Preminule tri bebe u Sarajevu, roditelji u panici

Vijest da je u Sarajevu za manje od mjesec dana umrlo troje djece izazvala je paniku i strah među roditeljima. Pitaju se što se događa u bolnicama iz kojih bi djeca trebala izaći zdrava, a ne mrtva. U strahu su ponajviše od, kako kažu, bolničkih infekcija koje godinama odnose dječje živote.

Sarajevski pedijatar Dragan Đokanović, koji je prije nekoliko dana odlučio napustiti Kliniku za pedijatriju Kliničkoga centra Univerziteta u Sarajevu, osvrnuo se na sve učestalije napise o smrti djece upravo na klinikama gdje se djeca i rađaju, piše Dnevni avaz.

Doktor Đokanović tvrdi da je alarmantno stanje posebno otkako je novi menadžment KCUS-a ukinuo Neonatološko odjeljenje, utemeljeno davne 1985. godine s vrlo jasnim ciljevima – da se smanji smrtnost tek rođene djece.

Prema Đokanovićevom mišljenju, sada se, kada je Neonatologija ukinuta, stvaraju pretpostavke za novu epidemiju, nalik onoj iz kobne 1985. godine, kada je na Ginekološko-akušerskoj klinici u Sarajevu, na Jezeru, za svega nekoliko dana umrlo 21 novorođenče.

Prva beba tada je preminula na Pedijatrijskoj klinici. Iste noći preminula je još jedna beba, sutradan još dvije… podignuta je uzbuna. Uzročnik smrti bio je virus koksaki koji napada srčani mišić, a izoliran je na Institutu za biologiju.

On je prokomentirao i alarmantan podatak da je prošle godine umrlo 107 beba.

”Mene to ne iznenađuje, zato kažem da bih posebno sada volio da ne budem u pravu i da taj broj ne bude veći. Međutim, stvorena je situacija da se to može događati, i to vrlo često. Jer, bez neonatološkoga odjeljenja nema ozbiljne klinike za porodiljstvo. Svoju kćerku, sestru, suprugu nikad ne bih poslao da se porađa na klinici na kojoj nema neonatologije”, kaže dr. Đokanović.

Zgrožen je i činjenicom da je u posljednjih mjesec dana umrlo troje djece te da ni nakon njihove smrti još nisu gotovi nalazi kako bi se ustanovilo što je dovelo do toga tragičnoga ishoda. Ogorčen je na nebrigu liječnika, na činjenicu da se o tragediji beba šuti, dok zdravstvo postaje sve opasnije po pacijente.

Podsjećamo, i u Mostaru je prošle godine preminulo četvero nedonoščadi. Iz SKB Mostar tada je rečeno kako su bebe preminule zbog bakterije Klebsielle, kao i drugih dijagnoza.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Posušje osvojilo važna tri boda na gostovanju u Gabeli

U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…

6 sati prije
  • Film & TV
  • Zabava

Gledatelji razočarani najgledanijim filmom na Netflixu

Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…

7 sati prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Rimac: Potičem vas da počnete vježbati, ja sam izgubio 15 kilograma

Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…

8 sati prije
  • Auto-Moto

Prodaje se zlatna G klasa s potpisom slavnog tunera, cijena na upit

Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…

8 sati prije
  • Vijesti

Jesu li Macron, Merz i Starmer šmrkali kokain u vlaku za Kijev?

Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…

8 sati prije
  • Vijesti

U Francuskoj održani prosvjedi protiv jačanja islamofobije

Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…

9 sati prije