Zaštita rana nakon rezidbe: Naučite primjenjivati kalemarski vosak

Rane nastale rezidbom, a posebice veće rane nastale odstranjivanjem debljih grana, potencijalno predstavljaju put ulaska raznim patogenim organizmima u voćku, odnosno vinovu lozu. Iz tog razloga ih obavezno treba zaštititi premazivanjem kalemarskim ili voćarskim voskom.

Sve rane i oštećenja nastala na voćkama i vinovoj lozi tijekom vegetacije uvijek je potrebno zaštiti premazom kalemarskog voska. Primjena kalemarskog voska nije ograničena samo na zimske mjesece.

Kako primijeniti kalemarski vosak?

Kalemarski vosak se pomoću kista nanese u tankom, homogenom sloju na oštećene dijelove-rezove. Ako je potrebno, prije nanošenja voska, rane dobro očistiti pomoću čistog i oštrog noža. Ono što je bitno naglasiti – kalemarski vosak ne primjenjivati za kišnog vremena. Ukoliko dođe do ispiranja nanesenog voska prije nego što se osuši, postupak je potrebno ponoviti.

Arborinn – kalemarski voćarski vosak

Kako djeluje kalemarski vosak?

Nakon nanošenja na ranu ili premazivanja, kalemarski vosak stvara plastični film koji izolira oštećenja od utjecaja vanjske sredine i onemogućuje ulaz patogenim organizmima. Vrijeme potrebno da se naneseni sloj kalemarskog voska osuši i stvori nepropusni elastični film na oštećenom dijelu je oko sat vremena. Kada se osuši, film je elastičan i lako se prilagođava razvoju i kretanju biljaka, ne puca i zadržava svoje karakteristike, a tretirani dijelovi su potpuno zaštićeni od prodora patogenih organizama.

Osim na voćkama i vinovoj lozi, kalemarski vosak se koristi kod ukrasnog bilja, šumskih biljaka i drugih drvenastih biljnih vrsta.

Kalemarski vosak potražite u svim Agrocentrima Sjemenarne gdje se možete posavjetovati sa Agro Podrškom o načinu primjene.

(www.jabuka.tv)