Foto: Virginia Mayo/ POOL/AFP
Riječ je o istrazi koja je utvrdila kako su brojni čelnici i poznate osobe skrivali imovinu u offshore tvrtkama kako bi utajili porez, objavio je u nedjelju Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ).
Do sada najveća baza podataka sadrži skoro 12 milijuna dokumenata iz 14 offshore agencija, a jedna od njih je ALCOGAL, vodeći advokatski ured u Panami s predstavništvima na svim poznatijim offshore destinacijama, uključujući Britanske Djevičanske Otoke, preko kojih su, kako navodi crnogorska nevladina organizacija MANS, vođeni poslovi obitelji Đukanović, objavljeno je u dnevniku TV CG.
Da se zaista radi o predsjedniku Crne Gore i njegovom sinu, precizira MANS, pokazuje ovjerena dokumentacija koja je priložena prilikom sklapanja ugovora: diplomatska putovnica Mila Đukanovića i račun za vodu s njegove adrese u Podgorici, koji je poslužio kao dokaz prebivališta. Đukanovićev sin Blažo dostavio je kopiju osobne iskaznice i račun za iznajmljivanje stana u Londonu.
U dokumentima do kojih je došao MANS piše da su Đukanovići sklopili ugovore zbog planiranja nasljedstva i radi zaštite imovine, dok su kao izvori sredstava navedeni prihodi od njihovih karijera i profit od investiranja.
Najnovija predstava za javnost nevladine organizacije MANS, pod nazivom “Pandora papiri”, samo je još jedan u nizu pokušaja diskreditacije predsjednika Crne Gore i članova njegove obitelji, na čemu Mans uzaludno radi godinama, priopćeno je u nedjelju navečer iz kabineta Mila Đukanovića.
Pojašnjava se da je tijekom 2012., u vrijeme kada nije obavljao državne poslove, Milo Đukanović radio na uspostavljanju infrastrukture za otpočinjanje poslovnih aktivnosti zajedno sa sinom.
Istraživanje MANS-a u objavama na Twitteru pozdravili su crnogorski premijer Zdravko Krivokapić i potpredsjednik vlade Dritan Abazović te su pozvali tužiteljstvo da ispita navode o nelegalnim aktivnostima članova obitelji Đukanović.
Brojni čelnici, među kojima češki premijer, jordanski kralj i predsjednici Kenije i Ekvadora skrivali su imovinu u offshore tvrtkama kako bi utajili porez, pokazala je istraga ICIJ-a.
Istraga u kojoj je sudjelovalo 600 novinara nazvana “Pandora Papers” temelji se na oko 11,9 milijuna dokumenata iz 14 tvrtki za financijske usluge i razotkrila je više od 29.000 offshore tvrtki.
ICIJ je otkrio veze između offshore imovine i 336 čelnika i politička dužnosnika koji su osnovali 1.000 tvrtki, od kojih više od dvije trećine na Britanskim Djevičanskim Otocima.
Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara neovisna je međunarodna mreža sa sjedištem u Washingtonu, s više od 200 novinara i 100 medijskih organizacija u više od 70 zemalja.
(www.jabuka.tv | Foto: Virginia Mayo/ POOL/AFP)
Nogometaši Laktaša osvajači su Prve lige RS čime su izborili plasman u elitni rang bosanskohercegovačkog…
[gallery ids="758299,758297,758298,758300"] HŠK Zrinjski Mostar pobijedio je HŠK Posušje 2:1 u utakmici 31. kola WWin…
Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno…
Crystal Palace osvojio je FA kup. U finalu je s 1:0 bio bolji od Manchester…
WARNER Bros. je objavio da će njegova streaming platforma Max ovoga ljeta ponovno promijeniti ime…
Mlinar Grupa, jedan od regionalnih lidera u pekarskoj industriji, uskoro postaje sastavni dio prehrambene poslovne…
Komentari:
Ti istraživački novinari su mafija. Izmišljaju, lažu, mažu... po partijskoj ili nacionalnoj liniji.
Ma, za sve su krivi novinari, napadaju POŠTENE DUŽNOSNIKE!!!
Istraživački novinari traže senzacije ili nastoje manipulirati javnim mišljenjem. U pozadini je uvijek materijalna korist ili politički cilj.
Šta nas briga Crna Gora i njihovi novci.
ma lazu..gdje ce oni...nije moguce
Svi to rade skoro, bogatije drzave kao njemacka je kriminal jos veci.