Već početkom godine, odnosno uvođenjem restriktivnih epidemioloških mjera, stanovništvo se okrenulo online kupovini iz udobnosti svojih domova. Situaciju na terenu najbolje poznaju u OLX-u, središnjem bh. kupoprodajnom mjestu u online svijetu sa više od 600 tisuća korisnika mjesečno, a koji su se za Klix.ba osvrnuli na stanje internet trgovine u 2020. godini.
Značajan rast online prodaje i kupovine je motiviran različitim uzrocima. Ponuđači kod kojih je bio osjetan pritisak potražnje, retail i prodaja roba široke potrošnje, u online kanalu su prepoznali priliku za rasterećenjem kapaciteta u maloprodaji. Dodatna sigurnost uposlenika ali i kupaca je također popularizirala online prodaju u ovom smislu. S druge strane, mnoštvo trgovaca je padom posjete ili potpunim zatvaranjem fizičkih prodajnih mjesta alternative potražilo u online kanalu. To je velikom broju njih omogućilo virtualni kontakt s postojećim i novim kupcima i tržištima, kazala je Aida Raonić, PR i brend menadžerica OLX.ba.
U 2020. OLX bilježi porast profesionalnih trgovaca od otprilike 25 posto u odnosu na prošlu godinu. Porast online trgovine, govori Raonić, donijela je i povećanje potražnje za uslugama ekspresne kurirske dostave.
Najveće promjene su se dogodile ulaskom novih vrsta ponuđača na OLX, prvenstveno roba široke potrošnje, hrane i pića, kozmetike, suplemenata u ishrani, sportske opreme, bicikala i skutera. Iako su kategorije automobila i nekretnina doživjele nagli pad početkom pandemije, njihova ponuda i potražnja su se već tijekom ljetnih mjeseci stabilizirale i vratile u statistike lanjskog prosjeka, kazala je Raonić.
Zanimljivo je da su građani BIH putem Olx.ba u postotku od 91 posto kupovali više hrane i pića nego prošle godine. Potom je porasla i kupovina kozmetičkih proizvoda za 37 posto, te lijekova bez recepta za 31 posto.
Kod jedne trećine poslodavaca putem paltforme Olx.ba promet je porastao u 2020., što nije daleko od udjela prodavača kojima je promet pao za 40 posto. Porast prometa najviše bilježe oni prodavači koji su ponudili proizvode koji su traženi u vrijeme krize, a to su mobilni uređaji, zaštitna oprema, sportska oprema, zemljišta i nekretnine van gradova i slično.
Skoro trećina kupaca u BiH je kupovala više nego inače tijekom pandemije, pokazuju podaci Olx.ba, dok polovica kupaca smatra da će ubuduće kupovati online više nego ranije.
Najveći porast novih online kupaca je zabilježen u segmentima hrane i pića, odjeće i elektronike. Posebno je zanimljiva kategorija hrane i pića jer skoro svi koji su ikada kupovali hranu online, to su počeli raditi u tijeku pandemije koronavirusa, navode iz Olx.ba.
Promjene u svijetu kupoprodaje koje je donijela pandemija mogle bi imati veliki utjecaj na budućnost. Kako se čini iz istraživanja Olx.ba, i kupci i trgovci vjeruju da će i nakon krize ostati posvećeni online trgovini.
(www.jabuka.tv)
Navijači FK Sarajevo Horde zla najavile su gostovanje u Mostar na utakmicu 31. kola WWin…
Na sjednici Povjerenstva za suđenje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine određene su službene osobe za…
U danskom Herningu izvučene su skupine Europskog prvenstva u rukometu koje će se održati od…
[gallery ids="757819,757815,757816,757817,757818,757820,757821"] U četvrtak, 15. svibnja, 124 bivših učenika Gimnazije fra Dominika Mandića okupilo se…
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović najavio je povlačenje iz politike na Danima komunikacija u Rovinju.…
Sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u četvrtak je nakratko prekinuta zbog verbalnog sukoba između…