Prvi roman koji obrađuje temu hercegovačkih Križara odnosno Škripara , ‘Medaljon’ autorice Anite Martinac, predstavljen je u petak 10. travnja u prepunoj Narodnoj knjižnici Široki Brijeg.
”Knjiga govori prvenstveno o narodu u Hercegovini i zašto je tako čvrst i zato mi je stalo da ova priča dođe do čitatelja, da se za ovo zna. Pola stoljeća smo učeni drugačije, pola stoljeća je ta istina satirana i prikazivana drugačija”, rekla je Anita Martinac i dodala kako se nada da će svojom pričom potaknuti i druge da se bave ovom temom koja je dugo godina bila pod teškim kamenom i to breme se osjetilo u gotovo svakoj obitelji Hercegovine.
U ovoj romansiranoj priči se pojavljuju i jataci, udbaši, partizani, četnici i mnogo detalja u kojima čitatelj, kako ističe Martinac, ”može naći puno ključeva da otključa to vrijeme”.
Autorica naglašava kako je na samom istraživanju radila dosta dugo te je u konačnici u romanu okupila šezdesetak likova,koji su stvarni i čija imena nisu mijenjana, te kako su tri lika, tri Škripara nositelji cijele radnje. U ovoj romansiranoj priči se pojavljuju i jataci, udbaši, partizani, četnici i mnogo detalja u kojima čitatelj, kako ističe Martinac, ”može naći puno ključeva da otključa to vrijeme”.
”Želim tu priču prenijeti mladima, to jedno teško vrijeme kako bi spoznali našu prošlost i našu bol. Svim tim žrtvama želim da nađu spokoj i kako je knjiga objavljena za vrijeme Uskrsa, možemo reći kako je to istina koja je uskrsla”, ističe autorica i poručuje kako još ima puno ljudi koji se sa strahom osvrću na ovu temu.
”To je sedamdeset godina čekana i napokon dočekana dokumentarno-romansirana priča o događajima koji kao da su se zbili na nekomu drugom planetu, a dogodili su se u zapadnoj Hercegovini koja je, isto toliko godina, tretirana kao nepoželjna kriška ove zemlje, potom izvađena i naprasno bačena u svemir zaborava”, zapisao je u uvodu urednik knjige Dragan Marijanović.
”Medaljon je autoričinom svojevrsnom književnom obdukcijom, vezanom za događaje iz razdoblja između Drugoga svjetskog rata i njegova šestogodišnjega produljenja u škripama i pojatama po pustarama zapadne Hercegovine, kada su se brojni pripadnici hrvatskih postrojbi odmetnuli u brda, skrivajući se od progonitelja. Oslobođen ideoloških pridjeva, prvo je valjano i, vrlo napeto ispričano, svjedočenje o tomu vremenu. Inače, riječ je o tri usporedne priče i o tri lika kojima su se sudbine i putovi preplitali i koji su svi tragično završili. Posljednji među njima bio je Ante Marić s Goranaca, škripar koji je najdulje izdržao progone Ozne i Udbe, a ubijen je u mostarskomu Sjevernom logoru, u rano ljeto 1952. godine, sedam godina nakon rata”, naglašava Marijanović.
Anita Martinac, koja ističe kako joj je dovršenje ove knjige ostvarenjem velikoga sna o tomu da izvadi nešto iz te tragične prošlosti i ostavi na znanje mladim naraštajima, rođena je 1973. godine u Mostaru, u kojemu diplomira pravo i zasniva obitelj. Plodnom je pjesnikinjom, autoricom kratkih priča, dnevnika i izvješća, a dosad je objavila pet zbirki pjesama: Krvari Brig, Ljubim te pjesmama, U pogledu, U susret riječi i Druga riječ je ljubav. Medaljon je posvetila svojim trima kćerkama Ivi, Ani i Evi.
(www.jabuka.tv | Foto: Domagoj Ledić)
Trener HKK Široki Marijan Bagarić dao je izjavu za klupske stranice uoči ogleda protiv KK…
Pripadnici Jedinice granične policije BiH Kamensko spriječili su 20. svibnja 2025. godine pokušaj krijumčarenja deset…
[gallery ids="758891,758893,758892,758894,758895"] U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Širokog Brijega održano javno izlaganje Nacrta…
Ljubitelji serija koji na Redditu posjećuju subreddit r/television često pokreću rasprave o najdražim televizijskim ostvarenjima,…
Hrvatski reprezentativac i junak Osasune, Ante Budimir, nalazi se pred najvećim transferom svoje karijere –…
BMW je objavio najavne fotografije automobila kojim će uveličati skorašnji Villa d'Este. Bavarska marka redovito…
Komentari:
Treba se znat kako se zivjelo i umiralo . Bol koju su nosili narastajima usmeno ako su se i to usudili spomenut, bilo je toga na dan 10 .04 1958 su znali poginut.
kako danas žive škripari?
Zaklela Se Zemlja Raju .
HDZova politika... Roman o škriparima, ma dajte molim vas, pari mi se da e biti pun iskrivljenih činjenica, veličanja fašizma i antikomunističke propagande. Sve to u polupismenom tonu, naravno.
kako ih brukaju ''danasnji'' skripari hahaha
Ajde pametni reci kako ih brukamo? Sto navijamo za svoj grad, svoj klub? Dok ti ispijas kave, zao ti je dat koju marku vise za ulaznicu, a klub ti prvi na tabeli. Nemam nista protiv tebe, ali ako nisi u Škriparim, nemoj nas ni sudit, kakav bi ti bio klub bez navijaca? Nismo mi klosari kao sto ti mislis.
Brukaju se sami ovi koji predstavljaju knjigu. Dragan Marjanovic zavrsio ONO DSZ ili "Opštenarodna obrana i društvena samozaštita. On ima prave informacije. Matkovićka iz policijske obitelji (strikan) i ona ima prave informacije. Ne bih dalje. .
Da, zanimljivo je da nam istinu otkrivaju sinovi udbaša i komunističkih poltrona. Korisno je biti nacionalistički pisac jer jedino tako vaša djela mogu biti izdana i prevedena na makedonski, španjolski i engleski jezik. Zna se tko donosi odluke, dragan partija omladina akcija. Razlika je jedino u tome što smo nekad imali dobre pisce a danas mediokritete i repe bez korijena što se kaže.
a pričitali li tko od vas da zna suditi o romanu?
Treba li procitati knjigu nives zeljkovic celzijus drpic da bi mogao suditi o njoj. Nekad je dovoljno znati tko je pise i kakva je "gola istina"
Gola stvarnost Jure , tko da pise toga je bilo i previse nazalost .
Ne razumimo se moj anonimni