Program počinje 19. listopada od 8:00 sati okupljanjem i registracijom sudionika u hotelu Park nakon čega će u 9:00 sati krenuti uvodni govori.
Konferencija se temelji na preporukama Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a iz 2003. godine.
Na konferenciji se predstavlja živa kulturna baština, elementi nematerijalne kulturne baštine, baštinici, događanja na kojima baštinici predstavljaju elemente, istraživanja i aktivnosti na očuvanju kao i okružja u kojima se elementi prakticiraju, najavljuju organizatori.
Kao elementi nematerijalne kulturne baštine obrađuju se tradicijski plesovi, tradicijska pjevanja, umijeće sviranja na tradicijskim glazbalima, stari običaji i prakse, stari zanati i vještine, tradicijski sportovi, tradicijske dječje igre, stare priče i legende, jezik, tradicijski načini spremanja jela i drugi slični pojavni oblici.
Cilj organizatora je razmjena iskustava, novih spoznaja i sveobuhvatna pristupa tematici nematerijalne kulturne baštine kako bi se njezini pojedini dijelovi cjelovitije opisali, povećala vidljivost zainteresiranoj javnosti i pobudio dodatni interes mladih naraštaja za svoje naslijeđe.
Baštinici se, kako je istaknuto, stavljaju u središte jer su oni živi nositelji kulturnoga nematerijalnog blaga i, zahvaljujući njima, elementi nematerijalne kulturne baštine žive u lokalnim zajednicama kao pozitivni zagovornici i promotori stvaralaštva u mjestima iz kojih dolaze.
Teme konferencije su: Implementacija Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine, Nematerijalna kulturna baština u suvremenome okružju, Primjena digitalnih tehnologija u očuvanju nematerijalne kulturne baštine, i Aktivnosti u lokalnim zajednicama na očuvanju nematerijalne kulturne baštine.
Organizatori ističu kako je prijavljeno 57 izlaganja iz 13 država s četiri kontinenta.
Inače, konferencija se održava i kao dio globalnih aktivnosti na obilježavanju 20. obljetnice od donošenja Konvencije UNESCO-a o očuvanje nematerijalne kulturne baštine.
Prvi panel Konferencije “Očuvanje nematerijalne kulturne baštine u lokalnim zajednicama na području Županije Zapadnohercegovačke” održava se i kao dio obilježavanja Dana europske baštine 2023.
Organizatori događaja su Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine (Društvo za DTKB) iz Širokog Brijega, Filozofski fakultete Sveučilišta u Mostaru, Institut za enologiju i folkloristiku iz Zagreba, dok su suorganizatori Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke, Institut za migracije i narodnosti iz Zagreba, Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava iz BiH (UHAKUD u BiH), CIOFF Nacionalna sekcija BiH, EU DARIAH konzorcij BiH i ICARUS Hrvatska.
KLIKNI i pogledaj detaljan program i satnicu
(www.jabuka.tv)
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…