Foto: Department of Defense
Senatori Jean Shaneen, Chris Murphy, Thom Tillis i Roger Wicker uputili su zajedničko pismo američkom državnom tajniku Antony Blinkenu i ministru obrane Lloydu Austinu podsjećajući kako bi studeni mogao predstavljati kritično razdoblje za Zapad u odnosu na BiH.
Podsjetili su da sljedećeg mjeseca Vijeće sigurnosti UN treba odlučivati o tome hoće li biti produžen mandat vojne misije Europske unije u BiH pod nazivom “Althea”. Snažno se zalažu za produžetak te misije uz ocjenu kako je nužno da snage EUFOR-a u BiH nastave djelovati s izvršnim madatom očuvanja mira te da se za to osigura najmanje 1.100 vojnika na terenu.
Senatori su ocijenili kako se i SAD treba dodatno angažirati da bi ta misija bila što učinkovitija i ponuditi BiH više od logističke potpore i vojne obuke.
Sve to smatraju posebice važnim u svjetlu činjenice da je u proteklih godinu dana lider bosanskih Srba Milorad Dodik pojačao retoriku kojom prijeti odcjepljenjem Republike Srpske od BiH.
Napetosti u zemlji su velike, a relan je rizik od manjih incidenata koji mogu prouzročiti daljnju destabilizaciju pa i nasilje. Stoga je potrebno odmah djelovati kako bi se to spriječilo, stajalište je četvoro senatora koji su ranije ove godine zajednički boravili u posjetu BiH.
Posebice opasnim smatraju to što Rusija zapadni Balkan tretira kao svoju interesnu zonu, a Moskva uz to snažno podupire regionalne igrače koji se protive članstvu u EU i NATO-u.
SAD, kako su ocijenili, ne smiju zatvarati oči pred takvim prijetnjama i opasnostima, a kao dio odgovora na rusku agresiju na Ukrajinu trebale bi osigurati “vidljivu prisutnost” na Balkanu.
Bidenovu su administraciju pozvali da zajedno s EU-om razradi strategiju za nastavak mirovne misije u BiH u slučaju da Rusija, ali i Kina, u Vijeću sigurnosti pokušaju blokirati produženje mandata EUFOR-a. Vjeruju kako u slučaju blokada u UN-u postoji zakonska osnova i mandat za produženje neke vrste međunarodne vojne misije u BiH, prije svega kroz NATO strukture koje su također već na terenu.
U Sarajevu sada uz EUFOR djeluje i stožer NATO-a kojega vodi američka generalica Pamela McGaha. U njemu su uglavnom časnici čija je zadaća raditi na reformi obrane BiH i obuci Oružanih snaga BiH.
EUFOR i NATO HQ Sarajevo uspostavljeni su nakon što je 2004. godine okončan mandat mirovnih snaga predvođenih NATO-om (SFOR), a izvršne ovlasti prenesene su na misiju “Althea”. Od tada Vijeće sigurnosti UN-a svake godine posebnom rezolucijom odlučuje o produženju misije EUFOR-a.
(Hina | Foto: Department of Defense)
Otvaranje bolovanja u Federaciji BiH često izaziva nedoumice i kod radnika i kod poslodavaca, posebno…
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Komentari:
Zar ne bi BiH trebala tražiti, ako joj trebaju?
Pošaljite ih u Ukrajinu tamo su potrebniji. Kod nas je sve ok. Hvala vam.
Ne dolazite jer je to agresija kad vas ne zovemo ako dodjete zvacemo ruse i kineze sa njima pkt potpisat
Sta je ovo drzav ili klinac pitamo li se mi ista
Svjet se ponasa prema Bih koda je nista , ije nista. Umjetno se drzi na zivotu inace bise davno raspala. Da nema strane vojske opet bi zapucalo , samo bi rat sada zapoceli muslimani umjesto srba.
BiH je protektorat..
Bih je meka za pljacku i stranci je unistavaju uz pomoc domacih pomagaca koji rade za njihove interese za to su imuni i nagradjivani slobodom pljackanja