Rezidbu voćaka i vinove loze olakšavaju aku škare i pile

Rezidba voćaka i vinove loze na području Hercegovine obično započinje krajem prosinca mjeseca i traje sve do kraja ožujka. Za mnoge voćare i vinogradare to je jako iscrpljujući posao koji se uvelike može olakšati primjenom aku škara i pila.

Suho i toplije vrijeme krajem prosinca i u siječnju mnogi voćari će iskoristiti za rezidbu voćaka i vinove loze. Rezidba voćnih stabala je obavezna mjera održavanja koja će nam pomoći da imamo zdrava stabla, dobar i kvalitetan urod. Osnovni cilj rezidbe voćaka je obnavljanje rodnog drveta i mladica s vegetativnim pupovima, razmještaj grana i ogranaka tako da se nesmetano osvjetljava lišće osobito na donjim dijelovima voćke te odstranjivanje onih grana čiji položaj narušava uzgojni oblik i općenito uravnoteženost voćke.

STIHL akumulatorska ručna pila GTA 26
STIHL akumulatorski kresač visokih grana HTA 86
STIHL praktična pila za održavanje stabala MS 194 T
STIHL pila za grane PR 32 CW
STIHL škare za grane bypass PB 10
STIHL škare za grane bypass PB 30
STIHL vrtne škare amboss PG 25
STIHL vrtne škare bypass PG 10

Rezidba jabučastih voćnih vrsta može započeti već nakon opadanja lišća, dok primjerice kod koštičavih voćaka ona se obavlja nešto kasnije. Orezivanje koštičavog voća (šljiva, breskva, nektarina, trešnja) pomiče se prema početku proljeća. Razlog je velika osjetljivost na smrzavanje, koja se povećava ako se ranije orezuje. Vinogradari obično sa rezidbom kreću sredinom prosinca. Prilikom rezidbe voćaka često smo primorani uklanjati deblje grane a to moramo raditi ispravno kako ne bi stvorili pogodno mjesto za naseljavanje mnogih štetnih organizama. Nažalost, često smo svjedoci da voćari amateri upravo prave takve pogreške.

Gardener škare za orezivanje potražite u svim Sjemenarna agrocentrima

Aku škare i pila olakšavaju rezidbu!?
Odstranjivanje deblje grane uz pomoć voćarske pile, ili još bolje korištenjem aku pile, mora se obaviti u tri koraka. Prvi se rez obavlja s donje strane 20 cm do  30 cm od osnove grane, te se pilom zareže grana do jedne trećine njezine debljine. Petnaestak cm dalje od prvog reza pili se grana s gornje strane. Grana se tako neće nekontrolirano odlomiti pod vlastitom težinom, nego će puknuti između dvaju rezova.

STIHL aku škare. Saznaj više…

Također neće nastati ni velika rana. Prilikom piljenja jako debelih grana bilo bi dobro imati pomagača koji će pridržavati granu da se ne odlomi i padne na nas. Kada je grana otpiljena na opisani način, odstranjuje se batrljak koji je ostao nakon piljenja. Treba sačuvati “prsten grane” jer će tako rana brže zacijeliti. Rana se zagladi voćarskim nožem i premaže voćarskim voskom ili drugim pripravkom za premazivanje rana kako bi se zaštitila od vlage i napada bolesti i štetočina.

STIHL aku pile. Saznaj više…

 

Pravilan postupak sa ranama nakon rezidbe
Nakon orezivanja nastat će na mjestu urezivanja rana. Rane promjera do 2 cm liječiti će se same od sebe i ne trebaju dodatne zaštite ako smo rezali na pravi način. Velike rane, učinjene rezidbom, voćka neće moći sanirati i one su opasni izvor bolesti. Rane su mjesto gdje u drvo ulaze razne gljivice koje mogu uništiti voćku u nekoliko godina te zbog toga veće rane treba zaštititi. Iznimke su marelice i breskve, kod kojih moramo zaštititi sve rane. Rub rane obradimo sa voćarskim nožem da postane sasvim gladak. Na ranu stavimo sa lopaticom ili kistom zaštitni premaz – kalemarski vosak. Na tržištu postoje razni pripravci, a neki sadrže fungicide kako bi se spriječio razvoj gljivica.

Nova dimenzija rezidbe sa STIHL ASA 20 akumulatorskim škarama ili sa GTA 26 aku ručnom pilom

Obavezna primjena kalemarskog voska
Primjena kalemarskog voska ima za cilj da se rana na tkivu drveta zaštiti od isparavanja i isušivanja. To će osigurati brže zarastanje. Kalemarski vosak smanjuje utjecaj vanjske sredine, posebno djelovanje vlage. Dugo zadržavanje vode i vlaženje reza može potaknuti pojavu truleži. Manji je i utjecaj mraza i niskih temperatura. Nakon nanošenja na ranu ili premazivanja, kalemarski vosak stvara plastični film koji izolira oštećenja od utjecaja vanjske sredine i onemogućuje ulaz patogenim organizmima. Vrijeme potrebno da se naneseni sloj kalemarskog voska osuši i stvori nepropusni elastični film na oštećenom dijelu je oko sat vremena. Kada se osuši, film je elastičan i lako se prilagođava razvoju i kretanju biljaka, ne puca i zadržava svoje karakteristike, a tretirani dijelovi su potpuno zaštićeni od prodora patogenih organizama.

Puno više informacija o provedbi rezidbe te primjeni aku škara i pila, možete doznati od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.


 

 

 

 

Zadnje dodano

  • Vijesti

EUFOR se ne smije miješati u političke sukobe u BiH, potvrdio Helez

Ministar obrane BiH Zukan Helez priznao je da snage EUFOR-a imaju izričito naređenje da se…

9 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Horde zla najavile dolazak u Mostar: „Neki bi da budu Sarajevo, ali su nebitni!“

Navijači FK Sarajevo Horde zla najavile su gostovanje u Mostar na utakmicu 31. kola WWin…

10 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Bandić sudi Zrinjski – Posušje, Tomić na centru u Širokom Brijegu

Na sjednici Povjerenstva za suđenje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine određene su službene osobe za…

10 sati prije
  • Rukomet
  • Sport

Hrvatska saznala protivnike na Europskom prvenstvu u rukometu 2026.

U danskom Herningu izvučene su skupine Europskog prvenstva u rukometu koje će se održati od…

10 sati prije
  • Banner
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Široki Brijeg: Bivši gimnazijalci obilježili 10 godina mature

[gallery ids="757819,757815,757816,757817,757818,757820,757821"] U četvrtak, 15. svibnja, 124 bivših učenika Gimnazije fra Dominika Mandića okupilo se…

11 sati prije
  • Vijesti

Milanović najavio povlačenje iz politike: “Lijepo je biti u krdu, ali…”

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović najavio je povlačenje iz politike na Danima komunikacija u Rovinju.…

12 sati prije