Rudar prekinuo Veležov niz od 21 utakmice bez poraza

Velež je u 3. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine iznenađujuće poražen u Mostaru od Rudara iz Prijedora rezultatom 2:0.

Rođeni su kao veliki favoriti ušli u ovu utakmicu, ali gosti iz Prijedora su iskoristili nešto slabiji sastav koji je izveo Feđa Dudić zbog obaveza u Europi i došli su do pobjede.

Već u drugoj minuti gosti dolaze do vodstva. Mladi golman Luka Kačavenda pravi veliku grešku, dodaje loptu do Nikole Mandića, a ovaj ju šalje u praznu mrežu za prednost gostiju od 1:0.

Velež je u prvim minutama izgledao bezopasno, a razlika je lako mogla biti i veća da su gosti imali više strpljenja u završnim udarcima.

Kačavenda u devetoj minuti brani zicer Mandiću koji je izašao sam pred golmana domaće momčadi, a zatim u 15. minuti Zekanović opasno prijeti iz slobodnog udarca, šut odlazi preko gola.

Zatim je Velež preuzeo kontrolu nad loptom. Međutim, tek u 27. minuti domaći prvi put prijete, a udarac Brandaa brani golman Šćekić.

Minut kasnije gosti stižu do drugog gola. Santos sjajno izbacuje Mandića, ovaj je izmiješao obranu Veleža i dodaje do Josepha Amoaha koji zakucava loptu u mrežu za vodstvo Rudara od 2:0.

Velež u 33. minuti prijeti preko Pršeša, a u 39. minuti promašuju najbolju priliku u prvom dijelu. Dejanović je izašao sam pred Šćekića, ali nije uspio zabiti.

Samo minut nakon promašaja Osmić pravi veliku glupost. Zaustavio je Mandića, Irfan Peljto mu pokazuje drugi žuti karton i nogometaš Rođenih je morao u svlačionicu.

Domaća momčad je do kraja prvog dijela bila bolji na terenu. Vrijedi još izdvojiti udarac Ćosića, nije bilo problema za golmana gostiju i na odmor se otišlo iznenađujućim vodstvom Rudara od 2:0.

Feđa Dudić je u uvodnih 15 minuta nastavka napravio četiri izmjene. Priliku su dobili Cvijanović, Hasanović, Anđušić i Ovčina, ali Rudar je odličnom defenzivom pružao jako malo prilika domaćim da naprave nešto.

U tom razdoblju vrijedi izdvojiti samo udarac Zeljkovića s distance kojeg je obranio Šćekić, a sjajni Brazilac Santos u 65. minuti promašuje odličnu priliku za goste, Kačavenda mu je obranio zicer, prenosi Sportsport.ba.

Velež u 66. minuti propušta dvije dobre prilike. Šćekić brani udarce Hasanovića, a zatim i Georgijevića i spašava svoju momčad u ovoj situaciji.

Novu veliku priliku domaćin stvara u 78. minuti. Zajmović spušta loptu za Brandaa, a Brazilac iz odlične pozicije šutira daleko preko gola.

Rudar je prijetio često iz kontri. Santos je imao nekoliko opasnih pokušaja, no Brazilac iz redova gostujuće momčadi nije imao prave završnice.

Do kraja je ostalo 2:0 za Rudar koji je tako prekinuo niz Veleža bez poraza od 21 utakmice u PLBiH i došao je do prve pobjede u sezoni.

Ispunili obećanje: Čelnici Tuzla Cityja Veležu uručili premiju od 20.000 KM