Pritisak na Google: S tražilice izbrisano više od 900 milijuna piratskih linkova

Broj zahtjeva za uklanjanje piratskih linkova s Googleove tražilice sve je veći te je u posljednjih dvanaest mjeseci od ove kompanije zatraženo brisanje više od milijardu linkova s piratskim sadržajem.

Iako iz Googlea s tražilice nisu izbrisali sve linkove, već njih više od 90 posto (uklonili su više od 908 milijuna linkova), riječ je o novom rekordu jer je u posljednjih nekoliko godina Google ukupno obradio nešto više od dvije milijarde linkova s (navodnim) piratskim sadržajem, od čega je samo u posljednjih godinu dana obrađeno više od milijardu.

Ovo veliko povećanje zahtjeva prema Googleu, napominju na Torrent Freaku, pokazuje sve veći pritisak diskografa, filmaša i organizacija za borbu autorskih prava prema Googleu, od kojega traže još veći angažman u borbi protiv piratstva. Od deset posto zahtjeva koje je Google u posljednjih godinu dana odbio, dio se odnosi na zahtjeve za brisanje linkova na stranice koje nisu povezane s piratstvom, a dio se odnosi na duplicirane zahtjeve koji su ranije primljeni, tj. obrađeni.

Najveći broj zahtjeva, njih oko 50 milijuna, odnosio se na linkove na stranicu 4share.com, no veliki broj zahtjeva na toj stranici povezan je s istim datotekama tako da je na ovaj način ‘napuhana’ količina piratskoga sadržaja na ovoj stranici. Ako se trend povećanja zahtjeva za brisanjem sadržaja nastavi, Google bi već do kraja ljeta mogao obraditi i izbrisati još oko milijardu zahtjeva.

Jedan od razloga ovakvoga povećanja zahtjeva za brisanjem piratskih linkova može se dovesti i u vezu s prijedlogom amandmana na postojeći zakon vezan uz digitalnu ekonomiju u Velikoj Britaniji prema kojem kompanijama koje bi, ako na svojim tražilicama ne budu brisale piratski sadržaj, mogle biti novčano kažnjene.

Također, o promjenama zakona vezanoga uz piratstvo razmišljaju i u SAD-u, u kojem se trenutno vode javne rasprave o njegovoj učinkovitosti i efikasnosti – s trenutnim zakonom nisu zadovoljne organizacije za zaštitu autorskih prava, dok u Googleu smatraju kako ga ne treba mijenjati. ‘Proces upozorenja i brisanja sadržaja pokazao se učinkovitim i efektivnim u borbi protiv kršenja autorskih prava’, komentirali su iz Googlea, a kao dokaz efektivnosti ovoga zakona izdvojili su upravo povećanje zahtjeva za brisanje piratskih linkova s njihove tražilice, prenosi Zimo.dnevnik.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Znanstvenici potvrdili: 5G mreža nije opasna za zdravlje

Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno…

17 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Senzacija u Engleskoj: Crystal Palace pobijedio Manchester City i osvojio FA kup

Crystal Palace osvojio je FA kup. U finalu je s 1:0 bio bolji od Manchester…

28 minuta prije
  • Film & TV
  • Zabava

HBO ponovno mijenja ime

WARNER Bros. je objavio da će njegova streaming platforma Max ovoga ljeta ponovno promijeniti ime…

49 minuta prije
  • Business
  • Vijesti

Jedan od najpopularnijih pekarskih lanaca dobiva novog vlasnika

Mlinar Grupa, jedan od regionalnih lidera u pekarskoj industriji, uskoro postaje sastavni dio prehrambene poslovne…

1 sat prije
  • Vijesti

Trump potvrdio: U ponedjeljak ću razgovarati s Putinom

Donald Trump oglasio se na svojoj mreži te najavio telefonski razgovor s Putinom, kao i…

1 sat prije
  • Business
  • Vijesti

Može li online posao biti glavni izvor prihoda u BiH?

Raditi iz udobnosti vlastitog doma i zarađivati od klijenata širom svijeta više nije izuzetak ni…

2 sata prije