Po uzoru na Hrvatsku, Srbiju ili Crnu Goru, i vlasti u BiH, točnije entitetske vlade, mogle bi u skorije vrijeme zakonski omogućiti davanje zračnih luka pod koncesiju na rok od 20 ili više godina, piše Večernji list BiH.
Iako, kako govore iskustva iz država regije, s davanjem koncesija na zračne luke treba biti jako oprezan, činjenica je da bi se davanjem koncesijskog ugovora neke stvari u zračnim lukama u BiH mogle promijeniti nabolje. Kako bi se to moglo dogoditi, ekonomski stručnjaci iz Federalnog zavoda za programiranje razvoja dali su prijedlog Vladi Federacije BiH da u predstojećem razdoblju, kako piše, razmotri izmještanje međunarodne zračne luke, uz koncesijsko ulaganje, na lokaciju izvan Sarajeva kako bi se omogućio razvoj grada i Federacije BiH.
Vezano uz Zračnu luku Mostar, postoji prijedlog iz 2008. kada je Gradsko vijeće Mostara tražilo strateškog partnera kako bi se poslovanje luke stabiliziralo.
U međuvremenu Zračna luka bilježi rast putnika i ulagala je u infrastrukturu.
U odluci piše kako Grad Mostar iskazuje spremnost da u navedenoj 2008. godini osigura jedan dio sredstava za funkcioniranje zračne luke i za otklanjanje nedostataka koje traže međunarodni propisi kako bi se osigurali uvjeti za zadržavanje certifikata međunarodne zračne luke. Gradsko vijeće iskazuje spremnost za prihvaćanje ulaganja viših razina vlasti u tehničkom opremanju i osposobljavanju Međunarodne zračne luke Mostar, a pri čemu se ne isključuje i mogućnost udjela u dijelu vlasništva, kako bi time zračna luka bila prihvatljivija i za buduće strateške partnere.
Za razliku od Zračne luke Mostar, koja će još čekati koncesionara, u Zračnoj luci Tuzla za njezino uzimanje pod koncesiju ozbiljno zanimanje pokazala je turska kompanija Kozuva. Ona je nedavno od Vlade Tuzlanske županije i menadžmenta Međunarodne zračne luke Tuzla zatražila koncesiju na korištenje zračne luke. Imali su dva sastanka s vlastima županije i upravom zračne luke. Tijekom prvog sastanka Turci su izrazili želju za značajnim investicijama u razvoj i proširenje kapaciteta tuzlanske zračne luke, a na drugom su tražili pravo na koncesiju, o čemu će se raspravljati kada bude dostavljena njihova detaljna ponuda.
Prema Zakonu o koncesijama FBiH, predmet koncesije, prema odredbama ovog zakona, može biti izgradnja/dogradnja i korištenje ili korištenje: autocesta, magistralnih cesta, cesta i pripadajućih infrastrukturnih objekata, cesta i pripadajućih infrastrukturnih objekata, željezničkih pruga, plovnih kanala i morskih i zračnih luka. No, potez moraju povući mjerodavne vlasti u čijem su vlasništvu zračne luke.
Ugovori o koncesiji koji su, primjerice, sklopile zračne luke u Zagrebu ili Beograd…, osim najma na više godina, podrazumijevaju financiranje, upravljanje infrastrukturom zračne luke, održavanje, razvoj kroz izgradnju i rekonstrukciju i daljnju modernizaciju zračne luke.
U regiji su pod koncesiju dane zračne luke u Zagrebu, Skoplju, Prištini i Ohridu, a privatizirane su u Ljubljani, Mariboru, Portorožu i Braču… Vlada Crne Gore također je donijela odluku o davanju u koncesiju dviju zračnih luka, one u Podgorici i Tivtu. Ostaje vidjeti što će na prijedlog odgovoriti Vlada FBiH i hoće li uskoro zračne luke imati strateške partnere.
(www.jabuka.tv)
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…
Komentari:
sigurno će kupiti fra sevo
Kakva kupovina i prodaja, fino ti piše da je riječ o koncesiji,
pročitataj tekst pa komentiraj.