Radionica o gospodarenju otpadom u Širokom Brijegu

Nesustavno i neodgovarajuće gospodarenje otpadom najveći je problem zaštite okoliša u BiH.

Ovakvo stanje je posljedica neizgrađenog stava društva prema otpadu te nerazumijevanja zašto je važno upravljati otpadom.

Kriza gospodarenja otpadom će, ako se brzo ne učine značajne promjene, poprimiti velike razmjere. Upravo zbog toga u ponedjeljak je u zgradi Vlade ŽZH u Širokom Brijegu održana radionica na kojoj su stručnjaci iznijeli primjere kako najučinkovitije regulirati ovu oblast, piše Naša TV.

Svi oni problemi koji prate društva u tranziciji ogledaju se u politici gospodarenja otpadom. Nepostojanje svijesti o značaju ovog procesa, neracionalna organizacija uz visoke troškove, slaba kvaliteta usluga i nedovoljna briga za okolinu rezultat su sumorne slike u organizaciji sustava upravljanja otpadom.

“Ja kao neovisni konzultant koji se dugo bavi ovom problematikom smatram da se mogu napraviti određene stvari čak i financijski prihvatljivo, ali cijeli proces mora biti prilagođen uvjetima koji prevladavaju u ovom kraju.

Mi ne možemo prenositi iskustva Beča, Ljubljane ili Zagreba nego sve treba prilagoditi lokalnim uvjetima – tehničkim, financijskim, geografskim, ali i mentalitetu ljudi”, istaknuo je dr. Viktor Simončić.

Primjer iz Čakovca pokazuje kako se uz viziju i dobru volju, ova oblast može regulirati bez velikih troškova.

“Prijavili smo se za sredstva Fonda za zaštitu okoliša i 2005. godine su počeli radovi. Tijekom tih radova, sav stari otpad je iskopan i pušten je kroz drobilicu, tj. mehanički je obrađen. Samo onaj dio otpada koji se nije mogao iskoristiti ponovno je odložen na novoizgrađenu plohu.

Na taj smo način uštedjeli 200 tisuća kubika volumena deponijskog prostora koji nam sad stoji na raspolaganju. Istovremeno, tijekom sanacije odlagalište je cijelo vrijeme radilo, nije bilo zastoja ni jednoga dana”, kazao je voditelj sektora operative GPK Čakom Saša Avirović.

Količina otpada raste, a infrastruktura koja bi taj otpad trebala zbrinuti nije dostatna. Neuređeni sustav gospodarenja otpadom negativno se odražava na sastavnice okoliša kao što su voda, zrak i tlo te na klimu, ljudsko zdravlje i drugi živi svijet. Osobito su ugrožene podzemne vode koje su glavni izvor zaliha pitke vode.

 

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Otvorena IT konferencija Vision Days 2025: Mostar okupio vrh IT industrije

[gallery ids="759293,759290,759294,759291,759292,759295,759296,759297,759298,759299"] U Mostaru je danas svečano otvorena druga Vision Days IT konferencija, jedan od…

2 minute prije
  • Ostalo
  • Sport

5. Ljubuški Outdoor Festival: Tisuće stižu na natjecanja i koncerte Zabranjenog pušenja i S.A.R.S.-a

Sve je spremno za peti Ljubuški Outdoor Festival, koji će započeti ovog petka, 23. svibnja,…

26 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Uređen novi vidikovac sa zapanjujućim pogledom na zapadnu Hercegovinu

[gallery ids="759272,759278,759275,759277,759276,759274,759273"] Volonterska družina "Gangorohodci" iz Ljubuškog uredila je vidikovac na Klobučkom brdu iznad Klobuka…

27 minuta prije
  • AgroKutak

Suzbijanje lisnih uši ekološkim pripravcima

Na voćkama i povrću širom Hercegovine ovih se dana primjećuju  brojne kolonije lisnih uši i…

27 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Priča o vrbi i mačićima na markama HP Mostar

Simbolika i mitovi vezani uz žalosnu vrbu različiti su u raznim kulturama. U staroj Grčkoj…

39 minuta prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

KPZ Zenica: Zatvorenik napao drugog zatvorenika, teško ozlijedio i čuvara

Zatvorenik Kazneno-popravnog zavoda Zenica napao je i teško ozlijedio drugog osuđenika, a u napadu je…

59 minuta prije