Sa druge strane, u 2018. godini gotovo 1.000 studenata upisalo je neki od fakulteta iz oblasti IT-a u širem smislu, dok ih je oko 200 diplomiralo u oblasti softverskog inženjerstva.
Prema istraživanju “Bit alijanse”, koja okuplja najveće kompanije u ovom sektoru u zemlji, oko 4.200 ljudi bavi se poslom kompjuterskog programiranja i poslovima u vezi s programiranjem.
Podatak koji najbolje govori o brzom rastu ovog sektora je činjenica da je ukupan broj zaposlenih udvostručen od 2012. do 2017. godine.
Međutim, iako su plaće iznad prosjeka, ni ova oblast, kao i sve druge u BiH, nije imuna na odlazak stručnjaka u inozemstvo, zbog čega su kompanije često u nezavidnoj poziciji i gdje moraju odbijati poslove koje im nude strani partneri.
Država još nije prepoznala potencijale IT sektora, te ne ulaže ni približno dovoljno u obrazovanje, kao ni u istraživanje i razvoj na visokoškolskim institucijama, što bi moglo povući naprijed industriju još snažnije i brže. Kao rezultat toga imamo da kapaciteti državnih fakulteta nisu dovoljni da podmire potrebe IT sektora, jer nedostaje osnovnih resursa, kao što su učionice, adekvatna oprema, a poseban je problem što izvrsni studenti nisu ni na koji način motivirani da ostanu u okviru akademske zajednice, te da podučavaju nove generacije, nego se odlučuju da rade u privatnom sektoru, gdje mogu ostvariti bolje radne uslove, ocjenjuju u “Bit alijansi”.
Kažu kako se tehnologija razvija mnogo brže nego što se studijski programi i niže razine obrazovanja mogu prilagoditi, te da je to izazov koji je prisutan svugdje u svijetu.
Zbog toga i same kompanije ulažu znatna sredstva u svoje programe prakse i stručnog usavršavanja kako bi se mladi inženjeri upoznali s aktualnim tehnologijama i trendovima industrije.
Međutim, kao i učenici, i oni koji im prenose znanje napuštaju zemlju i teško ih je zadržati.
Imamo stručnjake koji mogu kreirati nove generacije inženjera, ali država mora ponuditi uslove i ambijent koji će ih zadržati na fakultetima kako bi svojim radom u oblasti istraživanja, razvoja i predavanja novim generacijama ostvarili svoj puni potencijal. Trenutno to nije slučaj i elektrotehnički fakulteti su pred velikim izazovom da zadrže i trenutno zaposlene asistente i profesore. To je sigurno jedan od ključnih izazova s kojima se suočava visokoškolsko, ali sve više i srednjoškolsko obrazovanje u oblasti IT-a, pričaju u “Bit alijansi”.
Vjekoslav Vuković, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, kazao je juče, najavljujući konferenciju o digitalizaciji bh. društva, kako u IT sektoru ukupno radi 11.000 ljudi, te da sa pet posto sudjeluje u BDP-u, što je, kako je ocijenio, malo. Prema njegovom mišljenju, taj udio bi trebao biti 15 posto.
Haris Hadžialić, direktor firme “Global GPS BH”, kazao je kako se u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama mora prepoznati prostor za investicije te da se okruženje mora mijenjati, a što će, kako smatra, biti dugoročan proces, prenose Nezavisne.
(www.jabuka.tv)
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u nedjelju kako će biti spreman sastati se sa…
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Komentari:
jedini posao koji je zasada siguran u nasoj drzavi
jasta je
Čeka vas moj .. rac
Medijski pritisak na bavljenje IT zanimanjima rezultat je želje poslodavaca za radnom snagom što također ide u korist državi sa stvaranjem novih poslova na mjestima gdje prije nisu postojali...
Nije to tako bajno koliko se priča i treba se dobro namučiti da se uspije, kao i u svakom drugom poštenom poslu.