Općenito su primanja radnika u Bosni i Hercegovini među najmanjima u Europi, pa i regiji, ali kada je u pitanju omjer minimalne i prosječne plaće, BiH je među europskim rekorderima, piše Večernji list BiH.
Službena statistika pokazuje kako je u BiH minimalac 208 eura, a prosječna zarada 438 eura.
Podaci za ostale zemlje naše regije osciliraju ovisno o izvoru, ali i činjenici da je u nekima došlo do godišnjeg rasta prosječne plaće.
U svakom slučaju, manja minimalna, pa i prosječna primanja u jugoistočnoj Europi još su samo u Makedoniji, gdje je minimalna plaća 196 eura, a prosječna 378 eura, te u Crnoj Gori koja ima zajamčenu minimalnu plaću od 193 eura.
U Srbiji minimalna zarada mjesečno iznosi 213 eura, a prosječna 403 eura.
Prosječna plaća u Hrvatskoj je 812 eura, a minimalna zarada je 366 eura, dok u Sloveniji minimalna primanja iznose 614 eura, a prosječna 1151 euro. Za većinu ostalih država Europe podaci pokazuju kako su prosječne i minimalne plaće još veće nego u BiH.
Veliki jaz
Međutim, kada se usporede minimalna i prosječna bruto plaća u svakoj zemlji, ispostavlja se kako je razlika u BiH između ta dva pokazatelja manja nego u većini drugih država. U BiH, dakle, minimalna plaća iznosi 47,5 posto prosječne plaće.
Kada se promatra bruto iznos, omjer je nešto nepovoljniji i iznosi 46,5 posto. S druge strane, u većini bogatih europskih, pa i svjetskih država taj statistički jaz između minimalnih i prosječnih plaća znatno je veći nego u BiH. Tako u SAD-u minimalna plaća iznosi tek 24,8 posto prosječne, u Španjolskoj 31,5, a u Japanu 34,6 posto.
Manje od 40 posto prosječne plaće primaju radnici koji rade za minimalnu plaću i u Meksiku, Grčkoj, Češkoj, Estoniji, Nizozemskoj, Irskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Južnoj Koreji…
Najviši porast u Hrvatskoj
Manje od bh. 47,4 posto imaju i Njemačka (41,6%), Belgija (42,3%) i Luksemburg (44,5%). Iako to nije neka utjeha za bh. radnike s najnižim primanjima, veća minimalna primanja u odnosu na prosječna u svojim zemljama u Europi imaju još samo Slovenija, Hrvatska i Francuska.
Svojevrsni globalni rekorder po visini minimalne u odnosu na prosječnu plaću, prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), je Kolumbija s 57,3 posto. Kada je o kretanjima plaća u našoj regiji riječ, prošle godine najviše je porasla prosječna plaća u Hrvatskoj, i to za 45,83 eura, a najmanje ona u Bosni i Hercegovini – 8,13 eura i Crnoj Gori – osam eura.
U Sloveniji je tijekom 2017. godine prosječna plaća porasla za 36,07, Srbiji 26,59, a Makedoniji 18,10 eura.
(www.jabuka.tv)
Kad pomislite na “špagete bolonjez”, sigurno vam na pamet padne tanjur tjestenine s gustim crvenim…
Na društvenim mrežama objavljene su snimke demoliranog lokalnog kafića u Ljubuškom, a sve je, navodno,…
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je u subotu u Sarajevu da su…
Sloga je na domaćem terenu svladala Slobodu rezultatom 4:1 u prvom susretu 31. kola WWin…
Na oko četiri metra morske dubine na području otoka Korčule pronađeni su ostaci naselja starog…
Igor Karačić objavom na društvenim mrežama potvrdio je da nakon šest godina napušta Kielce. Moje…