Problem koji nitko ne vidi: Milijuni tona sintetičkih vlakana iz odjeće zagađuju okoliš

Ukupna količina sintetičkih vlakana koja završava u okolišu nakon pranja rublja penje se na milijune tona, utvrdili su američki znanstvenici.

Njihova je procjena da je, od početaka proizvodnje poliesterskih i najlonskih odjevnih predmeta 1950-ih, u okolišu završilo ukupno 5,6 milijuna tona takvih vlakana, a nešto više od polovice te mase – oko 2,9 milijuna tona vjerojatno je završilo u rijekama i morima.

Od tih 5,6 milijuna tona polovica je ”proizvedena” u proteklom desetljeću zbog hiperprodukcije odjeće. U 90-im godinama prosječno je svaka osoba posjedovala osam kilograma odjeće, a do 2016. to je naraslo na 26 kilograma.

Dok se s pravom brinemo zbog zagađenja voda, taj sintetički materijal sve više utječe i na tla.

Tim Sveučilišta California u Santa Barbari (UCSB) koji je radio izračune utvrdio je da je količina tih vlakana koja završavaju u tlu premašila količinu koja završava u vodama – oko 176.500 tona godišnje u odnosu na 167.000 tona.

Razlog tomu je što je pročišćavanje otpadnih voda iz perilica rublja napredovalo, no talozi koji nastaju pročišćavanjem voda završavaju u tlu.

Čujem ljude kako tvrde da će se problem sintetičkih vlakana od pranja rublja riješiti sam po sebi kvalitetnijim pročišćavanjem otpadnih voda, no mi zapravo radimo problem selimo iz jednog dijela okoliša u drugi, kaže Roland Geyer s UCSB-a za BBC.

Stručnjaci su ranije utvrdili da je ukupna količina proizvedene plastike dosegnula 8,3 milijarde tona, a godišnje u oceanima završi oko osam milijuna tona plastike.

Oko 14 posto sve plastike koristi se za proizvodnju sintetičkih vlakana, uglavnom za odjeću. Pranjem tih odjevnih predmeta stvaraju se sitna vlakna tanja od ljudske kose.

Uklanjanje velikih količina sintetičkih vlakana iz okoliša malo je vjerojatno zbog tehničkih problema ili ekonomske isplativosti pa se fokus mora usmjeriti na sprečavanje odlaganja tih vlakana u okoliš, kaže voditeljica istraživanja Jenna Gavigan.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu PLoS.

(Hina)

Komentari:

  • A stalno nas učili da je bolja eko roba od sintetike, bunda od sintetike,cipele od eko kože itd. i ambalaža plastična pa izbacili staklene boce

Zadnje dodano

  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Ljubuški: Više od 150 građana izmjerilo tlak i šećer, rezultati poražavajući

[gallery ids="685931,685925,685926,685927,685928,685929,685930,685932,685933,685934"] U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva, više od 150 Ljubušaka i Ljubušanki besplatno…

1 sat prije
  • PR

Široki Brijeg: Ataco zapošljava skladištara

Zbog povećanja obujma posla Ataco d.o.o. Mostar raspisuje natječaj za radno mjesto: Skladišni radnik m/ž…

1 sat prije
  • Business
  • Vijesti

Poznati mostarski restoran se transformira u hotel

Restoran Karting Klub, dugogodišnji simbol poslijeratnog ugostiteljstva u Mostaru, uskoro će doživjeti značajnu transformaciju postajući…

2 sata prije
  • Kultura
  • Vijesti

Rijetko viđene skulpture Franjevačkog muzeja postat će dijelom virtualne stvarnosti

Franjevački muzej i galerija u Širokom Brijegu radionicama i izložbom planira obilježiti Međunarodni dan i…

2 sata prije
  • Vijesti

Poziv biračima u BiH na registraciju povodom europskih izbora

Izbori na biračkim mjestima u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske održat će se u nedjelju…

2 sata prije
  • Vijesti

Ovo su zahtjevi umirovljenika u Federaciji BiH

Skupština Saveza uduga umirovljenika Zeničko-dobojske županije dopunila je, na svom zasjedanju u Zenici, popis zahtjeva…

3 sata prije