Postojeće radno zakonodavstvo u BiH ne poznaje praksu iznajmljivanja radnika, a o primjerima koji su prisutni samo rijetki govore. Iako je do sada bilo slučajeva da agencije iznajmljuju radnike, a to se najčešće događalo u bankama, koje su u većini slučajeva strane u BiH, za takvo zapošljavanje nema zakonskog uporišta.
Unatoč tomu, sličnih pojava ima na terenu.To su potvrdili i inspektori rada, ali oni ističu da je ovu pojavu u praksi teško kontrolirati. U Federalnom zavodu za zapošljavanje nemaju informacije je li u ovom entitetu zaživjela praksa kao u drugim zemljama regije da radnik stalni radni odnos dobije u agenciji koja ga potom “iznajmljuje” tvrtki kojoj je potreban.
Teško kontrolirana pojava
Inače, kada je u pitanju tzv. iznajmljivanje radnika, postojala je inicijativa za legaliziranjem ovakvog načina zapošljavanja. Te inicijative su dolazile od pojedinih privatnih agencija koje su se bavile posredovanjem u zapošljavanju i koje su tražile da se ova mogućnost ugradi u radno zakonodavstvo. Komplicirano uređenje BiH, posebno njezina većeg entiteta, onemogućava legaliziranje ovakvog oblika zapošljavanja. Upravo to ističu i u Ministarstvu rada i socijalne sigurnosti.
Naime, ovakvu pojavu zapošljavanja teško je pratiti u praksi. U Inspektoratu RS-a nisu se do sada susretali s agencijama, niti s iznajmljenim radnicima, ali smatraju da će zbog trendova u svijetu, ta praksa vrlo brzo biti prisutna i u BiH, te će se tada morati takvi oblici rada zakonom regulirati. U tom smislu morat će se jasno definirati brojni elementi vezani uz ugovor o radnom angažiranju, obračunu, porezima i doprinosima…
U BiH se malo zna o iznajmljivanju radnika, tako da zasad nema ni javne polemike o tome jesu li na ovaj način ugrožena prava radnika. U Savezu samostalnih sindikata BiH smatraju da je to samo dodatni način uvođenja ropstva radnika u BiH koji su već izrađeni u nekim drugim oblicima robovanja, poput neprimanja plaća više godina, neuvezanog staža…
Radničko ropstvo
Stoga u Sindikatu smatraju kako je to samo još jedan dodatni način širenja lepeze već izraženih robovlasničkih odnosa kada se gleda iz kuta radnika u BiH. Bezbroj je drugih načina koji su već primijenjeni u praksi i kroz koje se može konstatirati da je dobar dio radnika u BiH u statusu robova. Odlazak na posao, neprimanje plaće neplaćeni doprinosi, nemogućnost liječenja, svakodnevna je pojava u BiH.
Dakle, kada se to promatra u kontekstu usporedbe s tim činjenicama, onda iznajmljivanje radnika, nije ništa drugo nego uvođenje dodatnog načina ropstva radnika u BiH, smatraju u Savezu sindikata BiH.
(Vecernji.ba)
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Komentari:
sve gazde ajde tako ih zovu kakve gazde to su age u tursko doba se nije ovako prema radnicim odnosilo,a kako nece kad nema ni drzave ni sidikata.A sve je dobro dok nekomu ne pane mrak na oci i takog majmuna ne izrafala..