Ugostiteljima u RH najveće povećanje minimalne plaće do sada

Primjenom novog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva od 1. svibnja 2024. u Republici Hrvatskoj minimalne plaće povećavaju se prosječno 17 posto za temeljna ugostiteljska zanimanja, izvijestili su u četvrtak iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).

Povećanje se odnosi na sve poslodavce i radnike u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane, a kako ističu iz HUP-a, radi se o najvećem povećanju minimalnih plaća kroz kolektivni ugovor ugostiteljstva na godišnjoj razini do sada.

Rezultat je to odluke o proširenju primjene novog Kolektivnog ugovora ugostiteljstva koju je donijelo Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Uz plaću, poslodavci u turizmu osiguravaju dodatne beneficije, smještaj, prehranu i drugo, pri čemu i oni i sindikati u turizmu poručuju da je ključno da svi dionici u turizmu razmišljaju kako osigurati što konkurentnije uvjete rada u odnosu na zemlje u okruženju.

Iza novog ugovora, kao partneri, osim Ministarstva rada, stoje HUP-ova Udruga ugostiteljstva i turizma te Sindikat turizma i usluga Hrvatske (STUH) i Sindikat Istre, Kvarner i Dalmacije (SIKD).

Povećanje osnovnih bruto plaća bez dodataka zaposlenih u ugostiteljstvu dogovoreno je u četiri razreda prema složenosti poslova – od najnižeg povećanja od 11 posto do najvišeg od 20 posto.

Tako je za prva dva razreda – jednostavni i manje zahtjevni poslovi poput čistača, spremača, servira, portira, nosača prtljage, odnosno sobarica, pomoćnih konobara, kuhara, recepcionara, slastičara i slično – dogovoreno povećanje bruto plaće za 20 posto te iznosi 840, odnosno 850 eura.

Za konobare, kuhare, slastičare, recepcionare ugovoren je iznos od 880 eura, što je povećanje od 16 posto, a za konobare i kuhare specijaliste povećanje minimalne bruto plaće je za 11 posto, na 980 eura.

Uz povećanje plaća Kolektivnim ugovorom definirana su i druga materijalna prava zaposlenih, kako kažu iz HUP-a “značajno iznad zakonski propisanih, koje turistički sektor prati kroz 20 godina dugu tradiciju uspješnog pregovaranja sindikata i poslodavaca u ovom sektoru”.

Novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva u primjeni je od ove godine do kraja 2025., a novost je da je ugovoreno da se primjenjuje i na strane i agencijske radnike te dopune odredbe o rasporedu radnog vremena i odredbe o preraspodjeli.

Povodom proširenja tog Ugovora, predsjednik HUP Udruge ugostiteljstva i turizma Željko Kukurin naglasio je da su ljudi “temelj kvalitetne turističke usluge” te da u Hrvatskoj svi koji rade i odlučuju u turizmu moraju stvarati konkurentne uvjete rada u odnosu na zemlje u okruženju.

Cijela industrija se trudi kontinuirano unapređivati uvjete rada za zaposlenike, a proširenje Kolektivnog ugovora još je jedan korak u tom smjeru. Sindikati u turizmu važan su partner na tom putu i zato mi je drago da s njima postižemo konsenzus oko važnih pitanja i zajedno unapređujemo sektor u kojem radimo, zaključio je Kukurin.

Iz HUP-a još ističu da je proširena primjena Kolektivnog ugovora ugostiteljstva posebno važna za ugostitelje poduzetnike jer zbog različitih intenziteta poslovanja i specifičnosti dnevnog i tjednog rasporeda radnog vremena, bez takvog ugovora ne bi mogli koristiti preraspodjele u maksimalnom trajanju od 60 sati unutar 6 mjeseci niti mogućnosti korištenja skraćenog dnevnog odmora od 8 sati, ako nisu članovi HUP-a ili nemaju sklopljen kućni kolektivni ugovor.

Predsjednici sindikata iz sektora Eduard Andrić (STUH) i Marina Cvitić (SIKD) naglašavaju da se novim proširenim ugovorom osiguravaju bolji uvjeti rada i materijalna prava radnicima te da se ugovorenim rastom minimalnih plaća za četiri razreda složenosti poslova sužava prostor za prijavu radnika na niže plaće i isplatu razlike do dogovorene plaće na ruke.

Poručuju i da nastavljaju s poslodavcima pregovarati o povećanju plaća da se približe plaćama u konkurentnim državama EU i zaustavi odljev naših kvalificiranih i iskusnih radnika.

Kažu i da nove plaće još nisu dostatne, ali su zagarantirane, i interes svima mora biti zajednički – zadržavanje kvalitetnih kadrova i povratak onih koji su otišli, što se, po njima, može samo kroz veće plaće i bolje uvjete rada, prenosi Hina.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

Zadnje dodano

  • Crna kronika
  • Vijesti

Granična policija BiH uhitila devet osoba

Pripadnici Granične policije BiH na više graničnih prijelaza uhitili su ovih dana ukupno devet osoba.…

9 minuta prije
  • Vijesti

Konaković pisao Varhelyiju: Pridružili ste se sramnoj propagandi Srbije

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine uputio je 17. svibnja 2024. godine otvoreno pismo europskom…

36 minuta prije
  • Film & TV
  • Zabava

Vikend uz TV: Ove sjajne filmove ne želite propustiti

Pred nama je još jedan vikend, a mnogi od vas zasigurno vole odmoriti uz dobar…

51 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Bio je pomoćni trener u Širokom, sad je i izborniku reprezentacije BiH

Mirko Hrgović (45), poznatiji pod nadimkom Mafro, bivši nogometaš Širokog, Hajduka, Dinama, Splita, Zadra te…

1 sat prije
  • Banner
  • Vijesti

Djelatnici Strukovne: Ne želimo raditi stalno u drugoj smjeni

Djelatnici Srednje strukovne škole Široki Brijeg uputili su zajednički dopis Vladi ŽZH, županijskom Ministarstvu obrazovanja…

1 sat prije
  • Vijesti

HNŽ: Odobreni prvi zahtjevi za subvenciju poreza na nekretninu

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na 18. redovitoj sjednici usvojila je Odluku o odobravanju novčanih sredstava iz…

2 sata prije