Potop Štimčeve Hrvatske na Poljudu

SPLITU prvom susretu pod vodstvom novog izbornika Igora Štimca, hrvatska nogometna reprezentacija je u prijateljskom susretu u Splitu doživjela težak poraz od Švicarske 2:4 (1:2).

Hrvatska je otvorila utakmicu aktivno i razigrano. Igrači su očito, željni dokazivanja pred novim izbornikom bili vrlo motivirano. Međutim, uzbro je uslijedio šok. Gosti su poveli već u prvoj ozbiljnijoj akciji. U 11. minuti su stvorili višak po krilu, Lichtsteiner je iz kosa pucao po golu, Pletikosa odbio, a Xhaka je na desetak metara dočekao odbijanac i doveo goste u vodstvo.

Vodstvo Švicarske nije dugo trajalo. U 20. minuti Srna je ubacio pred vrata, Eduardo je primio loptu, te iz okreta iz voleja s 12 metara zabio za 1:1. U 30. minuti odličnu priliku je imao i Olić, no Benaglio je bio spreman. Tri minute kasnije ponajbolji švicarski igrač Shaquiri je opdlično pucao, no Pletikosa brani. No, sedam minuta kasnije Švicarci su ponovo došli u vodstvo. Shaquiri je pucao i uzdrmao vratnicu, a odbijenu loptu je Barnetta pospremio u gol za novo vodstvo Švicarske.

Već u prvoj akciji drugog dijela Švicarci su imali čistu šansu, no Vida je pravovremenim uklizavanjem spasio gol. Ipak, sedam minuta kasnije goste vode 3:1. Ponovo je Shaquiri bio u glavnoj ulozi. Nadmudrio je našu obranu i s lijeve strane idealno je poslužio Gavranaovića koji takvu priliku nije propustio i ‘zakucao’ je loptu pod prečku. Nesuđeni igrač ‘vatrenih’ je u 55. minuti mogao postići i svoj drugi gol, a četvrti za goste, no nije najbolje reagirao.

Prvu priliku u nastavku za ‘vatrene’ imao je Vukušić koji je u 63. minuti ukrao loptu te udarcem s ruba kaznenog prostora uzdrmao vratnicu. Dvije minute kasnije Hrvatska je ipak smanjila. Perišić je probio po krilu, sjajno ubacio, a Eduardo je majstorski udarcem glavom zabio za 2:3. U 67. minuti u igru je ušao i naš glavni kreativac Luka Modrić, no nije donio prevagu na teren. Potpuni potop Hrvatska je doživjela u 81. minuti kada je Gavranović sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora zabio četvrti gol za Švicarsku, a svoj drugi na utakmici.

Utakmica Hrvatska – Švicarska odigrana je u povodu obilježavanja 100. godišnjice HNS-a.

Prvu službenu utakmicu na klupi ‘vatrenih’ Štimac će imati 7. rujna kada počinju kvalifikacije za SP 2014. godine, a Hrvatsku na startu očekuje domaći ogled protiv Makedonije. Četiri dana kasnije hrvatska vrsta gostuje u Belgiji, a do konca ove godine odigrat će još dvije utakmice – 12. listopada u Makedoniji, 16. listopada kod kuće protiv Walesa. (Hina)

[youtube id=”E5wjJVAA7M8″ width=”600″ height=”350″] [youtube id=”nsZVy9Lt228″ width=”600″ height=”350″]