Preokret Švicarske za veliku pobjedu nad Srbijom

Jako dobru utakmicu odigrale su reprezentacije Švicarske i Srbije, a Švicarci su nakon preokreta u drugom poluvremenu slavili pobjedu 2:1 i napravili veliki korak ka plasmanu u narednu fazu natjecanja, iako je i reprezentacija Srbije ostavila poprilično dobar dojam.

Odličan početak utakmice imala je Srbija, jer Mitrović već u 5. minuti zaprijetio udarcem glavom kojega Sommer izvrsno brani, no kako Švicarci nisu do kraja očistili opasnost uslijedio je nedugo nakon toga novi Tadićev ubačaj s desnoga boka, a Mitrović još jednom nadskočio svoje čuvare i sjajno pogodio za 1:0.

Švicarska je uzvratila u 10. minuti kada Rodriguez s lijeve strane pronalazi Džemailija u šesnaestercu, a ovaj gađa pokraj suparničkoga gola. Ivanović je u 14. minuti još jednom ubacio s te probojnije desne srbijanske strane, Mitrović pokušao glavom ovaj put s vrha šesnaesterca, ali otišlo je to preko gola.

Dvije minute potom i Milinković-Savić pokušava sa 18 metara, ali je njegov udarac neprecizan da bi u 19. minuti Mitrović prsima primio još jednu visoku loptu, pa potom probao škaricama, ali ni u tom udarcu nije bilo preciznosti.

Akanji je za Švicarce pokušao glavom u 26. minuti nakon kornera, no otišlo je i to pored gola.Zuber u 30. minuti proigrava Džemailija, velika je to prilika, ali i vratar Stojković bilježi veliku obranu. Schaer je već u 31. minuti pokušao glavom nakon novoga ubačaja iz kuta, ali ni on nije pogodio okvir gola.

Milinković-Savić u 33. minuti postaje prvi igrač s javnom opomenom, a Tadić pokušava u 37. minuti poluvolejom sa 18 metara, no za Sommera pri tom pokušaju nema poteškoća. Zatim je požutio i Milivojević, pa su opet prijetili Srbi, jer je nakon Tadićevog ubačaja iz kornera lopta “prošetala” kroz suparnički peterac, ali su je svi nekako pogledom ispraćali pa je završila u gol autu.

Na isteku prvoga dijela jedna lijepo spuštena lopta za Tadića koji je pokušao volej udarcem s 20-ak metara, ali je to otišlo tik iznad gola. Prvo poluvrijeme zaključio je Nemanja Matić trećim zarađenim žutim kartonom u redovima Srbije.

Na početku drugoga dijela u vršku švicarskoga napada umjesto Harisa Seferovića zaigrao je Dinamov Mario Gavranović, međutim opet je prva prijetila Srbija budući je Mitrović još jednom bio najviši u skoku nakon kornera, a lopta još jednom zamalo završila iznad gola.

I onda prekrasan gol Granita Xhake s nekih 25 metara za izjednačenje rezultata na 1:1. Nastavili su švicarski Albanci s dalekometnom paljbom, pa je Shaqirijev pokušaj s desne strane u 57. minuti okrznuo vratnicu Stojkovićeva gola.

Kolarov je s lijevoga boka u 68. minuti uputio izvrstan prizemni ubačaj, ali nitko to nije ispratio i lopta je završila u gol-autu. U 82. minuti dalekometni pokušaj Embola, Stojković iskazuje manju nesigurnost, ali ipak prihvaća loptu. Upravo Embolo u 84. minuti lijepo spušta loptu za Gavranoviću, ali izostaje pravi udarac.

Utakmica se u završnici potpuno otvorila, a u takvoj situaciji bolje su se snašli Švicarci, jer je u 90. minuti uslijedila njihova kontra, Shaqiri je primio loptu na polovici igrališta, sjurio se u suparnički šesnaesterac, te ispod Stojkovića gurnuo loptu u njegovu mrežu za potpun preokret i pobjedu Švicarske od 2:1.

KALINJINGRAD – Gradski stadion. Gledatelja: 33.000. Sudac: Felix Brych (Njemačka). Utakmica 2. kola skupine E SP-a: Srbija – Švicarska 1:2 (1:0). Strijelci: 1:0 Mitrović (5), 1:1 Xhaka (53), 1:2 Shaqiri (90). Žuti kartoni: Milinković-Savić, Milivojević, Matić i Mitrović (Srbija), Shaqiri (Švicarska).

SRBIJA (4-2-3-1): Stojković – Ivanović, Milenković, Tošić, Kolarov – Milivojević (od 78. Radonjić), Matić – Tadić, Milenković-Savić, Kostić (od 64. Laljić) – Mitrović. Izbornik: Mladen Krstajić.

ŠVICARSKA (4-2-3-1): Sommer – Lichtsteiner, Schaer, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Džemaili (od 73. Embolo), Zuber (od 90. Drmić)- Seferović (od 46. Gavranović). Izbornik: Vladimir Petković.