Razlika između prosječne i minimalne plaće u BiH među najmanjima u Europi

Općenito su primanja radnika u Bosni i Hercegovini među najmanjima u Europi, pa i regiji, ali kada je u pitanju omjer minimalne i prosječne plaće, BiH je među europskim rekorderima, piše Večernji list BiH.

Službena statistika pokazuje kako je u BiH minimalac 208 eura, a prosječna zarada 438 eura.

Podaci za ostale zemlje naše regije osciliraju ovisno o izvoru, ali i činjenici da je u nekima došlo do godišnjeg rasta prosječne plaće.

U svakom slučaju, manja minimalna, pa i prosječna primanja u jugoistočnoj Europi još su samo u Makedoniji, gdje je minimalna plaća 196 eura, a prosječna 378 eura, te u Crnoj Gori koja ima zajamčenu minimalnu plaću od 193 eura.

U Srbiji minimalna zarada mjesečno iznosi 213 eura, a prosječna 403 eura.

Prosječna plaća u Hrvatskoj je 812 eura, a minimalna zarada je 366 eura, dok u Sloveniji minimalna primanja iznose 614 eura, a prosječna 1151 euro. Za većinu ostalih država Europe podaci pokazuju kako su prosječne i minimalne plaće još veće nego u BiH.

Veliki jaz

Međutim, kada se usporede minimalna i prosječna bruto plaća u svakoj zemlji, ispostavlja se kako je razlika u BiH između ta dva pokazatelja manja nego u većini drugih država. U BiH, dakle, minimalna plaća iznosi 47,5 posto prosječne plaće.

Kada se promatra bruto iznos, omjer je nešto nepovoljniji i iznosi 46,5 posto. S druge strane, u većini bogatih europskih, pa i svjetskih država taj statistički jaz između minimalnih i prosječnih plaća znatno je veći nego u BiH. Tako u SAD-u minimalna plaća iznosi tek 24,8 posto prosječne, u Španjolskoj 31,5, a u Japanu 34,6 posto.

Manje od 40 posto prosječne plaće primaju radnici koji rade za minimalnu plaću i u Meksiku, Grčkoj, Češkoj, Estoniji, Nizozemskoj, Irskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Južnoj Koreji…

Najviši porast u Hrvatskoj

Manje od bh. 47,4 posto imaju i Njemačka (41,6%), Belgija (42,3%) i Luksemburg (44,5%). Iako to nije neka utjeha za bh. radnike s najnižim primanjima, veća minimalna primanja u odnosu na prosječna u svojim zemljama u Europi imaju još samo Slovenija, Hrvatska i Francuska.

Svojevrsni globalni rekorder po visini minimalne u odnosu na prosječnu plaću, prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), je Kolumbija s 57,3 posto. Kada je o kretanjima plaća u našoj regiji riječ, prošle godine najviše je porasla prosječna plaća u Hrvatskoj, i to za 45,83 eura, a najmanje ona u Bosni i Hercegovini – 8,13 eura i Crnoj Gori – osam eura.

U Sloveniji je tijekom 2017. godine prosječna plaća porasla za 36,07, Srbiji 26,59, a Makedoniji 18,10 eura.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Izdvojeno LIFE
  • Life

“Pruži ruku” za Pučku kuhinju u Mostaru

U mjesecu svibnju radijska voditeljica Antonela Vučić, zajedno s profesoricom engleskog jezika Adrianom Zorić, odlučila…

8 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Liverpool odlučio tko će naslijediti Kloppa

Nizozemski stručnjak Arne Slot bit će novi trener Liverpoola, objavio je Fabrizio Romano. Slot je…

8 sati prije
  • Vijesti

Domu zdravlja Ljubuški odobrena prijava velikog projekta

Domu zdravlja Ljubuški odobrena je prijava još jednog velikog projekta prekogranične suradnje iz Programa Interreg…

8 sati prije
  • Business
  • Vijesti

Pad industrijske proizvodnje u FBiH

Industrijska proizvodnja u Federaciji Bosne i Hercegovine u ožujku 2024. godine u odnosu na veljaču…

8 sati prije
  • Auto-Moto

Slovenski mediji upozorili građane da su hrvatske ceste opasne

Cijenjeni slovenski Avtomagazin objavio je članak pod naslovom Idete li ovih dana u Hrvatsku? Pazite,…

9 sati prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Novo specijalizirano vozilo za Edukacijsko-rehabilitacijski centar iz Čitluka

[gallery ids="682600,682598,682601,682599,682602"] Isporukom novog specijaliziranog vozila za prijevoz osoba s invaliditetom završen je projekt u…

9 sati prije