Podsjetimo, prošlih je godina izrađena projektna dokumentacija za Uređenje i zaštita stećaka u ruralnim sredinama u kojoj je opisano zatečeno stanja i predložene mjere za zaštitu i uređenje.
Da bi se izradila projektna dokumentacija bilo je potrebno: čišćenje lokaliteta od niske vegetacije, trave, granja i šiblja; fotografiranje svih pojedinačnih stećaka i nekropole kao cjeline; utvrđivanje točnog broja stećaka, njihove dimenzije i položaj; geodetsko pozicioniranje nekropole i pojedinačno svakog stećka te izrada plan/shema stećaka s prijedlogom mjera uređenja i zaštite, objavio je Grad Široki Brijeg.
Potom se pristupilo prvoj fazi uređenja i zaštite, i to: pripremi terena za rad i pristup lokaciji, odvozu graditeljskog otpada te uređenju i zaštiti južnog dijela nekropole koji je uključivao i zaštitu suhozida.
U drugoj su fazi izvođeni radovi na zapadnom dijelu nekropole gdje su se fragmenti stećaka očistili i pregledati te ugradili u postojeći suhozid. Prigodom čišćenja i zaštite ovog dijela nekropole otkrivena su nova četiri stećka i nekoliko fragmenata koji su bili zatrpani zemljom i nasipom. Zbog vode koja je ugrožava stećke na poziciji oko izvorišta Studenac, obavljeni su i radovi na sanaciji zatrpanog odvodnog kanala u dužini od 80 metara.
Budući da lokalna cesta prolazi i razdvaja nekropolu u tri djela, a vidljivo je da su stećci pomjerani, pristupilo se pregledu terena georadarom, kao nedestruktivno arheološko istraživanje u svrhu dobivanja jasnije slike na ovom prostoru. Ovim se istraživanje utvrdilo da ima i grobnih cjelina ispod ceste.
Prije uređenja i čišćenja nekropole, prema stručnoj literaturi, ova je nekropola brojala 24 stećka.
Danas nakon prve i druge faze uređenja i zaštite ovoga grobišta mogu se utvrditi 42 stećka (26 cjelovitih stećaka i 16 većih fragmenata).
Uređenje i zaštita stećaka u ruralnim sredinama predstavlja integraciju zaštite baštine u život lokalne zajednice, kako se ne bi izgubila spona između čuvara baštine i njene zaštite za buduće generacije. Ambijent u kojem su smješteni stećci nekropole Ustećci-Studenac, te pristupačnost čine ovaj lokalitet zanimljivim za posjetitelje.
U sljedećem vremenskom razdoblju, sukladno mogućnostima, planiraju se daljnje aktivnosti zaštite i prezentacije ovog lokaliteta.
Nositelj projekta je Hrvatsko društvo čuvara baštine uz potporu Federalnog ministarstva kulture i športa, Grada Široki Brijeg te Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa ŽZH. Svi radovi su se odvijali pod nadzorom Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne i prirodne baštine Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH.
(www.jabuka.tv / Foto: Grad Široki Brijeg)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
Lijepo izgleda
Lipo,,ali ima prioriteta, kroz selo put katastrofa,triba put do crkve, greblja,škole,mrtvare,,
DO CRKVE DO GREBLJA DO MRTVARE DO ŠKOLE SVE VAM RAZBACANO HHHAA
Kakvi ljudi takvo selo.
Što se god uradi dobro je....treba se i mondenizirati ali treba sačuvati i dijelić starine. ....
Neka nam Ivana kvesica nebi nista imali da se pitaju oni ofucani HDZ- ovci
Za 18:03
Naj žesci komemtar dosad 😂😂😂😂😂😂😂
,vjerovatno on sam o sebi piše,,
Dili selo ima 20 godina,u ostalom šta on ima s HDZ MZ Rasno,nek iđe na Lijevu Obalu,,
Za stecke se ne sekiram baš, neće u njih narod dirat tek tako lako, dok bi Rasno trebalo biti svjesno da je među rijetkim širokobriješkim mjestima koje ima još uvijek očuvane i neoskrvnjene ilirske gradine i gomile, jer uzmite svako evo selo u općini Široki Brijeg, to je strava šta je sve uništeno izbagerisano i zbrisano s lica zemlje kao da nikad nije postojalo od ilirskih gomila ( a za one koji još ne znaju ilirske gomile su grobnice Ilira ) pa do ilirskih gradina, i zato dragi rašnjani čuvajte vaše gradine, očuvajte i Kvesića i Skokinu, očuvajte i Vinićki umac, očuvajte i one sve gomile i prema Čerigaju, Bovu, i prema Borajni, nemojte ne daj Bože završiti kao Uzarići, kao Čitluk, kao Ljubuški, kao Gabela, kao itd. itd. itd što je tragedija nad tragedijama šta smo uradili od naše povijesti od ostataka znači i grobova i naselja naših ilirskih predaka čije gene (I2a- ilirska haplogrupa) gotovo sigurno vi iz Rasna nosite i oko 70 posto u vašoj krvi, kao i ja i većina nas iz zapadne Hercegovine, stoga budimo svjesni da to nije samo tamo nečije stranjsko iz prošlosti, to je od naših predaka po krvi, evo poruka svima iz Rasna, ok je to za stećke, ali sačuvajte vi vaše ilirske gradine od bilo kakvog bagerisanja i ravnanja, i bit ćete sigurno rijetko i jedinstveno mjesto ne samo u Općini ŠB već i u ciloj Hercegovini kao pozitivan primjer očuvanja izvorne baštine predaka. Pozdrav Rasnu.
Lijepa naša Hercegovina...tek kad odeš u tuđinu, zavoliš svaki njezin kamen
Svaka čast za komentar "Ilir-Delmata"