Širokobriješka braća Kvesić osvojila europsku ekipnu broncu s Hrvatskom

Hrvatska muška karate reprezentacija (Ante Mrvičić, Enes Garibović, braća Anđelo i Ivan Kvesić iz Širokog Brijega, Ivan Martinac, Zvonimir Živković i Alan Šurbek) osvojila je ekipnu brončanu medalju na Europskom prvenstvu u karateu u turskom gradu Kocaeliju, prenosi Bljesak.info. U prvoj borbi dvoboja između Hrvatske i Italije Ante Mrvičić u zahtjevnoj taktičkoj borbi na kraju je minimalno izgubio od Gianluce De Viva sa 1-0. Nastavak je međutim ponudio sjajan obrat hrvatskih natjecatelja.

Enes Garibović je nadvisio od jučer aktualnog europskog prvaka u teškoj kategoriji Marina Simonea s maksimalnih 8-0. Anđelo Kvesić je nastavio niz uspješnih nastupa za ekipu na prvenstvu u Turskoj, pobijedivši Emanuela Sarnatara sa 5-2.

Završni bod ostvario je Ivan Kvesić. Protiv Giuseppea Tesara na početku obostrani bod pa je sljedeći bio izuzetno važan, budući da je donosio prednost u slučaju neodlučenog ishoda na kraju borbe. Osvojio ga je Kvesić u nastavku još dva. Tesaro je samo smanjio, ali gotovo cijelu posljednju minutu Kvesiću je prijetila diskvalifikacija jer je već tada imao maksimalni broj dopuštenih opomena – tri. Uzdignutih ruku dočekao je završetak dvoboja i velika hrvatska proslava na tatamiju Arene u Kocaeliju mogla je početi.

“Sinoć sam sanjao da bi stvarno mogao vrhunski proći, sanjao sam svoj meč da ću sad pokazati ono najbolje”, naglasio je Enes Garibović, koji je to pokazao i u stvarnosti pobijedivši aktualnog europskog prvaka u kategoriji +84 kg s 8-0.

“Muška europska ekipna medalja je tu nakon šest godina posta. Stvarno smo se lavovski borili, kao jedan i to naše zajedništvo je ključno”, riječi su Anđela Kvesića.

Od samostalnosti to je jubilarna stota seniorska medalja hrvatskih karatista s velikih natjecanja (Europska i Svjetska prvenstva, te natjecanja koja se održavaju svake četiri godine – Europske (olimpijske) igre, Svjetske igre, Svjetske igre borilačkih sportova), 74. na Europskim prvenstvima.

Petnaestu godinu uzastopce hrvatska reprezentacija s Europskih seniorskih prvenstava vraća se s najmanje jednim odličjem.

U finalnom susretu u borbama do naslova je stigla Turska pobjedom nad Francuskom s 2-1.

Ekipna finala u katama pripala su Italiji u ženskoj i Španjolskoj u muškoj konkurenciji.

Najuspješnija zemlja 52. EP-a u karateu je domaćin Turska sa 14 medalja, od toga četiri zlatne, a prema sjaju odličja slijede Italija i Španjolska.