Ramić je u razgovoru za Fenu govorila o arbitraži kao načinu rješavanja sporova, aktuelnim arbitražinim postupcima koji se vode protiv BiH, te u kojoj mjeri Bosni i Hercegovini doprinosi razvijen sustav arbitraže.
Protiv BiH, navela je Ramić, pokrenut je još jedan arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu. Naime, indijski državljani Naveen Aggarval i Gupta Neete, te njihova kompanija Usha Industries iz New Delhija pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH u vrijednosti od 40 milijuna dolara tvrdeći da su prevareni prilikom kupovine dionica “Krajina osiguranja“. Ramić napominje da je BiH potpisala Sporazumom o unapređenju i zaštiti investicija sa Indijom, a sukladno tomu, indijski investitori tvrde da je BiH prekršila odredbe tog sporazuma.
“Kako bismo stavili arbitražu u kontekst stranih investicija, polazište je sustav izravnih stranih ulaganja u BiH. Naime, u 2016. godini u BiH je uloženo približno 250 milijuna eura. Navedena ulaganja su između ostalog došla kao rezultat činjenice da je u proteklih 20-ak godina BiH sa zainteresiranim državama zaključila pedesetak dvostranih međunarodnih ugovora o poticanju i zaštiti ulaganja”, pojasnila je Ramić.
Nažalost, po njenim riječima, već smo izgubili jedan spor i to pred Stalnim arbitražnim sudom u Haagu u vrijednosti od 642.263 eura (1.256.139 KM), koji se vodio između austrijskog “Strabaga” protiv BiH, odnosno Ministarstva komunikacija i transporta BiH, a u vezi sa izgradnjom mosta preko Save kod Svilaja. “Strabag” je po istom osnovu tužio i Republiku Hrvatsku, ali se Hrvatska nagodila s Austrijancima i platila je mnogo manje.
Spor koji nosi najveću vrijednost, Elektrogospodarstvo Slovenije – Razvoj inžinjering protiv BiH, također se vodi pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu. Vrijednost ovog postupka je približno 1,3 milijardu KM, a kako navodi Ramić, očekuje se odluka arbitražnog vijeća.
Inače, arbitraža je efikasan način rješavanja sporova u kojem treća neutralna stana – arbitar pojedinac ili arbitražno vijeće – donosi odluku o rješenju spora. Arbitražna odluka ima snagu pravosnažne sudske odluke. Ramić je kazala da su osnovne prednosti arbitraže, izmedu ostalog, neovisnost arbitara, stručnost (ekspertiza) arbitara, fleksibilnost procedure, priznanje i izvršenje arbitražnih odluka i tajnost raspravljanja.
Arbitraža se koristi za rješavanje gospodarskih i investicijskih sporova, s tim da je moguće organizirati i specijalizirane arbitraže npr. za rješavanje radnih sporova. Naime, u investicijskim sporovima uglavnom sudjeluju države i velike kompanije. Ukoliko se dogodi da država izgubi spor, visina odštetnih zahtjeva je gotovo uvijek vrlo visoka, milijunska, a ta odšteta, odnosno posljedica gubitka spora ide na teret proračuna, tj. svih građana.
“Razvijen sustav arbitraže uveliko doprinosi rasterećenju sudova, te jačanju kapaciteta i efikasnosti pravosuđa. Pored toga, postojanje stabilnog sustava arbitraže u državi šalje pozitivan signal stranim investitorima da postoji sustav unutar države gdje njihovi interesi i ulaganja mogu biti zaštićeni na efikasan i efektivan način u odnosu na redovito pravosuđe, gdje postupci i sporovi mogu trajati godinama i gdje su financijski gubici mnogostruko veći”, istakla je Ramić.
Udruga ARBITRI je strukovna nevladina organizacija, osnovana s dugoročnim ciljem izgradnje i jačanja stabilnog i konzistentnog sustava alternativnog riješavanja sporova (što uključuje arbitražu, medijaciju i mirenje) u Bosni i Hercegovini. Rad Udruge se prvenstveno odnosi na edukaciju, promociju i razvoj arbitraže u poslovnoj i pravnoj zajednici. Udruženje svake godine tradicionalno organizuje Sarajevske dane arbitraze.
“Prošle, 2017. godine u veljači smo organizirali konferenciju Treći sarajevski dani arbitraže o temi “Traženje efikasnosti u međunarodnoj arbitrazi – lekcije za BiH” koja je bila posvećena jednom od najvažnijih trenutnih izazova u polju međunarodne arbitraže. Bosna i Hercegovina, kao nova arbitražna jurisdikcija u razvoju, susreće se s potrebom adekvatnog prilagodavanja razvijenom i sofisticiranom globalnom arbitražnom sustavu”, kazala je Ramić.
Konferencija, kako je dodala, predstavlja iskorak u pripremama praktičara, arbitara i drugih osoba zainteresiranih za neophodne promjene.
“Po prvi put u BiH smo imali priliku ugostiti najveća imena iz svijeta arbitraže i to: James Menz, zamjenik tajnika u German Arbitration Institution, Tamara Manasijevic, ARP Andreas Reiner & Partners (Beč, Austrija), Filip Boras, Baker & McKenzie, Christoph H. Schreuer, Zeiler.partners, Vienna. U suštini BiH je bila centar okupljanja najvećih stručnjaka iz svijeta arbitraže, na što smo jako ponosni”, kazala je Ramić za Fenu.
Udruga ARBITRI će i ove godine organizirati Četvrte sarajevske dane arbitraže na kojima će zajedno sa stranim i domaćim ekspertima razgovarati o investicionoj arbitraži.
(Fena)
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…