Za najraniju berbu mladi krumpir stiže u prvoj dekadi svibnja, kada na tržištu nije velik izbor povrtlarskih kultura. Proizvodnju mladog krumpira prati visoka profitabilnost kao i veliki agrotehnički značaj jer se rano uklanja s njive, nakon čega se mogu uzgajati i druge povrtlarske vrste (rajčica, kupusnjače, kornišoni, kukuruz šećerac, itd.). Time se doprinosi boljem iskorištavanju tla.
Za proizvodnju mladoga krumpira uglavnom se koriste vrlo rane i rane sorte kratke vegetacije. Obvezno je naklijavanje gomolja da se ostvari što manji broj klica jer se tako dobije samo jedna glavna stabljika koja ima najveći potencijal da zametne što više gomolja, što naravno ovisi i o sortimentu. Zaklijan krumpir prije dođe u tehnološku zrelost za iskapanje mladih krumpira.
GROWTH
Mladi se krumpir vadi u tehnološkoj zrelosti dok je cima još zelena odnosno čim gomolji dosegnu tržišnu veličinu. Pokožica mu je tanka i nježna pa se zato lako skida, a veličina gomolja kreće se od oko 30 do 80 mm.
Od sorti koje se najčešće koriste za proizvodnju mladog krumpira, najveći značaj ima Artemis od žutih te Evolution od crvenih sorti. Osim njih, koriste se još sorte: Arizona, Constance, Faluka, Esmee i dr.
AGRICO
(www.jabuka.tv)
Poznate filmske melodije ponovno će ispuniti središte Posušja. U srijedu, 30. srpnja s početkom u…
[gallery ids="777533,777531,777532,777535,777534"] Polaganjem vijenca, paljenjem svijeća te svetom misom u ponedjeljak je na lokalitetu Stipića…
Sindikat sudova i tužiteljstva ŽZH u ponedjeljak se oglasio priopćenjem vezano za nedavno održani sastanak…
Dok ljeto prži i temperature prelaze 30 stupnjeva, važno je paziti ne samo na sebe,…
HKK Zrinjski Mostar se nakon dvije sezone ponovno vraća u Košarkaško prvenstvo BiH, dok u…
Pomoću nekoliko jednostavnih značajki u tren oka podići ćete korištenje sveprisutne Googleove aplikacije za navigaciju…