Široki po deveti put prvak BiH!

Košarkaši Širokog WWina stavili su šlag na tortu najuspješnije sezone u 38-ogodišnjoj klupskoj povijesti. Nakon osvojenoga petog mjesta u ABA ligi, osvojenog Kupa BiH, obranili su i naslov prvaka BiH. Deveti put postali su državni prvaci, a četvrti put zaredom, što je apsolutni rekord u BiH. U odlučujućoj petoj utakmici nadigrali su dostojnog suparnika Igokeu i slavili 86:77 pobjedu zajedno s 5.000 navijača.

Široki i Igokea odigrali su finalnu seriju do kraja. Široki je oba puta bio bolji na Pecari, Igokea je pobjeđivala dva puta u Laktašima. Odluka o prvaku ostala je za posljednjih 40 minuta na Pecari. Ulog je bio velik. Pobjedniku je pripadala ulaznica za izravni ulaz u ABA ligu, poraženi će morati platiti pozivnicu. Široki je u susret ušao koncentrirano. Čvrsta obrana donijela mu je prednost 28:18 na kraju prve četvrtine, piše Sportnet.hr

Zaostatak od deset poena nije pokolebao goste. Borili su se za svaku loptu, Nebojša Joksimović odlično je čuvao Frana Pilepića, a Igokeini centri Miloš Komatina i Nenad Šulović vodili su žestoku borbu u reketu s Colemanom Collinsom i Darkom Planinićem. Iskusni Miljan Bocka pritisnuo je Jakova Vladovića, pa domaći košarkaši nisu uspijevali povećati prednost. Prvo poluvrijeme završilo je s devet poena viška na domaćem računu, 45:36.

No, gosti nisu uspjeli izdržati strahoviti nalet domaće momčadi početkom treće četvrtine. Nošeni sjajnim navijanjem s tribina Širokobriježani su počeli igrati igru kakvom su postali i hit ABA lige. U 25. minuti Josip Bilinovac iz kuta je pogodio tricu za 58:40, a minutu kasnije nakon polaganja Milana Dozeta, Ivan Ramljak pogodio je tricu za 61:42. Najveću prednost hercegovačka momčad imala je u 29. minuti, 71:46, nakon odlične napadačke dionice Planinića, te Željka Šakića, Josipa Naletilića i Dalibora Peršića.

Kad je Peršić u 37. minuti pogodio tricu za 85:62, domaći su već počeli slaviti. Malo opuštanje gosti su iskoristili za drastično ublažavanje poraza. Komatina i Šulović serijom poena uspjeli su popraviti dojam gostima. No, 17 sekunda prije kraja malo je “zavatrilo”. Joksimović je prekršajem oštro zaustavio Ramljaka, on ga je odgurnuo i stvorila se velika gužva.

Na parket su utrčali i igrači s klupe, što je koštalo isključenja čak šestorice, po trojice iz svake momčadi. Poletjeli su i razni predmeti na parket. No, sve se brzo smirilo. Gosti su stisnuli ruku domaćima i čestitali im pobjedu, a publika im je uzvratila pljeskom. Sve je završilo sportski, kako Široki i Igokea inače igraju, bez obzira na važnost utakmice, piše Sportnet.hr

Za Široki su najviše poentirali Peršić 16, Collins 15, Planinić 13, Šakić 12 i Ramljak 10 poena, a kod Igokee su najbolji bili Komatina s 25 i Dozet s 19 poena. Pobjednički pehar i zlatne medalje košarkašima Širokog predali su čelni ljudi KS BiH, a nakon pjenušca u dvorani veliko slavlje prenijelo se i na gradske ulice i središnji trg, gdje su pobjednike pozdravile stotine presretnih Širokobriježana.