sredinu gurnuo loptu, a Čabraja sa lijeve strane gostujućeg napada zakucao loptu u mrežu domaćih za ogromnih 0:3!

Netko reče – “Ovo je u stilu Zlatana Ibrahimovića“. I uistinu ima smisla, pa evo i ovim putem što brži oporavak želimo Zlaji s obzirom na neugodnu ozljedu na nedavnoj utakmici Manchester Uniteda i Anderlechta, a Čabraji sve pohvale za ovaj potez, premda igrač i ne može dobiti veće pohvale od spoznaje da ti se nakon takvog poteza poklone domaći navijači, kao što napravi sarajevska publika u današnjem susretu.

Konačno, i Slavko Petrović je vidio koliko je sati, pa je u 59. minuti iz igre povukao svoga kapetana Zebu, a ubacio iskusnog Bekrića. Pred prvenstvenim liderom je za vikend neugodno gostovanje i kod Slobode, pa je dobro barem Zebu imati koliko-toliko svježega protiv njegovog bivšeg kluba. Odmah nakon toga iz istog razloga je iz igre izvukao i Blagojevića, a ubacio mladog Žerića. Neka se dijete “kali”, valjat ćemo za njegov daljnji igrački razvoj.

Dok su se obavljale spomenute izmjene sudac Grbić je pokazao javnu opomenu domaćoj uzdanici Musi, koji se, da nije onako tamnoput, ni primjetio ne bi što se tiče same igre.

U 62. minuti prvu izmjenu radi i Sablić, pa umjesto Menala u igru ulazi dvostruko stariji Wagner. Žerić se dobro “kali”, pa ima priliku u 69. minuti, ali na njegovu žalost zaustavlja Bilobrk pokušaj tog udarca.

Novi kazneni udarac za domaće u 73. minuti svira Grbić, i ponovno je to krajnje dvojben penal, ali kakve koristi dragi Grbiću Zorane kada je na golu fantastični Bilobrk Luka, koji i Bekriću Samiru zaustavlja šut bez puno muka!

Lendrić je u šansi četiri minute kasnije, ali nakon ove akcije i najboljem strijelcu lige, kakve vratarske kvalitete Bilobrk posjeduje, postaje jasnije!

Domaći traže taj počasni gol, ni Širokobriježani više toliko ne zapinju, sreća u nesreći za Želju što Čabraja i suigrači “otrovne strelice” više ne odapinju. Vidio je to i Sablić, pa pet minuta prije kraja i on radi treću izmjenu izvodeći upravo Čabraju, a uvodeći Barabana. U tih završnih pet minuta nije se apsolutno ništa događalo, jer i domaći su shvatili da će se osramotiti pred Bilobrkom ako mu samo probaju malo bliže prići. Tu je dakle bio kraj ovoj nogometnoj bajci, prekrasnoj u “metropoli” ispričanoj širokobriješkoj priči.

SARAJEVO – Stadion Grbavica. Sudac: Zoran Grbić (Prijedor). Uzvratna utakmica poluzavršnice Kupa BiH: Željezničar – Široki Brijeg 0:3 (0:2). Strijelci: 0:1 Čabraja (5), 0:2 Pandža (12), 0:3 Čabraja (56). Igrač utakmice: Dejan Čabraja (Široki Brijeg).

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, S. Stevanović, D. Marković, Blagojević (61. Žerić), Bogičević, Kerla, Zakarić (od 28. Nikolić), M. Stevanović, Zeba (59. Bekrić), Musa, Lendrić.

ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk, Pandža, Barišić, Zlomislić (od 72. Kožul), S. Marković, Bralić, Ćorluka, Lončar, Čabraja, Menalo (62. Wagner), Krstanović.