Provjerite odmah: Možda vam godinama nisu uplaćivani doprinosi, ovo su vaša prava

Kada otkrijete da vam tvrtka nije uplaćivala doprinose, važno je da znate kako reagirati i što konkretno možete učiniti.

Neplaćeni doprinosi ne ugrožavaju samo vašu mirovinu, već i zdravstvenu zaštitu, pravo na bolovanje, porodiljni dopust i druge osnovne radne beneficije.

Kako provjeriti jesu li doprinosi uplaćeni

Porezna uprava Federacije BiH ima elektroničku platformu za provjeru uplaćenih doprinosa i evidentiranog osiguranja pa tako na njihovom portalu zaposlene osobe mogu provjeriti jesu li im i u kojem iznosu poslodavci uplatili doprinose i prijavili ih nadležnom tijelu.

Inače, ove je podatke moguće provjeriti počevši od 2011. godine, kada je uspostavljen jedinstveni sustav.

Platforma se zove e-doprinosi i možete joj pristupiti na ovom linku.

Svi koji žele provjeriti jesu li im uplaćeni doprinosi, mogu to učiniti unosom jedinstvenoga matičnog broja, broja osobne iskaznice te imena jednog roditelja. Potreban je i osobni identifikacijski broj (LIB). To je jedinstveni broj koji Porezna uprava Federacije BiH dodjeljuje svakom osiguraniku upisanom u jedinstveni sustav.

Kako bi dobila ovaj broj, zaposlena osoba treba posjetiti poreznu ispostavu prema svom prebivalištu i uz predočenje osobne iskaznice dobiti obavijest s osobnim podacima koja će sadržavati i trajni LIB s kojim može koristiti ovu uslugu.

Osim već navedenog, uvijek možete otići na šalter ispostava porezne uprave u vašem gradu/općini kako biste saznali jesu li vam uplaćeni doprinosi.

Što učiniti ako doprinosi nisu uplaćeni

Prvi korak je razgovor s poslodavcem ili kadrovskom službom. Ponekad se radi o administrativnom propustu koji se može brzo ispraviti. Međutim, ako poslodavac odbija odgovoriti ili priznati dug, ne odustajte.

Sljedeći korak je obraćanje Poreznoj upravi i Inspektoratu za rad. Institucije imaju ovlasti izvršiti nadzor, naložiti uplatu i izreći sankcije poslodavcu. Prilikom prijave, priložite izvješće iz MIO/PIO i sve relevantne dokumente.

Imate li pravo na naknadu?

Imate. Ako se dokaže da tvrtka nije uplaćivala doprinose, poslodavac ih je obvezan uplatiti retroaktivno, uz zakonsku zateznu kamatu.

U ozbiljnijim slučajevima, kada zbog toga izgubite pravo na liječenje, mirovinu ili druga prava, možete tužiti poslodavca za naknadu štete.

Tužbu možete podnijeti Općinskom sudu, a preporučuje se angažiranje odvjetnika, pogotovo ako je iznos veći i posljedice ozbiljnije.

Savjeti koje ne treba zanemariti

  • Provjeravajte stanje doprinosa barem jednom godišnje,
  • Sve dokumente i komunikaciju čuvajte,
  • Ako ste član sindikata, obratite se pravnoj službi za pomoć,
  • Ne čekajte – što prije reagirate, veće su šanse da zaštitite svoja prava.

Ako vam tvrtka nije uplaćivala doprinose, niste bespomoćni. Postoji zakonski put da se izborite za ono što vam pripada. Ne dopustite da vas šutnja i strah zaustave. Svaki mjesec koji prođe bez akcije može biti izgubljena godina staža ili dana zdravstvene zaštite.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik, screenshot)

Komentari:

  • Možda to danas može nekako i funcionirati, ali gdje je ono vrijeme kad se poslodavca nije smjelo ništa pitati. Ako si mislio ostati na poslu, morao si šutjeti jer su ti u protivnom pokazana izlazna vrata. Čast poslodavcima koji se nisu tako odnosili prema svojim zaposlenicima.

  • Lijanoviću treba zaustaviti sve privredne subjekte tako da plati i ljudima što su otišli u mirovinu

  • Lipa Njemacka , redovno i uredno se uplacuju doprinosi prema zakonskoj stopi i bruto placi a svake godine iz Mirovinskog dolazi pismo u kojemu stoji koliko je sredstava uplaceno dosada i izracun moguce mirovine kad bi tada radnik isao u mirovinu , koliko bi bilo kad mu bude vrijeme za mirovine po sadasnjem uplacivanju i koliko bi bila invalidska mirovina. Njemacka u krizi i kao takva 50 godina ispred ovog naseg rugla od drzave.

Zadnje dodano

  • Magazin
  • Zanimljivosti

Enis Bešlagić ponovno u Hercegovini: “Da sam ja neko” stiže u Herceg etno selo

Nakon više od 200 izvedbi širom regije i svijeta, emotivna monodrama Enisa Bešlagića “Da sam…

3 minute prije
  • Tehnologija

Google priznao: Sustav ranog upozorenja na potres nije uspio tijekom katastrofalnog potresa u Turskoj

Google je priznao da njihov sustav za rano upozoravanje na potrese nije ispravno reagirao tijekom…

16 minuta prije
  • Vijesti

Helez odgovorio Dodiku: Jačanje Oružanih snaga BiH smeta samo onima koji ne vole ovu zemlju

Modernizacija i naoružavanje Oružanih snaga BiH smetaju samo onima koji ne vole Bosnu i Hercegovinu…

27 minuta prije
  • Auto-Moto

Što učiniti ako vidite dijete zaključano u vrućem autu? Ključni koraci koji mogu spasiti život

Svake godine svjedočimo tragičnim vijestima o nesmotrenim roditeljima koji su na velikim vrućinama ostavili dijete…

1 sat prije
  • Vijesti

Ministar Šipić u Ljubuškom: Hrvatska osigurava milijune eura za djecu i obitelji u BiH

[gallery ids="777674,777675,777676,777677,777678"] Ministar demografije i useljeništva Republike Hrvatske Ivan Šipić boravio je u ponedjeljak u…

1 sat prije
  • Vijesti

Velika olakšica za studente u FBiH: Otpis kamata otvara put povratku Fonda za zajmove

Mnogi smatraju da je upravo otpis zateznih kamata prvi korak prema ponovnom uspostavljanju Fonda, čime…

1 sat prije