Prije 23 godine krenula prva sezona Lige Herceg-Bosne u kojoj je Mladost Dubint osvojila titulu prvaka

Susretom između Šujice i Mladost Dubinta iz Širokog Brijega (današnji NK Široki Brijeg) na stadionu Zgona u Livnu prije točno 23 godine (20. travnja 1994. godine) započela je prva sezona nogometne lige Herceg-Bosne. Sudjelovalo je 17 klubova podijeljenih u dvije skupine, a nakon jednokružnog natjecanja svatko sa svakim pobjednici dviju skupina odlučivali su o prvaku.

Južnu skupinu sačinjavali su: Zrinjski, Stolac, Ljubuški, GOŠK, Ljuti Dolac, Čapljina, Brotnjo i Hrvatski Graničar iz Ravnog, a nakon sedam odigranih kola pobjednik je bio Zrinjski sa 12 osvojenih bodova, odnosno 6 pobjeda i jednim porazom uz impozantnu gol razliku 32:4.

Sjevernu skupinu sačinjavali su: Tomislav, Bekija iz Gruda, Livno, Rama, Posušje, Sloga iz Uskoplja, Šujica, Rakitno, te Mladost Dubint iz Širokog Brijega. Širokobriježani su osvojili prvo mjesto sa skorom od 6 pobjeda, 1 neodlučenog ishoda i 1 poraza. Isti skor imala je i momčad Tomislava, a pošto je međusobni susret ovih dvaju klubova završen bez zgoditaka Mladost Dubint je na temelju bolje gol razlike (26:4 naspram 15:4) izborila finale.

Mladost Dubint je u toj premijernoj utakmici protiv Šujice na današnji dan prije 23 godine izborila pobjedu 2:0, a u analima je ostalo zapisano da je taj prvi zgoditak zabio Robert Lončar, danas trener u omladinskom pogonu NK Širokog Brijega i po mišljenju mnogih tih 90-tih godina ponajbolji hrvatski nogometaš na lijevom boku poslije nenadmašnog Roberta Jarnija. On je u 10. minuti utakmice u Livnu doveo Mladost u vodstvo, dok je strijelac za konačnih 2:0 u 73. minuti bio Mario Marušić, čovjek koji već godinama u klubu s Pecare obnaša dužnost klupskog glasnogovornika.

Na toj utakmici Mladost Dubint je pod vodstvom trenera Žarka Barbarića nastupila u sastavu: Vasilj, Ivanković (od 62. Prskalo), Tomić, Prusina, Banožić, Bubalo, A. Marušić (od 82. Rotim), Slišković, M. Marušić, Zovko, Lončar.

Tjedan dana nakon toga Mladost Dubint je imala i prvi domaći nastup u Ligi Herceg-Bosne, te pred kojih 1.000 gledatelja na Pecari savladala Slogu iz Uskoplja s visokih 5:0. Ovoga puta seriju pogodaka otvorio je Anđelko Marušić u 6. minuti, a nastavili su Mario Prskalo u 25., Robert Lončar u 54., te Mario Marušić golovima u 73. i 84. minuti, piše Jabuka.tv.

Drugo gostovanje ponovno je donijelo put u Livno gdje je ovog puta Rama ugostila Širokobriježane koji su trijumfirali s još uvjerljivijih 6:0. Prskalo je bio strijelac u 12. i 30., Lončar u 37., Anđelko Marušić u 56., Mario Slišković u 60, te Mario Marušić u 74. minuti.

Najuvjerljiviju pobjedu Mladostaši su slavili u sklopu 4. Kola porazivši Bekiju iz Gruda 8:1, iako su imali i visokih 8:0 da bi u sudačkom dodatku vremena počasni gol za Gruđane zabio Ćorluka tako da je Vladimir Vasilj, kasnije i hrvatski reprezentativni vratar, kapitulirao tek nakon 360 minuta u prvoj sezoni Lige Herceg-Bosne. Zanimljivo, ispostavit će se da je to ujedno jedini gol kojeg je Mladost primila u deset prvenstvenih utakmica tijekom te prve sezone!

Mladost je impresivno ušla u tu utakmicu i već nakon 20-tak uvodnih minuta vodila 5:0. Mario Marušić i imenjak mu Mario Prskalo na toj su utakmici ostvarili po hat-trick, a po jedan gol dodali su još Prusina i Anđelko Marušić.

Slijedilo je gostovanje u Tomislavgradu kod Posušja gdje je Mladost golom Maria Sliškovića iz 44. minute vodila 1:0, međutim susret je 20-tak minuta prije kraja prekinut i kasnije registriran rezultatom 3:0 za Posušje.

Slijedio je domaći nastup protiv Livna i pobjeda 2:0 kada je dvostruki strijelac bio Mario Prskalo, a zatim i ključna utakmica za osvajanje 1. mjesta u skupini – gostovanje kod Tomislava u Tomislavgradu. Mladost je pred nekih 1.500 gledatelja odigrala bez zgoditaka i onda u zadnjem kolu s 3:0 na Pecari pobijedila momčad Rakitna. Prskalo je još jedanput bio dvostruki strijelac, a jedan gol je pridodao i Anđelko Marušić.

Tako se došlo i do finalnih utakmica za prvaka sa Zrinjskim koji je važio za laganog favorita, jer su “Plemići” imali respektabilnu momčad u kojoj su, pored ostalih, igrali Daba Cvitanović, Mario Bazina, Mario Ivanković, Tiša Bogdan, Dario Šoše, Slaven Musa i drugi, a predvodio ih je s klupe nezaboravni Mican Kordić, međutim nakon prve utakmice odigrane Pod Bijelim Brijegom pred kojih 4.000 gledatelja i ostvarenih 0:0 postalo je jasno da su Širokobriježani nadomak osvajanja naslova prvaka u prvoj sezoni Lige Herceg-Bosne.

Uzvrat odigran 03. srpnja 1994. godine na Pecari, također pred nekih 4.000 gledatelja, ponudio je istinsku poslasticu i pobjedu Mladost Dubinta 1:0 golom Maria Marušića u 75. minuti dvoboja. To je bio prvi od pet uzastopnih naslova prvaka Lige Herceg-Bosne što će ih Širokobriježani osvojiti, najprije pod tadašnjim imenom Mladost Dubint, a kasnije i pod svojim današnjim imenom NK Široki Brijeg. Također, te utakmice sa Zrinjskim značile su početak njihovih međusobnih derbija za koje poklonici nogometa u Hercegovini, a posebno u ova dva grada, i danas žive, te s nestrpljenjem iščekuju njihovo odigravanje.