Taj mali video isječak ili animirana slika, svoje postojanje može zahvaliti Amerikancu Stephenu Wilhiteu. Ovaj računalni programer razvio je GIF odnosno Graphics Interchange Format 1987. godine dok je radio za CompuServe.
Taj pružatelj internetskih usluga trebao je rješenje kojim bi mogli prikazivati multimedijski sadržaj u vrijeme kad su internetske veze bile izuzetno spore. Iako GIF nije odmah osvojio svijet, danas je gotovo nemoguće zamisliti digitalnu komunikaciju bez njega.
Pojavljuje se u prepiskama, na društvenim mrežama, a u međuvremenu su se pojavili i servisi koji su se specijalizirali za izradu upravo GIF-ova. Za svoj je rad Wilhite 2013. godine nagrađen The Webby Awardom, nagradom koja prepoznaje i nagrađuje osobe koje su zaslužne za velika ostvarenja na internetu.
Uvijek je tvrdio da se GIF izgovara s mekim “g”, odnosno kod nas bi to zvučalo kao đif. Unatoč tome, većina korisnika (kako kod nas, tako i u ostatku svijeta), izgovara onako kako je napisano – gif.
Nažalost, Stephen Wilhite preminuo je u 75 godini od posljedica bolesti COVID-19., piše Zimo.
(www.jabuka.tv)
Blago Čuljak, vlasnik tvrtke Green Code iz Širokog Brijega, inženjer računalstva i iskusni stručnjak u…
Ime Tomislava Kiša, koji je u gradskom derbiju protiv Veleža, u 95. minuti, zabio pogodak…
Vlada Litve je uvela sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu…
Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa sastao se u utorak u Sarajevu s članovima Predsjedništva Bosne…
Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u 2027. u Kataru…
Sudačko povjerenstvo Europske nogometne federacije (UEFA) odredilo je suce za finala europskih natjecanja u sezoni…