Iznimno zanimljiva utrka mogla bi se voditi na lokalnim izborima u mnogim općinama, uključujući i one u kojima Hrvati čine većinsko stanovništvo. Uz 14 stranaka s hrvatskim predznakom za mjesta u općinskim parlamentima borit će se i neke stranke građanske i multinacionalne orijentacije te veći broj neovisnih kandidata. Ipak, generalno gledano, u većini općina je prijavljen približno isti broj stranaka kao na prošlim lokalnim izborima.
SDP-a nema u Širokom
SDP, čini se, ozbiljno računa na glasove u Hercegovini pa je ovjerio svoje sudjelovanje na izborima u većini općina ovog dijela Bosne i Hercegovine. Lagumdžijini socijaldemokrati imat će svoje kandidacijske liste u Neumu, Rami, Grudama, Ljubuškom, Stocu, Čapljini i Posušju, ali ne i u Širokom Brijegu i Čitluku. Zanimljivo je da je SDP pokušao ovjeriti svoje sudjelovanje na izborima u Širokom Brijegu, ali im je Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine odbilo zahtjev, jer nisu prikupili potrebnih 200 potpisa za prijavu. Ovo je nedvojbeno veliki udarac za stranku koja godinama najavljuje politički prodor u Hercegovinu. Većina ostalih “građanskih” stranaka nije ni pokušalo sudjelovati na izborima u Hercegovini. Izuzetak je NS Radom za boljitak, koja je ovjerila prijavu za izbore u skoro svim općinama Hercegovačko-neretvanske, Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije. Od ostalih stranaka koje nemaju hrvatsku odrednicu na izborima u pojedinim hercegovačkim općinama s dominantnim hrvatskim stanovništvom za glasove će se boriti još samo DNZ Fikreta Abdića, Stranka penzionera-umirovljenika (SPU) te malo poznata Stranka za narod BiH, koja će istaknuti svoju kandidacijsku listu u Rami.
12 stranaka u Rami
Upravo je Rama općina u kojoj bi moglo biti ponajviše kandidacijskih listi, jer je čak 12 stranaka ovjerilo sudjelovanje na izborima u toj općini. Više ih je prijavljeno samo u Livnu, gdje se za naklonost biračkog tijela bori 16 stranaka. Veliki izbor imat će i birači u skoro svim općinama Srednjobosanske županije. Kako je riječ o nacionalno mješovitim sredinama, sudjelovanje na izborima u tim općinama najavilo je u prosjeku desetak stranaka, uključujući vodeće hrvatske i bošnjačke stranke. Rekorder je općina Novi Travnik, gdje će se za glasove boriti 13 stranaka. Zanimljiva situacija je u Livnu, gdje je prijavljeno čak pet pravaških stranaka. U nekim drugim općinama su “samo” po četiri pravaške stranke, a u nekolicini se pojavljuju i po dvije seljačke stranke. Uz Ravno, najmanje dvojbi imat će birači u Neumu, gdje je prijavu za sudjelovanje na izborima ovjerilo samo pet stranaka. Veliki broj stranaka je tek naknadno dobilo ovjeru prijava za mnoge općine. Nije isključeno da će broj kandidacijskih listi u nekim općinama biti manji, jer još nije istekao rok za prijavu koalicija.
(www.vecernji.ba)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
ČEKAJ JELI OVO SAD DOBRO ZA ŠIROKI ili?
ma nije ništa dobro, kako god okreneš bit će gore..tako da..
PAJDO NISTE SE DOVOLJNO ANGAŽIRALI INAČE JE ŠIROKI PUN STARI KOMUNISTA UDBAŠA