Preminuo legendarni boksač Marijan Beneš

Proslavljeni banjolučki boksač Marijan Beneš, koji je tijekom svoje amaterske karijere osvojio četiri naslova prvaka Jugoslavije, preminuo je u Banjoj Luci.

Tijekom svoje amaterske karijere Beneš (rođen 11. lipnja 1951. u Beogradu) osvojio je devet naslova prvaka Bosne i Hercegovine, četiri naslova prvaka Jugoslavije i nebrojen broj revijalnih titula. Uz legendarnog Matu Parlova mnogi ga smatraju jednim od najvećih boksača Jugoslavije svih vremena.

Na Europskom amaterskom prvenstvu u boksu održanom 1973. godine u Beogradu osvojio je titulu prvaka Europe u lako-velter kategoriji, a ubrzo nakon tog uspjeha razbolio se od hepatitisa. Deset godina kasnije povukao iz boksa zbog teške ozljede i gubitka oka.

Treba reći kako je Beneš tijekom karijere imao ukupno 39 profesionalnih mečeva od kojih je 32 puta iz ringa izašao kao pobjednik (21 pobjeda nokautom), piše Tportal.hr.

Beneš je na prostorima bivše Jugoslavije bio poznat i kao pop-ikona, sjajno je svirao violinu i flautu i pisao je poeziju.